Knihy a jejich filmové adaptace

Viděl jsi film, četl jsi knihu, poslouchal jsi muziku, napiš svůj názor... (Your books, music or movies opinions)

Moderátor: Knihovníci

Knihomol

Knihy a jejich filmové adaptace

Příspěvekod Megatron » 30 kvě 2011 06:23

Ahojky,
už delší dobu vím o vcelku známém faktu, že málokdy se filmová adaptace podle nějaké knihy povede. Spíš je většinou výrazně horší.

Dost jsem si toho všiml třeba u Hlídek od Lukjaněnka, kde knihy se mně i zbytku rodiny hoodně líbily a film jsme viděli všichni akorát první - shodli jsme se, že je místy zbytečně sadistický a nechutný a děj je "takový divný". Zyvulon celkem zklamal, to šermování zářivkou vypadalo divně a Anton půlku filmu vypadl jako něco mezi somrákem a ožralou. Druhý díl jsem viděl už sám a přišel mi taky hrozně bizarní, skoro až úchylný, byť mi přišel lepší než jednička.

Kupodivu jsem ale narazil i na případ, kdy tomu bylo obráceně. Jednalo se o Stardust (neboli Hvězdný prach) od Gaimana, kde film byl naprosto úžasný, pár scén naprosto dojemných (ačkoliv normálně tohle na mne moc nepůsobí) a krásný šťastný konec, jak se na pořádnou pohádku sluší. Kniha mne naopak zklamala, zvláště konec - navíc filmu rozhodně prospělo i umístění do viktoriánské (?) Anglie.

Tak mne napadlo, zdali máte někdo podobné zkušenosti. :wink:
A co že je to to Trance, o kterém se tu pořád mluví? Mrkněte sem:
viewtopic.php?t=5446

Spisovatel

Re: Knihy a jejich filmové adaptace

Příspěvekod shaula » 30 kvě 2011 12:55

Jasně, podobné :D

Líbila se mi třeba adaptace Saturnina, tam se povedlo výborně zachytit ten správný suchý anglický humor a atmosféru, která prostupuje celou Jirotkovou knihou. Bezesporu k tomu přispěl i dokonalý výběr herců.

Co bylo naopak naprosto příšerné, je Řeka bohů - knihy jsou výborné, ale ta adaptace je tak příšerná slátanina, že se na to skoro nedalo koukat :evil:
Kindle 3 (3G), LG KM900 Arena

Mudrc

Příspěvekod lenivec » 30 kvě 2011 18:15

Mne sa táto téma zdá nekorektná, lebo vždy každý vychádza so svojich obľúbených kníh. Je veľa dobrých filmov a nikto nečíta knihy podľa, ktorých vznikli. Myslím si, že cez imdb sa to ľahko dá dohľadať.

Knihomol

Příspěvekod Megatron » 31 kvě 2011 06:28

lenivec píše:Je veľa dobrých filmov a nikto nečíta knihy podľa, ktorých vznikli.

To si nemyslím. Třeba Saharu od Cusslera jsem si přečetl s chutí i poté, co jsem viděl film a obojí se mi líbilo. Je sice fakt, že film byl trochu blíže realitě a poněkud vtipnější než kniha, ale líbilo se mi oboje.

Taktéž se mi líbil Pán Prstenů - jak kniha, tak film (v tomto případě bude podle mne hodně lidí, co vidělo film i četlo knihu). A rozhodně bych netvrdil, že filmu spousta věcí chyběla - naopak kniha byla občas poněkud zdlouhavá.

Ve spoustě případů si knihu, podle které film vznikl, přečtu právě proto, že film byl dobrý a říkává se, že kniha podle které byl film natočen, bývá ještě lepší. Nicméně třeba zrovna u Stardustu to podle mne neplatilo.

PS: koukal jsem, že je v plánu natočit film(y) podle série Tajemství nesmrtelného Nicolase Flamela od Scotta - pokud k tomu dojde, tak jsem na to fakt zvědavej.
viewtopic.php?t=5446

Knihomol

Příspěvekod martina0812 » 31 kvě 2011 11:44

No, zatiaľ jediný film, ktorý sa vyrovnal knihe, bol podľa mňa film Votrelci. Hm... ale to možno preto, že kniha bola napísaná podľa scenára k filmu... :D

Pisálek

Příspěvekod ivetan » 05 čer 2011 01:58

Mě se dost líbily i filmy Total Recall a Minority Report.

Pokud jde třeba o Pána prstenů, tam je nejspíš filmové zpracování ku prospěchu věci, protože Tolkien je na můj vkus na čtení dost rozvláčný.

Teď jsem zrovna dokoukala Noční hlídku ve filmové verzi a jsem znechucená. Nevím, jak se to někomu může líbit. Je to celé zmatené, děj nedává smysl, protože chybí úvahy hlavního hrdiny, které tomu dávaly širší rámec a atmosféru.
Někdo může namítat, že film je vždycky o něco jiný nebo chudší, než kniha, ale strašně záleží na tom, jak se to pojme. Hlídky jsou zrovna typ knihy, který by si zasloužil zpracování ve stejném stylu, jaký jsem kdysi viděla u jedné verze příběhů Phila Marlowa. Ten má v psané podobě také hromadu úvah a popisů k ději, tak to prostě režisér zapracoval jako vnitřní hlas hrdiny, který doplňuje děj a změnu situací. Vše potřebné tak zůstalo a dle mého to ještě dodalo filmu vtip a styl podobný knihám.
Bohužel, dnes si každý myslí, že všechno zachrání akční scény a triky. :(

Knihomol

Příspěvekod Megatron » 06 čer 2011 07:44

Máte pravdu,
Blade Runner se mi taky dost líbil a kniha taky, ale film měl rozhodně své kouzlo. Na to, jak to byl starý film, byl dost progresivní.

Ohledně Minority Report - no, to se mi taky dost líbilo. Bylo tam i pár slušně vtipných scén (např. jak hrdina chytá ty oči, aby mu nespadly do kanálu - ačkoliv nemám rádn různé nechutnosti, tak tohle bylo fakt úsměvné).

Ohledně Burtona - no comment :mrgreen: Třeba tolik diskutovaná Alenka v říši divů se mi v jeho podání líbila snad ještě víc než kniha - byla sice šíleně střelená, ale měla i spád.

Nedávno jsem se taky zamyslel nad tím, jaká asi musí být knižní předloha Percy Jacksona. O svátcích jsme se na tento filmový "skvost" podívali (prezentoval jsem to jako "taková nenáročná kravina matlající dohromady starořecké báje s moderním světem, mohlo by to být celkem zábavné") - nic jsme od toho nečekali a nakonec jsme se docela dost dobře bavili. Jenže ono možná ten film původně až tak vtipný být neměl. :D
viewtopic.php?t=5446

Analfabet

Příspěvekod SvenWiersen » 16 srp 2011 02:40

Je pravda, ze obecne se tvrdi, ze filmova adaptace stoji za ***. Nicmene, kdyz se nad tim zamyslim, nazor je to rozsireny dost mozna hlavne kvuli adaptacim Crichtonovych knih - moc jsem jich nevidel, ale treba Jursky park je jako film proti knizce nelogicka slatanina a Kmen Andromeda je to same, ne-li horsi, protoze tam se prducentum zrejme nekde zdal dej moc realisticky a malo americky, tak znacne pritvrdili... BLEEE

Na druhou stranu je spousta prikladu, kdy film dela cest sve predloze. S Tvym hodnocenim filmu Stardust naprosto souhlasim - moc se mi to libilo.
Z dalsich prikladu - ac si velice vazim dila pana Pratchetta, je fakt, ze skrz nektere jeho zemeplochy jsem se prokousaval velmi obtizne. Jednou z nich bylo treba Tezke melodicno. Proto me velice mile prekvapil 7mi-dilny serial z 90tych let Soul Music, ktery je adaptaci teto knizky. Lidi, kterym jde o vzhled a vyzivaji se na filmech typu Avatar (krasne provedeni, ale pribeh pod urovni Teletabis), to asi nenadchne, ale tem, co hledaji ve filmu pribeh, se to podle me bude libit. Mimochodem, podobne byly zpracovany i Soudne sestry (Wyrd sisters) - neni to tak dobre, ale taky se mi to libilo.
Bez ceskych znaku nepisu proto, ze si nevazim Cestiny, ale proto, ze jsem programator.

Analfabet

Příspěvekod bennevis » 31 srp 2011 12:04

Myslím, že záleží na tom, kdo se toho chytne. Na penězích nezáleží, ale béčkové filmy s nabušenými efekty vypadají lépe než bez nich. :D

Stardust mi připadal stejně dobrý jako kniha, ale taky jsem očekávala, že kniha bude zajímavější.
Taky to dělám, že když se mi líbí film, přečtu si předlohu. Třeba The Road a knižní Cesta mi přišly to samé, stejně tak Harry Potter.
Povídka Minority Report mě moc nezaujala, bylo vidět, že film se ji drží jen okrajově.
Zatím seriál True Blood je o moc lepší než knihy. Spíš mi připadá, že si tvůrci z předlohy dělají srandu.

Seriál Hra o trůny se naštěstí věrně drží předlohy, jinak by dopadl špatně. Něco jako Legend of the Seeker.

Pisálek

Příspěvekod Roy Dest » 31 srp 2011 22:59

Z toho, co jsem viděl a zároveň i četl mi nejlepší přijde filmová adaptace knihy Terryho Prattcheta Otec Prasátek (Hogfather). A to taky proto, že se u natáčení a scénáře ochomýtal sám Prattchet (snad píšu ty téčka správně). A navíc s ním už předtím natočili Barvu kouzel. Barva kouzel je taky super, ale je to zběsile epické dílo s hromadou postav, dějů a míst, ne tak vhodné pro zfilmování, je tam toho prostě moc a divák mnohdy časem ztratí pozornost nebo přehled.

Pisálek

Příspěvekod herryb » 06 zář 2011 17:04

Je to uz asi mesiac dozadu co som videl serial Sherlock 2010-proste perfektne je len skoda ze nanakrucaju dalsie cast ma len 3 diely.Proste Sherlock Holmes.

Analfabet

Příspěvekod otula71 » 10 lis 2011 14:48

Když jsem se sem náhodou přichomítnul, tak přihodím, že skvěle zfilmovaná je Kingova Zelená míle. Film jsem viděl první, a při čtení knihy jsem vždy přesně věděl, co bude následovat. Prostě skvěle přenesená kniha na plátno, k tomu vynikající herecké výkony. I tak jsem ji (knihu) (nebo teda přesněji "je", neb je jich 6) ale přelouskal s chutí a moc se mi líbila.

Když jsem u Kinga, tak přesným opakem byla Misery. Ač jsem na film četl samou chválu, byl jsem jím, znaje příběh, totálně znechucen, neboť to psycho, které bylo v příběhu nejpodstatnější, bylo zcela odsunuto a zahozeno, a zůstal jen překroucený a stupidně zjednodušený nechutný horor, zcela postrádající sílu knihy.

Analfabet

Příspěvekod Ťulinka » 14 úno 2012 15:18

shaula píše:Jasně, podobné :D

Líbila se mi třeba adaptace Saturnina, tam se povedlo výborně zachytit ten správný suchý anglický humor a atmosféru, která prostupuje celou Jirotkovou knihou. Bezesporu k tomu přispěl i dokonalý výběr herců.

Saturnin byl opravdu povedený. Stejně tak se mi líbily Postřižiny od Hrabala ve filmovém zpracování více než samotná kniha. Myslím ale, že dost záleží na tom, jestli člověk první čte knihu a pak vidí filmové zpracování, nebo naopak. Já jak Satrunina, tak Postřižiny viděla nejdřív jako film a až později je četla, takže už jsem byla ovlivněná filmem, který byl v obou případech skvělý.
Opačnou zkušenost, kdy jsem nejprve četla knihu a až potom viděla film, mám s Karlíkem a továrnou na čokoládu. Kniha byla skvělá, film mě zklamal.

Analfabet

Příspěvekod Systemlord » 15 úno 2012 21:01

Asi nejlepší (snad jediný, který se vyrovnal originálu) film podle knihy co jsem viděl je Hon na ponorku (Hunt for red october) původně od Toma Clancyho. Velice dobrý výkon ve filmu podal i Sean Connery, můžu film jen doporučit.

Analfabet

Příspěvekod Systemlord » 15 úno 2012 21:09

A k tomu Saturninovi...super věc:-)

Další

Zpět na Vaše názory