Kouření ?

Ring volný... (General Discussion)

Moderátor: Knihovníci

Mudrc

Příspěvekod Sosie » 29 říj 2007 08:58

No neviem, vodnu fajku tiez casto fajcim (dokonca mam aj vlastnu z Afganistanu) ale nemam pocit ze by to nejak filtrovalo. Vo vode sa usadia iba sadze a zachladi sa dym a to je hlavou ulohou vodnej fajky. Ale celkovo tato debata by vobec nemusela byt, kebyze respektujeme vzajomne potreby a nesnazime sa zvyhodnit jednu skupinu pomocou legislativy.
Napriklad tento vikend protestovali nemci oproti zakonu o zakaze fajcenia na verejnych priestranstvach. V niektorych castiach nemecka uz zaviedli zakaz a zisky pohostinstiev a inych opijacich institucii vyrazne klesli. Udajne niektori museli aj zatvorit.
Zaverom. Toto je zbytocne vyprodukovana tema, ktora sa zacala riesit na politickej pode. Urcite pojde o zisky pre politikov. Pravdepodobne investovali do akcii firiem zaoberajucich sa vyrobou lieciv na odvyknutie od fajcenia. :D

Analfabet

Příspěvekod sneakfast » 29 říj 2007 14:12

zdravim, jsem nekurak a kour mi vadi. vadi mi i v hospodach, ale jsem proti zakazu koureni. provozovatel ma pravo postavit nebo zaridit kurackou hospodu a nikdo mu nema pravo do toho kecat. nikdo nekuraky nenuti pobyvat v kurackych hospodach, chodi tam dobrovolne(i ja). ac by mi zakaz ulehcil zivot, jsem principialne proti.
kdyby bylo v cr 70% lidi vegetarianu a chtelo zakazat podavani masa v hostincich, budu proti, i kdyz masu neholduju. at si zalozej vlastni vegetarianskou restauraci, rad se tam nekdy pujdu najist(urcite bude i nekuracka).

Analfabet

Příspěvekod Kelvi » 26 lis 2007 17:26

Jsem nekurak koureni nechapu nikoho neomezuju a za to ocekavam jistou oboustrannou ohleduplnost. Kdyz mam na vyber tak du radsi do nekurackeho.

Vymluva ze neni nahrada je uz nejakou dobu minulosti.
Kód: Vybrat vše
http://www.google.cz/search?hl=cs&q=e+cigarety&btnG=Hledat&lr=lang_cs
(jako vybornou nahrazku za cigaretu jako media pro nikotin to mam potvrzeno od kuraka).
A vzhledem k vydrzi naplni kurak v konecnem dusledku i usetri (take potvrzeno). Jestli cloveku skutecne nejde jen o machrovinku a image "horiciho retka" a jde mu jen o nikotin (chuti nabizi mnoho) tak sahne po tehle variante. Nikoho neomezuje nesmrdi nedela bordel a neohrozuje zdravi v okoli vcetne sebe.

Argument pro kuractvi ze projit se rusnou ulici je stejne horsi nez krabicka cigaret je neuveritelne hloupej. Kvuli tomu ze me nezbejva nic jinyho nez ze do toho mesta stejne musim do toho jeste nezacnu slukovat horici pneumatiky. Kazdej novej podnet k tomu ze se v tele jednou neco "vzepre" se nascitava... neztraci.

Ale jinak je me to vcelku jedno. Nikoho nechci omezovat a tohle je jen muj pohled na vec.

Čtenář

Stejně by mě zajímalo co se kouřilo před kolumbem

Příspěvekod mars6 » 21 pro 2007 16:04

Když už jsme u toho kouření tak by mě zajímalo co kouřili lidi před tím než se dovezl tabák, jestli se vůbec něco kouřilo. Jinak jsem nekuřák ale neprosazuju, že když nekouřím já tak v okolí nesmí nikdo, prostě beru to jako každého osobí věc, chceš hulit, mít návyk, možná rakovinu tak kuř.

Mudrc

Příspěvekod Sosie » 22 pro 2007 13:38

Podla mna je to dost zavadzajuca otazka... Tiez by sa dalo spytat, ze co ludia jedli pred tym ako zacali pestovat zemiaky..... Jednoducho pokial to tu nebolo tak ani nevedeli ze im to chyba...
Ak mi chcete podakovat, tak prispejte na chod tohto fora. Viac info tu.
Kto nevie ako na TRANCE, nech klikne na tento link.
Nebudte lenivi!!! POUZITE HLEDAT!!!!!
Search (vyhľadávací) plugin pre Firefox 2+ a IE7+ na Ebookforum.

Pisálek

Příspěvekod rehnii » 26 pro 2007 12:06

Takže. Já jsem nekuřák a nikdy mě to ani nelákalo. Moje sestra (21) kouří už od 13ti let cigarety, nikdy jsem jí to neschvalovala (ani máma, která sama je nekuřák), ale vzhledem k tomu, že od těch 13ti bydlí s babi... nu což, u ní to není z frajeřiny nebo z depresí, u ní je to právě už ten zvyk a nikdo nemůže jen tak odhodit cígo a říct "jsem nekuřák". A hlavně by taky musela chtít.
Můj táta a druhá babi nekouří, ale babi z máminy strany jo. A strýc s tetou taky, to kouří i jejich dcera no... a mámin přítel je taky kuřák.
No dá se říct, že jsme prokouřená rodina (i když u nás doma se kouřít nesmí, jedině u okna nebo digestoře) a zdravotnictví by z nás asi radost nemělo. Rozhodně na to nejsem hrdá, protože nemám ráda "kuřáky". Tedy ty co kouří hlavně cigarety, protože to smrdí a ten kouř je hodně dráždivý (narozdíl od kouře z vodnice, který i voní a má různé příchutě)
Já kouřím akorát vodní dýmku, začala jsem s ní nedávno (nu tak půl roku) a dostala jsem k Vánocům svojí aladinku tak mám radost :)).
Co se týče toho řešení škodlivýho zdraví a tak... je to relativní. Děda kouřil 40 let a nikdy mu nic nebylo. A u někoho se objeví rakovina plic a podobně.
No já osobně mám zdravotních problémů až až, o štědrém večeru jsem byla v nemocnici se žlučníkovou kolikou a ještě mi rozhodují či mi vyndají ledvinu nebo ne... ale myslím si, že je to hodně o tom člověku, jestli prostě chce riskovat, že bude mít v budoucnu zdravotní problémy nebo, že si je naopak zhorší a podobně a nebo, že se rozhodne přestat nebo to omezit tak, aby svému zdraví spíše pomohl...

btw: Ale rozhodně tomu člověku nepomůžete tím, když mu budete říkat "ty si hlupák, že kouříš..." - "víš, že to škodí zdraví" nebo, když se s ním třeba dětinsky přestanete bavit jen, protože kouří (at už cigarety, doutník nebo vodnici...). Znám hodně neohleduplných kuřáků co si klidně i po zákazu zapalují na zastávce a osobně bych je vraždila XD ale zase záleží na tom jaký ten člověik je a přátelé většinou respektují své přátelé nekuřáky a jdou si zapálit ven a podobně...

Horší je podle mě vztah kuřák x nekuřák. To si ten kuřák musí asi každou hodinu čistit zuby :)) a nebo ten nekuřák musí mít hodně velkou trpělivost...
Přátelé mi říkají Soa
My Last.fm Fear Street, HP & Discworld Lover
Obrázek

Pisálek

Příspěvekod Oook! » 30 pro 2007 22:15

Ja by som sa pridal troškou do diskusie tým, že nech si každý robí čo chce, len keď neobťažuje druhých. :) Nie som neurotik, ale skutočne ma dokážu vaľmi vytočiť fajčiari na autobusových zástavkách apod. A ako nefajčiarovi mi veľmi vadí i navštevovanie reštaurácií, do ktorých len čo človek vstúpi, smrdí ako cigarta. A aj keď sa tam nefajčí v dobe podávania obedov, cigaretami je všetko nasiaknuté ..... proste nič moc. Môj obdiv majú škóti a ich zákonodárci. Škoda že naši zákonodárci (SR i ČR) vždy pri prejednávaní "protifajčiarských" zákonov permanentne podľahnú "nikotínovej lobby"!!!!! :(
Oook!

Knihomol

Příspěvekod znz » 31 pro 2007 16:39

fajcil som dlhe roky 20-30 cigariet denne. Od leta nic, ale zase tie kila naviac :)
Stale mam chut na cigu, pokial niekto fajci vedla mna je to prijemna vona, v krcme a restike mi fajcenie vadilo uz ked som sam fajcil. Inak nieje nic hnusnejsie ako napachnute saty, bleee.
Ach, ako to tunaky vsetko citam, hned by som si dal. Pre tych ktory chcu prestat, vela pevnej vole. drzte sa

Analfabet

Re: Stejně by mě zajímalo co se kouřilo před kolumbem

Příspěvekod Kelvi » 10 led 2008 09:16

mars6 píše:Když už jsme u toho kouření tak by mě zajímalo co kouřili lidi před tím než se dovezl tabák, jestli se vůbec něco kouřilo. Jinak jsem nekuřák ale neprosazuju, že když nekouřím já tak v okolí nesmí nikdo, prostě beru to jako každého osobí věc, chceš hulit, mít návyk, možná rakovinu tak kuř.

Dovedu si predstavit ze cosi fungovalo na urovni ritualu s necim jako je napr. http://www.biotox.cz/enpsyro/pj3rsad.html tahle rostlinka.

Analfabet

Příspěvekod remac » 10 led 2008 17:25

Kourit jsem prestal a lituji toho, ze jsem kdy vubec zacal.Nekourim uz sice par let, ale musim rict, ze opravdu kolikrat chybi malo, abych znova zacal, staci stres,alkohol atd. Proto doporucuji vsem, kteri nikdy nekourili, aby s timto zlozvykem nikdy nezacinali, protoze se toho pak opravdu tezce zbavuji.

Knihomol

Příspěvekod Megatron » 06 úno 2008 07:39

Biff to vystih:

"Všechno to jsou akorat smradlavé sračky, které Vám do života nic nedají ..."

Osobně jsem nekuřák a lidi hulící na autobusových zastávkách mě dovádí k nepříčetnosti.
Co se zákazu kouření obecně týče, raději bych byl pro úplný zákaz kouření na veřejných prostranstvích - tj. i ulice, parky apod. Ať si ty lidi kouří v hospodách, kuřárnách a doma.
Sice už takhle je můj společenskej živost dost omezen, protože z toho kouře mě začnou brzy pálit oči a bolet hlava, takže o chození do hospod nemůže být řeč (leda tak čajovny).

Nejhorší věc, kterou často vidím, je matka s dítětem v kočárku, která se s ním baví (nebo ho má dokonce v náruči) a kouří u toho. Za tohle bych střílel. To si ta krá*a neuvědomuje, jak obzvlášť pro takhle mladej organismus je to cigáro svinstvo?

Co se trávy týče, nikomu to neberu, ale upřímně řečeno: je to fakt smrad. Ne že bych byl proti tomu, nabídnout mi to někdo v nějaké jiné podobě (prý to jde dát do bramboráků, nebo do salátu), možná bych to i zkusil, ale takhle fakt ne.

Čtenář

Příspěvekod azzy01 » 06 úno 2008 11:29

Fajcim denne 8-10 cigariet a nehodlam prestat.
Cital som ze fajcenie sposobuje len psychicku zavislost na rozdiel od inych drog, kde je zavislost fyzicka. Nieco na tom pravdy je, pretoze clovek, ktory sa rozhodne prestat fajcit nema ziadne fyzicke priznaky abstaku ako potenie, triasky a zachvaty, iba psychicke - vacsinou si najde "padny" dovod pre dalsiu cigaretu. Ked dlho nefajci, lezi mu to v hlave. Prestat fajcit je preto jednoduchsie ako prestat s alkoholom alebo tvrdymi drogami. Bohuzial, vacsina ludi je slaba. A ja tiez.

Fajcenie je svinstvo a smrt na nasledky fajcenia je bolestiva. Raz ale umriem a s tym nic nespravim. Nechcem prestat fajcit len kvoli tomu, aby som nakoniec zistil ze umieram na rakovinu hrubeho creva.

Svinstvo je ale aj pasivne fajcenie a posledna vec, ktoru by som chcel, je znicit svojim fajcenim pluca ineho cloveka. Mam znameho - nefajciara, ktory je barman. Denne vo svojom bare dycha dym inych. Pravidelne chodi na kontroly k lekarovi a pluca ma v horsom stave ako ja po 7 rokoch fajcenia.
Preto si myslim ze zakaz fajcenia v restauraciach a inych priestoroch pre verejnost je dobry napad. Radsej si pojdem zapalit von, niekam dalej od ludi, kde nikomu nebudem prekazat. Osobne mam zabrany fajcit aj na ulici, hlavne ked cakam na zelenu a okolo mna sa nazbiera par ludi.

Co sa tyka cigar, mam ich rad, no nemyslim si ze su o moc zdravsie. Ich dym je silnejsi a preto sa maju len bafkat. Dym sa ma len prevalat v ustach a vypustit. Nikotin sa dostane do tela sliznicou. Namiesto rakoviny pluc si moze clovek privodit rakovinu ustnej dutiny. Prast jak uhod.
Dalsi problem je, ze aj ked mam doma par cigar a cigariek, neviem kedy si ich konecne zapalim. V byte nefajcim, iba na balkone a to nie je ta najvhodnejsia prilezitost zapalit si cigaru. V bare si ju tiez nezapalim, lebo viem ako cigarovy dym vadi ostatnym. Mne vadi tiez.

Travu som vyskusal naposledy pred rokom a pol a vobec mi nechyba, co som velmi rad.

Aby som to za seba zhrnul - to, ze fajcim je len moj problem a tak to ma aj zostat.
Keep shining!

Knihomol

Příspěvekod Megatron » 06 úno 2008 12:01

Koukám,
že azzy01 je typická ukázka té skupiny kuřáků, se kterými by soužití bylo o mnoho jednodušší než s jeich "kolegy".
Nedávno jsme se shodli, že zákaz by nebyl nutný, pokud by kuřáci měli ohledy na ostatní. Málokomu by asi vadilo, že si někdo zapálí na zastávce, pokud tam třeba čeká sám. Problém je v tom, že spousta lidí na nějakou slušnost kašle a zapálí si bez ohledu na okolí.
Můj kamarád kuřák jednou prohlásil, že když vidí, jak někdo kouří na zastávce MHD, tak by mu nejradši "rozkopal ksicht".

PS: abych nerýpal jen do kuřáků, totéž je s pejskaři, kteří nechávají své psy vydělat se doprostřed chodníku :x

Knihomol

Příspěvekod Megatron » 06 úno 2008 12:15

kdyby bylo v cr 70% lidi vegetarianu a chtelo zakazat podavani masa v hostincich, budu proti, i kdyz masu neholduju. at si zalozej vlastni vegetarianskou restauraci, rad se tam nekdy pujdu najist(urcite bude i nekuracka)

tohle tvrzení má jeden háček. Pokud vedle sebe jedí vegeterián a "masožravec", tak je-li vegetarián rozumný a nebere to "citově" tj. pouze se z rozumných důvodů rozhodl nejíst maso (žádné "konzumace masa je vražda, příp. dokonce mrchožroutství"), tak mu nijak nemusí vadit, že soused vedle jí třeba šunku. Stejně tak já třeba nejím nudle s mákem, ale nijak mi nevadí, když to někdo jiný jí.

Zatímco když vedle tebe někdo kouří a případně ti ten hnus fouká skoro do ksichtu (i tací jsou), tak nejen že ten nekuřák bude nucen čuchat ten smrad ale navíc si nedobrovolně ničí plíce, protože bylo prokázáno, že ten kouř co z toho jde ven je mnohem škodlivější, než to co kuřák šlukuje (nižší teplota hoření, méně kyslíku - tj. více dehtů, nekuřák dostává kouř nefiltrovaný, kuřák to dých skrz filtr).

Čtenář

Příspěvekod azzy01 » 06 úno 2008 12:23

Megatron píše:..nekuřák dostává kouř nefiltrovaný, kuřák to dých skrz filtr).

Ten "nefiltrovany" dym je vo vzduchu, ktory dychaju rovnako nefajciari, ako aj fajciari.
Tym ale nechcem povedat ze to nic neznamena. Pasivne fajcenie je jednoducho nespravodlive.
Keep shining!

PředchozíDalší

Zpět na Obecné diskuze