Tvorba eknih (epub) v InDesignu

Ring volný... (General Discussion)

Moderátor: Knihovníci

Analfabet

Tvorba eknih (epub) v InDesignu

Příspěvekod kubikula » 08 říj 2010 07:47

zdravím,
zajímalo by mě, jestli tu má někdo zkušenost s tvorbou eknih v programu InDesign. Všude jsem tu našel jen návody na tvorbu eknih ze skenovaných originálů, ale co když mám podklady hezky ve wordu přímo od autora a mám z toho "nasázet" eknihu? Už jsem něco pochytil, dokonce i z anglických video podcastů, ale pořád mám hodně otázek, nejasností atak podobně. Kdyby se tu našel nějaký machr přes tuto problematiku, byl bych moc vděčný :-)

díky za pozornost

Moderátor

Re: Tvorba eknih (epub) v InDesignu

Příspěvekod misojogi » 08 říj 2010 07:55

tu to ludia vacsinou robia cez makro vo WORDe
ale skus, aspopn s grafickou strankou Ti snad budu vediet poradit ...
Neviete ako spravit kvalitny ebook? Citajte!
tlacitko HLADAT
podporujem dobu hajenia tri roky pre povodne CZ SK knizky, pre preklady pol roka
digitalizujte prednostne starsie tituly

Analfabet

Příspěvekod bb.king » 08 říj 2010 15:25

kubikula píše:zdravím,
zajímalo by mě, jestli tu má někdo zkušenost s tvorbou eknih v programu InDesign. Všude jsem tu našel jen návody na tvorbu eknih ze skenovaných originálů, ale co když mám podklady hezky ve wordu přímo od autora a mám z toho "nasázet" eknihu? Už jsem něco pochytil, dokonce i z anglických video podcastů, ale pořád mám hodně otázek, nejasností atak podobně. Kdyby se tu našel nějaký machr přes tuto problematiku, byl bych moc vděčný :-)

díky za pozornost

a co bys potřeboval? v ID tvořím své e-knihy, tak nějaké zkušenosti mám.

Analfabet

Příspěvekod kubikula » 14 říj 2010 20:36

bb.king píše:a co bys potřeboval? v ID tvořím své e-knihy, tak nějaké zkušenosti mám.

no abych pravdu řekl, mám velký problém s fonty, sice se říká že čtečky na eknihy mají svůj font takže je jedno kterým fontem e-knihu dělám, ale zjistil sem, že to jaksi není pravda... když dám udělat eknihu z ID souboru a dám exportovat i soubory s fontem tak čtečka krásně zobrazuje i dotyčný font, problém nastané když dám onu e-knihu exportovat bez fontových souborů, tak aby zobrazovala e-knihu tím svým fontem, výsledek je takový že sice e-knihu zobrazí ale bez diakritiky a to je dost velký problém.
by mě zajímalo kde dělám chybu, nebo jestli to nemůže být tím, že defaultní zobrazovací font oné čtečky nemá českou lokalizaci?
věděl by někdo?

Knihovník

Příspěvekod Szlahoun » 15 říj 2010 16:15

misojogi píše:tu to ludia vacsinou robia cez makro vo WORDe
ale skus, aspopn s grafickou strankou Ti snad budu vediet poradit ...

Jaká makra řeší sazbu knih ve Wordě? Neznám taková.

Co se týče grafické stránky, stačí tazatele odkázat na různé typografické knihy nebo netové stránky. Já tak začínal a díky tomu se dnes vyvaruji drtivé většiny chyb. Je žel škoda, že řada lidí této věci vůbec nevěnuje pozornost. Jinak InDesign může být dobrý pro vytvoření kvalitních věcí, ale podmínkou je znalost typografie. Další důležitou věcí je pak bezpodmínečná nutnost, aby autor sazby zpřístupnil text také v editovatelné podobě. Podmínka typografické zdatnosti musí být při používání výše uvedeného programu a mu podobných základem, bez toho je totiž veškerá práce tomu věnovaná k ničemu.

Já jsem řešil tento problém jeden čas, anžto jsem nebyl sto se rozhodnout, jestli preferovat dokonalost vzhledu, a pak používat programy tohoto typu, nebo univerzálnost, a pak používat nějaký jiný formát, HTML, ODF, ".doc" atd. Je to těžké. Jsou knihy, u kterých je to lhostejné, ale pak jsou složitě strukturované dokumenty, které není jednoduché distribuovat v nějakém ".doc" apod. Rozhodl jsem se od dokonalosti sazby poněkud ustoupit a snažit se podobných výsledků dosáhnout pomocí textového editoru. Přesto si často říkám, nebylo-li by lepší použít něco jiného, třeba LaTeX. Ale asi ne; nechme standardní knižní sazbu odborníkům v nakladatelstvích, univerzálnost je asi důležitější.
Heslo je obvykle ebookforum. ODF soubory otevírejte v OpenOffice 3 s instalovaným CZ slovníkem kvůli zachování formátu sazby, na kterém si často dávám dost záležet. Často používám písmo Garamond.
ODF: http://cs.wikipedia.org/wiki/OpenDocument

Analfabet

Příspěvekod kubikula » 19 říj 2010 12:43

Szlahoun píše:Jaká makra řeší sazbu knih ve Wordě? Neznám taková.

Co se týče grafické stránky, stačí tazatele odkázat na různé typografické knihy nebo netové stránky. Já tak začínal a díky tomu se dnes vyvaruji drtivé většiny chyb. Je žel škoda, že řada lidí této věci vůbec nevěnuje pozornost. Jinak InDesign může být dobrý pro vytvoření kvalitních věcí, ale podmínkou je znalost typografie. Další důležitou věcí je pak bezpodmínečná nutnost, aby autor sazby zpřístupnil text také v editovatelné podobě. Podmínka typografické zdatnosti musí být při používání výše uvedeného programu a mu podobných základem, bez toho je totiž veškerá práce tomu věnovaná k ničemu.

Já jsem řešil tento problém jeden čas, anžto jsem nebyl sto se rozhodnout, jestli preferovat dokonalost vzhledu, a pak používat programy tohoto typu, nebo univerzálnost, a pak používat nějaký jiný formát, HTML, ODF, ".doc" atd. Je to těžké. Jsou knihy, u kterých je to lhostejné, ale pak jsou složitě strukturované dokumenty, které není jednoduché distribuovat v nějakém ".doc" apod. Rozhodl jsem se od dokonalosti sazby poněkud ustoupit a snažit se podobných výsledků dosáhnout pomocí textového editoru. Přesto si často říkám, nebylo-li by lepší použít něco jiného, třeba LaTeX. Ale asi ne; nechme standardní knižní sazbu odborníkům v nakladatelstvích, univerzálnost je asi důležitější.

určitě se budu zabývat sazbou eknih v InDesignu, bohužel informace se dají o tomto tématu sehnat výhradně jen v angličtině a to je pro mě kámen úrazu bohužel :(
pokud by se daly nějaké infa najít i v češtině, byl bych moc rád

Knihovník

Příspěvekod Szlahoun » 19 říj 2010 16:24

kubikula:

Tak v InDesignu a podobných programech se snad naučíš při nejhorším i bez učebnice metodou pokus—omyl, ne?

A co se týče typografie, tak si ze mne nedělej legraci, že je to většinou v angličtině. Anglické texty ti jsou vesměs k ničemu, v každé zemi se zvyklosti poněkud liší.

Kód: Vybrat vše
http://www.typo.cz/databaze/odborna-literatura/vybrane-publikace/o-pismu-a-typografii/
http://www.typo.cz/databaze/odborna-literatura/seznam-knih-o-typografii-i/
http://www.typo.cz/databaze/odborna-literatura/seznam-knih-o-typografii-ii/

A jinak použij vyhledávač a napiš tam "typografie".
Heslo je obvykle ebookforum. ODF soubory otevírejte v OpenOffice 3 s instalovaným CZ slovníkem kvůli zachování formátu sazby, na kterém si často dávám dost záležet. Často používám písmo Garamond.

Analfabet

Příspěvekod kubikula » 20 říj 2010 07:44

Szlahoun píše:kubikula:

Tak v InDesignu a podobných programech se snad naučíš při nejhorším i bez učebnice metodou pokus—omyl, ne?

A co se týče typografie, tak si ze mne nedělej legraci, že je to většinou v angličtině. Anglické texty ti jsou vesměs k ničemu, v každé zemi se zvyklosti poněkud liší.

Kód: Vybrat vše
http://www.typo.cz/databaze/odborna-literatura/vybrane-publikace/o-pismu-a-typografii/
http://www.typo.cz/databaze/odborna-literatura/seznam-knih-o-typografii-i/
http://www.typo.cz/databaze/odborna-literatura/seznam-knih-o-typografii-ii/

A jinak použij vyhledávač a napiš tam "typografie".

asi si nerozumíme, takže uvedu vše na pravou míru :-)
v InDesignu umím dobře, typografii ovladám taky, jediný problém je v tom, že když chci "sázet" eknihu, tak výsledný export v epubu nevypadá tak jako dokument v InDesignu - problémy s písmem, s odstavci, nezobrazují se horní a dolní indexy, a veškeré zalomení je takové vachrlaté, a navíc tabulka nemá okraje a další malé detaily, které výsledný epub naprosto odlišují od toho jaký bych ho chtěl mít (tzn. aby se co nejvíce podobal tištěné verzi)
proto hledám někoho, kdo už s tím má zkušenosti a s kým bych to mohl konzultovat

Knihovník

Příspěvekod Szlahoun » 22 říj 2010 15:26

kubikula:
Hm. Tak dělat v InDesignu s cílem exportovat do ePub formátu mne nenapadlo. Podle mne to nebá logiku. Vůbec ePub moc nechápu, respektive nerozumím jeho valnému přínosu. Opět formát vhodný pro čtečky, ale co do univerzálnosti je to horší než prosté HTML, ačkoli vlastně HTML soubory obsahuje. Jestli se mi něco na těchto formátech nelíbí, pak jsou to problémy s rozlišením obrázků. Vše je obvykle optimalizováno pro obrazovku, ale pokud bych si chtěl něco slušně vytisknout, najednou je toto rozlišení vysoce nedostačující. EPub považuji za jednu možnost při exportu nějakého výtvoru, určitě je to zajímavý počin, ale neměl by být univerzální a je potřeba vždy uvolnit hotové věci i v jiné podobě. Já jsem se tvorbou knížek pro různé čtečky nikdy nezabýval, ani ePubu jsem se prakticky nevěnoval, ale co o tomto formátu vím, tak je tu problém, který nemám rád, a to je tisk takové knihy; prostě mám radši takové formáty, kde je možné si přesně nadefinovat, jak co chci, aby vypadalo na stránce. Osobně si totiž zajímavé knížky tisknu.

Zpět na Obecné diskuze