POZOR! Nové pravidlo

Ring volný... (General Discussion)

Moderátor: Knihovníci

Admin E-book fóra

POZOR! Nové pravidlo

Příspěvekod o.onda » 14 pro 2009 20:55

Více na nástěnce.
Administrátor E-book Fóra o.onda
Obrázek

Přispějte na chod a rozšíření Ebook Fóra!

Pisálek

Re: POZOR! Nové pravidlo

Příspěvekod G.i.r.a » 14 pro 2009 21:38

Páni, já sice zatím žádnou knihu na fórum nepřidala, ale vypadá to úžasně! :shock: dobrá práce, jen bude ten převod docela krutý, vzhledem k počtu knih zde..

Btw, v případě vkládání odkazu na balík knih o, řekněme deseti knihách, budu muset toto vypsat pro každou zvlášť?
Naposledy upravil G.i.r.a dne 14 pro 2009 21:41, celkově upraveno 1
[url=http://www.lolsig.com/Obrázek[/url]

Admin E-book fóra

Příspěvekod o.onda » 14 pro 2009 22:24

Ano, dobrá připomínka. Nad tímhle jsem moc neuvažoval, ale nejspíš se budeme řídit podle ČSN, tedy tvar PŘÍJMENÍ, Jméno, v případě více křestních jmen např. JASPERSEN, F.Z. . Doplním to do pravidel.
Obrázek

Admin E-book fóra

Příspěvekod o.onda » 14 pro 2009 22:45

Tato verze je první co mě napadla, není problém vzhled tagu kdykoliv změnit, o neutrálním formátování jsme uvažoval, ale zase chci, aby bylo na první pohled rozeznatelné, že jsou v příspěvku použity tagy. Budu rád za návrhy jak by to mělo vypadat.

Snažím se vymyslet něco, co by část vložených knih otagovalo automaticky, jestli jsi u vkládání knih používat alespoň částečně jednotný formát, tak by to mělo jít.
Obrázek

Knihovník

Příspěvekod daedalus » 14 pro 2009 23:02

Otázka ovšem zní: je to vůbec potřeba? Respektive, je to užitečná věc a dává tomuhle fóru nové možnosti, ale stojí to za tu námahu? Na Knize nápadů jsem napsal stručnou úvahu o účelnosti seznamů na ebookforu, zkopíruji to ještě sem, berte to jako námět na diskuzi:

Seznamy široce fungují na jednom nejmenovaném českém fóru, kde ovšem mají velmi významné opodstatnění: To fórum má totiž trvale kolem 20 000 přihlášených uživatelů a v současné době je v databázi přes 7 milionů příspěvků. Seznamy tam byly zavedeny, aby se usnadnila práce - řada témat je duplicitních, některá jsou mrtvá, u jiných je nadpis zavádějící a vyhledání některých méně určitých termínů přináší stovky až tisíce výsledků. Navíc se některé sekce ani neindexují. Druhým důvodem je pak odlehčení serveru, vyhledávání v takové databázi je neskutečně náročné a trvá dlouho, což je pro uživatele nepohodlné (navíc jsou tam přísné ochranné limity pro opakované vyhledávání). To ovšem klade velké nároky na moderátory, kteří seznamy pravidelně udržují a doplňují.

Na tomto fóru, kde je momentálně jenom těch "30 platících", abych citoval klasika, to podle mě není zapotřebí. I když zdám hodně obecný termín, počet výsledků je maximálně několik desítek, jsou k dispozici hned a když nenajdu, co hledám, můžu dotaz upravit bez dalších několika minut načítání stránky. Ani počet příspěvků není nijak šílený, v tom se snadno orientuje. Při takovém komfortu seznamy poněkud postrádají smysl. Ano, ušetří trochu práce těm, co hledají příslušné autory, ale přidělávají podle mě neadekvátní množství práce moderátorům, kteří se tak nemůžou věnovat jiným, důležitějším věcem. Já osobně zdejší seznamy nikdy nepoužil a vždy jsem našel, co jsem potřeboval.

Admin E-book fóra

Příspěvekod o.onda » 14 pro 2009 23:17

Jedna věc je větší přehlednost, další třeba rozšíření komunity. Šlo by třeba vytvořit stránku, kde by byl seznam všech knih včetně popisků a zařazení do skupin, ten by byl udělán tak, aby každá položka byla zvlášť zaindexovaná vyhledávači (hlavně Google a Seznam), tím pádem by bylo ebook fórum vyhledatelné nejen na klíčová slova ebook, kniha, ebookforum, ale taky pomocí názvů jednotlivých knih a jejich autorů.
Obrázek

Mudrc

Příspěvekod lenivec » 14 pro 2009 23:39

No nie je to k téme: ale ako si písal, nečítaš pm. Tak ešte raz je možné aby som sa stal moderátorom?

Mudrc

Příspěvekod misa1989 » 14 pro 2009 23:44

Pokud bude fórum takhle snadno vyhledatelné přes google podle názvů knih a autorů, nebude to zbytečně přitahovat pozornost? Už jen to, jak spousta lidí nadává na google a jeho digitalizování knihoven...
Naposledy upravil misa1989 dne 15 pro 2009 07:39, celkově upraveno 1
Jsem Michal...
My jsme ti Odlišní. Technické krysy, brodící se v oceánu informací.
Na Xtrance tudy...

Obrázek

Knihovník

Příspěvekod daedalus » 15 pro 2009 20:54

misa1989 píše:Pokud bude fórum takhle snadno vyhledatelné přes google podle názvů knih a autorů, nebude to zbytečně přitahovat pozornost? Už jen to, jak spousta lidí nadává na google a jeho digitalizování knihoven...

Ano, to je klíčová otázka. Snadná vyhledatelnost je hezká věc, ale chcete to vůbec?

zirkonxx píše:a pa k jeste jedna vec co takhle tech tagu udelat vice..
at uz je to trosku rozsahlejsi bylo by dobre udela prijmeni a jmeno zvlast ne ? a pridat i trebas isbn a mozna i dalsi veci jako typ souboru

Obávám se, že s tím by se ti už vůbec nikdo neobtěžoval, spíš by to lidi znechutilo a odradilo. (Zvlášť pokud by to bylo povinný. A pokud ne, řekl bych, že by to moc lidí nedělalo.)

Pisálek

Příspěvekod ivetan » 15 pro 2009 22:24

Já si myslím, že tagy jsou velmi užitečné. Možná to trochu zpomaluje, ale při vyhledávání a zjišťování duplicitních knih je to k nezaplacení. Rozhodně bych to vyžadovala u nových přízpěvků!

Navíc si myslím, že by u každé knihy měl být uveden jazyk (CZ/SK nebo jiný) a formáty souboru (DOC, ODT, PDF, PDB, TXT), protože je to důležité i pro další zpracování a korektury!

Hodil by se i název originálu nebo náhled obálky (pomocí odkazu na obrázek), ale to bych ponechala jako volitelné. I když originální název je dost potřeba pro srovnání českých a slovenských vydání knih (Často vycházejí pod různým názvem).

Co třeba takto?
[ autor ]Příjmení, Jméno[/ autor ]
[ nazev ]Název série: Název dílu[/ nazev ]
[ original ]Originální název[/ original ] - volitelné
[ jazyk ]zkratka jazyka[/ jazyk ] - např. CZ/SK/EN/RU/PL/FR/DE...
[ code ]odkaz[/ code ]
[ format ]zkratka formátu[/ format ] - více možností odělovat čárkou (třeba DOC, ODT, PDF, DJVU, PDB, TXT, SCAN, DOC + IMG...)
[ popis ]Další info např. odkaz na obálku, anotaci nebo číslo ISBN[/ popis ] - volitelný obsah

Moderátor

Příspěvekod mrtina » 16 pro 2009 05:33

Jako uplne skryty tag bych to nedelal. Pak nebudou moderatori schopni rozeznat rozdil mezi prispevkem s tagy a bez nej.
Minimalne by to chtelo vizualni rozliseni - kdyz uz ne jinou barvu, aspon tucne pismo...

Presouvam to do obecnych diskuzi.

Co můžeš udělat dnes, odlož na včerejšek

Admin E-book fóra

Příspěvekod o.onda » 16 pro 2009 16:40

Celá věc je myšlena jako "nakopnutí" do tohoto systému, byl bych rád kdybychom to v nejbližší době podle vaší zpětné vazby dotáhli k dokonalosti.

Z toho co jste sem napsali mi vyplynulo toto:

- více nepovinných tagů : formát, počet slov/znaků, vydavatel, rok vydání, překladatel, ilustrátor, obálka, velikost souboru, jazyk,...
- jiné vyznačení toho, že jsou tagy použity: jiná barva nemá smysl kvůli rozdílným vzhledům různých templatů. napadají mě malé ikonky u každého tagu, např. u názvu knížka, u autora, panáček, atd., nebo jak psal mrtina např. tučný text

ano, nejlepší by to samozřejmě bylo udělat na styl XML, tedy [položka]atributy[/položka], ale zdá se mi to zbytečně komplikované a pokud bude dodržováno to, že jako první tag bude název knhy, tak si s tím parser poradí
Obrázek

Knihovník

"Nové pravidlo"

Příspěvekod Anath Per » 17 pro 2009 17:28

Celkem se mi nápad s novými tagy pro vytvoření seznamu knih zamlouvá, i když s tím bude nějaká práce navíc. Nebylo by ještě užitečné zavést tyto položky?

Jazyk: CZ/SK/PL/ENG
Formát: DOC/PDB/PDF/DJVU/.......apod.
„Přiletěla vrána ke kameni, který vypadal jako kus tuku, a myslila si: Snad je tu něco dobrého k snědku. Protože tam však nic chutného nenašla, odletěla.
Jako vrána přiblíživší se ke kamenu, tak opouštíme my - my, hledači - asketu Gotamu, neboť jsme v něm ztratili zalíbení."
Meyrink Golem

Knihovník

Příspěvekod lazy dog » 17 pro 2009 17:51

... a v pripade casopisov by nebolo od veci zaviest tagy "cislo" a "rocnik"

Knihovník

Příspěvekod jan » 17 pro 2009 19:18

Dobrý nápad.
Co se týče zpřístupnění seznamů veřejnosti - nevím, byl bych radši moc se neukazovat :-). S rozvojem prodeje e-čteček určitě poroste tlak na spotřebitele, aby si tituly kupovali a ne stahovali knihy zadarmo. Co se týče tagů - doporučuji např: Série, nebo cyklus - spousta knih je na pokračování a psát název série do názvu mě připadá nešikovný. Další tag: např. datum zařazení ebooku - dali by se vyhledávat např. nejčerstvější příspěvky.

Další

Zpět na Obecné diskuze