Lidé čtoucí a nečtoucí:-)

Viděl jsi film, četl jsi knihu, poslouchal jsi muziku, napiš svůj názor... (Your books, music or movies opinions)

Moderátor: Knihovníci

Mudrc

Lidé čtoucí a nečtoucí:-)

Příspěvekod romanisimos » 04 bře 2009 08:19

Ahoj. Možná tu toto téma už je, ale nenašel jsem ho. Lidé čtoucí a nečtoucí....Každý to určitě známe. Ona otázka:Ahoj, čteš?:-) Určitě proběhla u každého z nás. Ona odpověd: Ahoj, myslíš časopisy-jo trochu:-).....a pokračování rozhovoru....A co knihy, čteš?:-) Odpověd mě fascinuje dodnes. "Ne, nečtu, nemám na to čas:-)." Jaké máte vy zkušenosi? Lidé okolo mě většinou reaguijí podobně. Když se zmínim, že čtu nádhernou knihu(a na nic jiného pomalu nemyslim:-), tak se decentně odmlčí nebo rovnou hodí různě znuděný výraz. Jak je to u vás? Povídejte.

Mudrc

Re: Lidé čtoucí a nečtoucí:-)

Příspěvekod Phobia » 04 bře 2009 09:18

Nemám až tak katastrofální zkušenosti - v rodině i mezi známými je to tak půl napůl: část čte (ikdyž nikdo není takový maniak jako já), část vůbec nechápe, co je na čtení zajímavého a v životě by dobrovolně knížku do ruky nevzali. Můj strýc se pyšní faktem, že za celý život (45 let) přečetl jen "Zajíčka hrdinu" (dlužno dodat: má vysokoškolské vzdělání).
Mám to štěstí, že jsem si našla podobně praštěného přítele - žánrově i dobou strávenou u knih (jen mám v kupení papírových cihliček několik let náskok - chytlo mě to o něco dřív:-)). Pravda - víc se specializuju na náročnější SF, zatímco můj pan inženýr zvolna sklouzává k jednodušším Žambochům, Kulhánkům a Moudrým (české autory nečetl, dokud jsem mu je nevnutila:-)). Hodně usnadňuje vzájemné soužití, když partner chápe vaši potřebu čtení a sdílí ji... taky to usnadňuje výběr dárků k Vánocům a narozeninám :wink:
Nikdy neměj strach ze stínů. Prostě znamenají, že někde nablízku svítí světlo. (Ruth Rendell)
Databáze sci-fi a fantasy literatury - včetně hodnocení a komentářů - na www: legie.info
DOBA HÁJENÍ - co znamená, k čemu je, jak dlouho trvá atd. si můžete přečíst zde: http://www.ebookforum.cz/viewtopic.php?t=10483

Mudrc

Příspěvekod romanisimos » 04 bře 2009 09:30

Zelenám závistí:-). Já jsem v rodině jeden ze dvou lidí, který čte a rád čte. Tím druhým je máma, která čte také fantasy a scifi, ale nečte tolik a naše debata na toto téma vždy ztroskotá na tom, že jsme oba někde jinde. Ona má ráda cestování v čase a je jí jedno, zda je kniha dobrá nebo ne(zase tak úplně to není-ted jsem jí koupil i pujčil knihy, tak se trochu změnila:-). Má prostě trochu jiný vkus, ale jsem moc vděčnej, za člověka v mém okolí, který, jak říkáš-chápe zálibu ve čtení a neodsuzuje čas na tím strávený. Bohužel je to jen jeden člověk a není to vrstevník, ale máma:-). Ale zaplat pándbu za ni!

Analfabet

Příspěvekod janushi » 04 bře 2009 18:55

No, mě znovu ke čtení přivedl kamarád. Půjčil mi Burroughse, kterého jsem do té doby vůbec neznala, a tím nevědomky způsobil mé znovuobjevení knížek (jako malá jsem čítávala tuny takových těch dětských Enid Blyton apod.). A tak už tři roky čtu, ne závratně moc, ale ráda a rozhodně stokrát častěji. Taky díky svému profesorovi z češtiny mám knížky ještě radši a spoustu tipů co číst.
Jinak ve svém okolí mám pár lidí co čtou, naštěstí, mí kamarádi jsou takoví ti divni frikulíni, /pseudo/intelektuálové, takže jen od málokoho z nich slyším, že na takový věci přece nemá čas! (ano, facebook a icq všechen čas sežerou). Teď mě taky mile překvapil přítel, fyzik, přečetl něco málo a opravdu jsem nečekala, že by ho tak moc mohli nadchnout Karamazovi (mimochodem, kdo jste je nečetl, vřele doporučuju).
Ale jo, celkově je to hodně špatný, knížky jsou pro většinu lidi strašlivě nářočná činnost.. a to jsme národ knihomolů!

Mudrc

Příspěvekod romanisimos » 05 bře 2009 09:43

My jsme národ knihomolů? To mám asi smůlu na lidi okolo sebe, kteří se hlásí ke zbytku, co nečte:-). Už jako malej parchant jsem četl Vinetůva:-), Robinsona atd. Velmi brzo jsem se pustil do scifi a fantasy a u toho jsem zůstal. Je smutné, že lidé tak málo čtou a když už někoho potkám, tak nečte fantasy a scifi. Lidé mi často říkají, co vidím na fantasy a scifi. Mno, těžko vysvětlit někomu, že je to trochu mimo realitu(o tom by se dalo diskutovat) a to je na tom právě to hezké. Realita mě stačí ve zprávách a nemusim si o ní ještě číst. Je to jen můj názor, ale tak to prostě cítim.
Nezapomenu na mého bratrance, kdy jsme se do krve hádaly o to, co bude běžet v televizi. Zda Star trek nebo Beverly Hills 90210:-)-jak se to vlastně píše?:-)

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 05 bře 2009 10:38

myslim si ze je dobra rada:
vypnut TV
my sme doma TV nemali a ani teraz nemam ...
mam internet a knihy

pozeram filmy co si poziciam, alebo stiahnem
nie to co si niekto naserviruje aj s reklamou akurat vtedy ked si on zmysli ze to musis ist

ale davam prednost kniham ...
Neviete ako spravit kvalitny ebook? Citajte!
tlacitko HLADAT
podporujem dobu hajenia tri roky pre povodne CZ SK knizky, pre preklady pol roka
digitalizujte prednostne starsie tituly

Čtenář

Příspěvekod saper » 05 bře 2009 17:56

citam veelmi rad, a v okoli ako jeden z mala, mozno par ziakov na gympli, nasi vravia ze asi po dedovi to mam. v podstate som aj jediny z rodiny, kto nosi okuliare, a 2 co mame vysoku skolu. Nie zeby ostatni boli sedliaci a ignoranti, ale vyzivaju sa inak.

Knihomol

Příspěvekod Rosamund » 05 bře 2009 18:05

Ja veľmi rada čítam, hoci na to teraz nemám čas, ale knihami sa zásobujem radšej dopredu, aby ich nevypredali skôr ako budem mať možnosť ich čítať.
No v mojom okolí je veľmi málo ľudí v mojom veku (19), ktorý čítajú, povedala by som temer niktov. V škole je to to isté až na pár svetlých výnimiek, ale inak je to veľmi slabé. Nedávno som objavila aj e-booky a som veľmi rada, že môžem byť súčasťou tohto fóra. Len mi vadí, že to hrozne kazí oči, no čo už. Ale milujem knihy.

Analfabet

Příspěvekod popsci » 05 bře 2009 18:44

Niekedy sa cítim ako člen sekty, alebo presnejšie ako člen malého vymierajúceho kultu. S pár "čítajúcimi" kamarátmi sa z času na čas stretneme, pokecáme kto čo číta/l, odporučíme si pecky, a zase sa zaradíme medzi nečítajúcu väčšinu.
Všimol som si, že ľudia v anketách pri otázke či poznajú Pottera (alebo čokoľvek iné) odpovedajú - nie nevidel som to namiesto nečítal som to. Nevedia si predstaviť, čo strácajú, keď príbeh vidia tak, ako im ho vo filme nalinkoval režisér a nie tak, ako im ho dokáže stvoriť ich vlastná predstavivosť.

Čtenář

Příspěvekod Ewa » 06 bře 2009 01:25

co se tyce me, urciti lide o me rikaji, ze ctu hodne, ale ja si myslim, ze tak akorat :) Zalezi na tom o cem a kdy..jsou obdobi a obdobi..
Ale neosuzovala bych lidi, co nectou. To se mi zda dost predpojate.. muj bracha napriklad knizky necte, ale dost se pohybuje na internetu, cte clanky a diskuze atd. A nerekla bych o nem, ze je nejaky ignorant. Vlastne myslim, ze byste z nej mohli mit opacny dojem, protoze se neustale pohybuje v ruzne spolecnosti a tak ma spoustu informaci z zivych diskuzi a vypraveni.
A pokud nekdo rika, ze na knizky nema cas...no tak treba nema :) nevim jak vam, ale mne jedna knizka, pokud si ji chci vychutnat, trva precist solidni dobu. A casto se mi stane, ze nemam cas a pritom neustale myslim na nejakou knizku, na kterou se tak z duse tesim, az si ji prectu, ale ted to proste nejde.. Nebo pak zase se "zakousnu" do nekoho a chvili (rekneme dny, tydny) uplne ziju v jinym svete. Takhle, ted nemyslim jednu knizku. Konkretne jsem si vzpomnela na Kafku. Nejdriv Proces, pak Metamorfoza a potom sem uz bez prestavky preskakovala mezi jeho deniky, korespondenci (rodine, Milene, Felice, pratelum) a vzpominkami pametniku a dalsimi materialy.
A podle toho, co jsem slysela, spousta lidi si precte knizku a za par dni si nepamatuje ani priblizny obsah..to mi pak opravdu prijde skoro jako ztrata casu.
A co se tyce televize, taky bych nebyla tak nekompromisni. televize mi napriklad slouzi jako perfektni vedlejsi podnet, kdyz delam na pocitaci neco, co nevyzaduje prilis premysleni. (napr. prace ve photoshopu, administrace webstranek..)
A jinak, dobry podnet k premysleni se da najit opravdu vsude. Ted bych si dovolila zminit serial House. Vite jak vzdycky prijde na finalni diagnozu? Byva to pri konverzaci nebo prave treba pri sledovani televize. Znam to z vlastni zkusenosti. Nejsem samozrejme odbornik, ale je to jakoby mozek celou dobu byl v tom urcitym vyhodnocovacim stavu a pak, kdyz "neco uslysi", "vyplyvne" myslenku/reseni. :lol: Prosim, berte v uvahu, ze je pul druhe v noci..
A pokud jde o zfilmovena knihy, souhlasim, ze kniha vetsinou byva to nej, ale nedavno jsem stravila napriklad podstatnou cast noci ctenim romanu Agathy Christie a dneska jsem nahodou videla jeji televizni zpracovani. A popravde, kdybych tu knizku necetla a videla jen tohle, o nic bych neprisla. Prave naopak, mohla bych tech par hodin naplnit jinou cinnosti a vyslo by to nastejno

Mudrc

Příspěvekod romanisimos » 10 bře 2009 08:02

At sleduji film, čtu knihu nebo hraji nějákou hru, tak se řídim podle nálady. Někdy je více času a někdy méně, což je normální. Jde o to, že člověk, který má opravdu negativní vztah ke knihám a oduzuje jiného jen proto, že čte, je podle mě tak jinde než já(z mých zkušeností), že si s ním v podstatě nemám moc co říct. Není to tak vždy-samozřejmě, ale stává se mě to poměrně často. Mluvím tu o extrému, ale mám právě pocit, že ho zažívám až moc často. Třeba je to jen u mě anebo je pocit klamnej(ty pocity-chjo :) .

Analfabet

Příspěvekod popsci » 10 bře 2009 13:04

mal som kamošku, ktorá mala doma tri knihy - dve boli o sexe a jedna o psoch a veľmi dobre sme vychádzali :D

Knihovník

Příspěvekod Uran » 10 bře 2009 13:27

Ctu pomerne dost cca 1 knihu za dva dny. Co me vsak zarazilo je fakt, ze vetsinou se lidi vymlouvaji na nedostatek casu a co me zarazi i na cenu knih. Na otazku proc nechodi do knihovny jen krci rameny, pripadne rikaji, ze je to ztraceny cas.
Jednou jsem ho videl na vanoce:

Gold "3-Ethyl-1,2,2-trimethyl-bicyclo[2.1.0]pentane"

Čtenář

Příspěvekod Ewa » 10 bře 2009 14:22

1 knihu za dva dny? Wow! to bych nemohla delat nic jinyho cist jako ty..
no jak rikam, to ze rikaji, ze na to nemaji cas, muze znamenat (no a samozrejme taky nemusi..), ze na to proste nemaji cas :P Proc je tak tezky to pripustit? Nekdo proste treba celej den pracuje, nebo pracuje podstatnou cast dne a i kdyz je cteni uzasne kulturni, povznasejici a vedomosti prinasejici, nemusi to byt neco, k cemu si celi strhani vecer chcete sednout.. A pokud ctu knizky jako o zavod a nic si pak nepamatuju, taky bych to videla jako ztratu casu.. Snad jde hlavne o to, jestli je to bavi a jestli v tom vidi smysl. A jestli ne, tak co je na tom zlyho, kdyz se tomu vyhybaji..? Neni to sice muj pripad, ja ctu rada, ale nemyslim, ze bych se tim mela citit nejak nadrazena..

Knihomol

Příspěvekod Rosamund » 10 bře 2009 17:30

Ak je tá kniha zaujímavá tak, to sa dá zvládnuť aj za deň a všetko si znej pamätám aj po dlhšom čase. No väčšinou čítam len povečeroch, lebo inak sa to stíhať nedá :)

Další

Zpět na Vaše názory