Lidé čtoucí a nečtoucí:-)

Viděl jsi film, četl jsi knihu, poslouchal jsi muziku, napiš svůj názor... (Your books, music or movies opinions)

Moderátor: Knihovníci

Analfabet

Re: Lidé čtoucí a nečtoucí:-)

Příspěvekod HANNIE » 18 bře 2011 16:40

Ahoj, já čtu moc ráda. Moji přátelé ale bohužel nečtou. Jen jeden. Když se někoho zeptám jestli čte tak mi taky většinou odpoví časopisy. Jinak čtu taky časopisy, ale radši knížky. Nejvíc se mi líbila Zorro mstitel: černý jezdec a Zorro mrtví nemluví a zloději a podvodníci od S.R. CURTISE. Pěkná kniha, doporučuji! :D

Čtenář

Příspěvekod אבד בתרגום » 28 bře 2011 01:02

Marwinova píše:Já čtu....

A chtěla jsem se zeptat... Když už čtete, taky máte potřebu hledat na mapách, kde že to je, v historii pátrat, jestli tahle postava žila, hledat rodokmeny.... ? Prostě mít přehled?

Pro ukojeni teto Vasi potreby, neni nic snazsiho nez se pustit do cetby matricnich archivu, nebo Bible :D V mnoha pripadech je v ni i nekolik dobovych map a pro narocnejsiho ctenare pak i neuveritelne mnozstvi dat o kmenech i rodokmenech.

Analfabet

Příspěvekod rheanon » 01 dub 2011 15:56

Před pár lety mě docela zarazila odpověď tehdy dvanáctiletého syna jedné mé známé:" Jasně že nečtu, knížky jsou na ..."
Od té doby se ale se stejným či podobným názorem setkávám stále častěji. A důvody? Čtení je zbytečné, protože z toho nic není. Nepřináší to zisk a stojí čas. A peníze, posteskla si jiná známá. Chtěla vnučce koupit obrázkovou knížku, ale když viděla cenu, koupila radši v trafice DVD s večerníčky. To ji přece taky zabaví.
V dnešní době je spousta možností, jak trávit volný čas, a četba je jen jednou z nich. Navíc pro mnoho lidí nezajímavá, nezáživná, namáhavá. V běžném kolektivu se rozhodně líp uplatní znalost včerejšího fotbalu či dalšího dílu jednoho z mnoha nekonečných seriálů než vyprávění o zrovna dočtené knize.
Držel jsem před pár dny v ruce technickou zprávu ke stavebnímu projektu vypracovanou člověkem, který si před jméno psal "Dipl.arch." a některé části jeho díla jsem si musel přečíst třikrát, abych vůbec pochopil, o čem píše. Nesmyslný slovosled, chaotická větná stavba, prostě hrůza. Člověk s vysokoškolským vzděláním měl schopnost písemného vyjadřování na úrovni mého kamaráda automechanika, který krom školy nedržel knihu v ruce a jehož dopisy úřadům jsem překládal do srozumitelné češtiny.
Běžně na ulici je nepoznáte, ale nečtoucích lidí je hodně a díky naší kvalitní školské soustavě jich stále přibývá. Ne každý, kdo v obýváku vystavuje plnou knihovnu, bere opravdu knihu do ruky. Letmý průzkum mezi mými známými mě dost poděsil.
Čím tenhle neoptimistický text ukončit? Napadá mě jen jedno: Lidé, čtěte!

Knihomol

Příspěvekod martina0812 » 11 dub 2011 09:01

rheanon píše: Člověk s vysokoškolským vzděláním měl schopnost písemného vyjadřování na úrovni mého kamaráda automechanika, který krom školy nedržel knihu v ruce a jehož dopisy úřadům jsem překládal do srozumitelné češtiny.

A čo by si povedal na to, že mne istý nemenovaný lekár napísal do lekárskej správy túto perlu: vytamín!!!!!
Mňa skoro kleplo! Nevedela som, či sa mám smiať, alebo plakať. Keby šlo o nejaké málo používané slovo, no dobre, stane sa... ale človek, ktorý sa s ním stretával šesť rokov na medicíne a vo svojej dvadsaťročnej praxi ho používal denno denne a nevie, aké i/y sa v ňom píše?! Svedčí to buď o inteligencii mrazenej ryby, alebo o akútnom nedostatku vzdelania. A taký človek má mať v rukách moje zdravie? Čo k tomu dodať? Zmenila som lekára. A ten chudák asi dodnes netuší, prečo a s kľudným svedomím predpisuje "vytamíny" ďalej.

Knihovník

Příspěvekod Flynne » 11 dub 2011 11:40

Na jednom obrovském česko-slovenském fóru působím jako moderátor již cca 2,5 roku. Před tím jsem tam byl půl roku jako běžný uživatel. Věkové rozpětí je podobné zdejšímu, jen tam není tolik seniorů (asi tam jsem nejstarší). Začíná to věkem zhruba od 12 - 13 let, největší zastoupení mají mladí lidé. Ještě před tím, nežli jsem byl požádán, zda bych nechtěl fórum moderovat, jsem tam mnohokrát upozorňoval mlaďasy na to, aby se raději věnovali svému mateřskému jazyku nežli něco napíší. Šlo o nectění gramatiky, o neschopnost se vyjádřit a popsat svůj problém srozumitelně a také o používání jakéhosi školského slangu, kterému nikdo nerozuměl. Tito mnou napomínaní se citili dotčeni, pobouřeni a uráženi, a pod dojmem toho, že i to je demokracie mě nezřídka posílali do temných tělesných otvorů, anebo na mě jinak nevybíravě útočili. Na jednu stranu jsem se tím bavil, ale v podstatě jsm byl zděšen z úrovně vzdělanosti současné mládeže. Bylo jedno, zda české nebo slovenské. Mnohdy jsem i Slovákům opravoval gramatiku. Ono totiž na tak velikém a neustále expandujícím fóru je velkým problémem něco nalézt pod funkcí Hledat, když se nedodržuje odborná terminologie, ale i v případě, že běžná slova jsou psána s chybami. Vyhledávající pak musí zkoušet varianty výrazů tak, jak si myslí, že by mohly být napsány, tedy ještě něco navíc k již nutnému využití slovenských i českých výrazů. Na základě toho jsem byl požádán o to, zda bych nechtěl fórum kočírovat jako mod (důvodem byla i moje častá přítomnost) a po nějaké době váhání jsem funkci přijal.
Uživatelé byli rozděleni na mé odpůrce, příznivce a na ty, kterým to bylo jedno. U všech skupin mám na fóru pověst "toho zlého", jakéhosi Pala Habery, přičemž ti, co mi fandí míní pochopitelně tento titul ironicky.
Je smutné, jaká je úroveň dnešní mládeže, ale neházím je do jednoho pytle. Setkal jsem se i s pravým opakem: myslel jsem si, že příspěvky píše nějaký sečtělý starý kozák a skutečnost byla ta, že se jednalo třeba o pouze 14 letého mladíka, který se uměl vyjadřovat lépe než kdejaký politik. To jsou ale bohužel výjimky. A na závěr: celý problém bude v tom, že mládež nečte, a že ve školách se jim nikdo nevěnuje. V uspěchané době nemají ani kantoři čas (pokud vůbec mají chuť a třeba i schopnosi) něco ty děti naučit. :(

Knihomol

Příspěvekod Megatron » 05 kvě 2011 12:53

Ahojky,
no, já vždycky četl hodně a rychle, takže ve chvíli kdy jsem narazil na ebooky a prográmek ReadManiac, který mi ebook převedl na java aplikaci a to včetně vlastního fontu (ten největší a nejtučnější Arial, co tam šel dát), tak jsem zase začal číst - hlavně v autobusu, kterým jezdím víc jak hodinu každý den - člověk nemusí tahat ty velké a těžké knihy. Pak jsem pořídil PDA a čte se mi ještě líp. A od té doby co brousím po tomhle fóru, tak čtu snad ještě víc než dřív a díky tomu se dostávám i na stránky typu Legie, kde krom databáze knih jsou i názory a recenze - odtud zase zpět sem a zas je co číst :D

Rozhodně mi nechybí takové ty věci jako vůně papíru atd. - jednak se mi ebooky čtou líp - dám si větší a čitelnější písmo, PDA je lehčí než kniha ... Prostě kniha je v mém případě důležitá hlavně obsahem. Nedávno jsem si na PDA přečetl 20 000 mil pod mořem a ačkoliv to mám i jako starou a klasickou papírovou knihu, tak jsem si čtení užil minimálně stejně. ilustrace mi nechyběly, naopak jsem si u toho mohl pustit z uzdy svou představivost.

Podle mne nejhorší nepřítel knih je televize - je to pasivní a konzumní zábava (OK, občas se taky podívám na nějaký ten film, ale čumět každý den, to fakt ne), ale člověk se na tom nijak nepodílí a může jen tupě čumět. To snad i pc hry jsou lepší - i ta nejdebilnější střílečka (tenhle žánr nemám rád a míra násilí v současných hrách mi vadí) apoň trochu cvičí postřeh. U strategií je to ještě lepší (zlatý CC Tiberian Sun). :P
A co že je to to Trance, o kterém se tu pořád mluví? Mrkněte sem:
viewtopic.php?t=5446

Knihomol

Re:

Příspěvekod martina0812 » 06 kvě 2011 06:22

Uran píše:Ctu pomerne dost cca 1 knihu za dva dny. Co me vsak zarazilo je fakt, ze vetsinou se lidi vymlouvaji na nedostatek casu a co me zarazi i na cenu knih. Na otazku proc nechodi do knihovny jen krci rameny, pripadne rikaji, ze je to ztraceny cas.

Uran, tak to nás zarážajú rovnaké veci - ja chodím do dvoch knižníc, knihy sa dajú stiahnuť na nete, požičať od suseda...čas na čítanie je otázka priorít ( keď si človek nájde čas na Superstar, štrikovanie, kávičku s kamoškami, pivko, hokejový priamy prenos a ďalší milión somarín, nech mi netvrdí, že pol hoďku denne si na čítanie nenájde ).
Tiež čítam kvantá kníh a myslím, že je čítanie a čítanie. Keď žena prelistuje bulvárny časopis a preslabikuje článok o tom, čo mala predvčerom večer na sebe Victoria Backhamová, prípadne keď si chlap prečíta v športovej prílohe výsledky zápasov, keď si na teletexte pozrieme, čo bude večer v telke - to NIE JE ČÍTANIE!

Knihomol

Příspěvekod Megatron » 06 kvě 2011 08:24

a lidi, co dojíždí do školy/práce maj obvykle dost času na čtení. Sice je fakt, že ráno obvykle v busu chrápu a odpoledne/večer někdy u čtení začínám klimbat, ale když je v PDA dobrá knížka, tak to nehrozí. Stejně tak si občas přečtu kus před spaním, při čekání na to či ono - u doktora, na zastávce busu atd. Nedostatek času je fakt výmluva. Obvykle k tomu ještě poslouchám muziku. :mrgreen:

A s ohledem na to, jaký mizerný výběr je v TV, tak je mnohdy času fakt dost. :D

PS: pořád lepší než paření na mobilu.
viewtopic.php?t=5446

Knihomol

Příspěvekod martina0812 » 06 kvě 2011 09:01

Megatron píše:A s ohledem na to, jaký mizerný výběr je v TV, tak je mnohdy času fakt dost. :D

Absolútny súhlas!!!! Neviem, ako je na tom TV u vás, ale ja som nekonečne vďačná za Panelák, Šeherezádu a Superstar, pretože nemusím riešiť dilemu, či sa zvaliť pred telku, alebo vziať do ruky knihu - jednoznačne víťazí kniha! :D :D :D

Knihomol

Příspěvekod Megatron » 06 kvě 2011 09:47

martina0812 píše:Neviem, ako je na tom TV u vás, ale ja som nekonečne vďačná za Panelák, Šeherezádu a Superstar...

Asi stejné, u nás je to pořád nějaká telenovela - "Pindy z gyndy" (Ordinace v růžové zahradě), "Perlovka" (Ulice) a další "kvalitky". Superstar taktéž - ale poslední řadu naprosto bojkotuju, tak nevím, jak moc to je hrozné. Tu tureckou telenovelu u nás začli dávat taky (podařilo se mi z toho nevidět ani kousek mimo ukázky :lol: ) - říkal jsem si "no nic, tak holt 4 dny v týdnu večer nezapnu bednu", nakonec to po krátké době přesunuli z 20:00 na 17hod nebo tak něco. Ale to ostatní zůstalo, akorát Comeback to trochu osvěží. :mrgreen:

Takže holt filmy pečlivě vybrané a stažené z netu, DVD a knížky. :D
viewtopic.php?t=5446

Knihomol

Příspěvekod martina0812 » 06 kvě 2011 10:30

Vďaka ti, Bože, že na tomto svete si ešte nechal niekomu rozum, vkus a schopnosť rozlíšiť kvalitu od blbostí! :D :D :D Som rada, že nie som sama s takýmto názorom na momentálny program v telke. :roll: Aj keď to mnohých baví - a proti gustu žiaden dišputát - nad tým, čím televízie kŕmia divákov, sa dá iba ak zaplakať.

PS: Za výraz pindy z gyndy máš sto bodov! Dávno som sa tak nezasmiala!!! :D :D :D

Mudrc

Příspěvekod romanisimos » 06 kvě 2011 10:52

martina0812 píše:Vďaka ti, Bože, že na tomto svete si ešte nechal niekomu rozum, vkus a schopnosť rozlíšiť kvalitu od blbostí! :D :D :D Som rada, že nie som sama s takýmto názorom na momentálny program v telke. :roll: Aj keď to mnohých baví - a proti gustu žiaden dišputát - nad tým, čím televízie kŕmia divákov, sa dá iba ak zaplakať.

PS: Za výraz pindy z gyndy máš sto bodov! Dávno som sa tak nezasmiala!!! :D :D :D

Sama rozhodně nejsi. Televizi určitě sleduje méně lidí (doufám teda, jinak není naděje :) ). Na druhou stranu mám rád trochu plnější život a nedokážu jen číst a chodit do práce, takže já vyloženě trpim :D a jsem vytočenej z nekoukatelnosti většiny pořadů, seriálů a filmů.
M.A.S.H. (Sledují, jak jim v kafi krauluje moucha.)
B.J.: Sakra, šla ke dnu.
Hawkeye: Jestli se do 20 vteřin nevynoří, jdu pro ni:-)).
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Hláška z knihy: „Jasně, cizinče. Jmenuju se Hleď si sakra svýho. Tadyhle můj syn je Jinak ti urvu hlavu a synovec se jmenuje A nakopu ti prdel!“ zahulákal:-))

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 09 kvě 2011 13:10

Televizor nemam a nelutujem
nestoji to za to ...
a ked nieco chcem tak si to pozriem na PC
alebo najdem na nete

odporucam aj ostatnym ....
Neviete ako spravit kvalitny ebook? Citajte!
tlacitko HLADAT
podporujem dobu hajenia tri roky pre povodne CZ SK knizky, pre preklady pol roka
digitalizujte prednostne starsie tituly

Analfabet

Příspěvekod Zephiros » 09 kvě 2011 18:20

necital som diskusiu celu ale skusim odpovedat preco vam ludia povedia ze nemaju cas jednoducho preto lebo ich ro nebavy alebo nemaju na to chut cely zivot mna osobne knihy bavia ale nie vzdy na ne mam chut takze citam vela (v mojom okoli ) ale vecina z vaz by mohla povedat ze malo :D a preco nejdu do kniznice asi preto lebo sa nestreteju s ludmi kt. by im odporucili knuhu a preto lebo sa hambia spytat a nemaju tam tkzv filmove knihy napriklad twailight .... nehovorim ze ich tam nemaju vsetky tieto knihy ale take uplne nove a preto sa z ludi stavaju konzumeniti cim vizc mame vynzlezov tym viac ide spolocnost do sraciek :D samozrejme ze to myslim obrazne a nejedu tam vsetci napriklad ja som videl film eragon hrozna blbina a precital som knihu eldest mozem povedat ze som prisiel o vela pretoze ma moc ani nebavila ale to je asi len hrubkov dost ma odrazaju knihy kt su strasne hrube :( a to ma hneva pretoze ja aj ked nemam cas (doma) tak citam v skole alebo na zachode pred spanim uz moc nie bo sa mi velakrat stalo ze som precital polovicu knihy V.Pelevina a nechcel som ist spat a to som cital od polnoci do 1 rana by ste mohli povedat ze citam pomali :D bo to ide v tejto knihe velmi rychlo :)

Knihomol

Příspěvekod martina0812 » 09 kvě 2011 20:34

misojogi, sánka dole! Vážne nemáš telku?! :shock: :shock: :shock: Tak to je pre mňa nesplniteľný sen, :D mňa ten krám otravuje a večer čo večer ruší pri čítaní... no ale manžel bez toho nemôže byť, bude zízať aj na monoskop, patrí totiž k druhu "nečítajúcich". Zariaďovali sme obývačku pred piatimi rokmi, hneď po svadbe a dodnes mám dojem, že kúpiť telku bolo najhoršie investovaných dvanásť tisíc v mojom živote. :( Žiaľ doma som so svojím názorom biela vrana.

PředchozíDalší

Zpět na Vaše názory