Databáze knih...

Ring volný... (General Discussion)

Moderátor: Knihovníci

Moderátor

Re: Databáze knih...

Příspěvekod misojogi » 20 dub 2010 07:06

sam bych to osame chtel udelat pro ebooky ale bohuzel nevim kdy se k tomu dostanu protoze zajmu je hodne a casu malo

radsej skenuj
:-)
Neviete ako spravit kvalitny ebook? Citajte!
tlacitko HLADAT
podporujem dobu hajenia tri roky pre povodne CZ SK knizky, pre preklady pol roka
digitalizujte prednostne starsie tituly

Čtenář

Příspěvekod knedle » 05 kvě 2010 22:34

do party přibyly:

Kód: Vybrat vše
www.kdb.cz

a bratříček legie

www.pitaval.cz

Knihovník

Příspěvekod Szlahoun » 06 kvě 2010 17:28

zirkonxx píše:... sam bych t osame chtel udelat pro ebooky ale bohuzel nevim kdy se k tomu dostanu protoze zajmu je hodne a casu malo

Myslím, že toto je docela z cesty, protože takové domácí databáze jsou neuhlídatelné, nějakou si třeba dokončíš, ale jak ty věci přibývají, ta nemáš čast to aktualizovat a nakonec je to úplně k ničemu. Viz třeba můj případ s CD a hudbou v jiných formátech. Databáze nakonec skončila na smetišti dějin, a že jsem tomu věnoval času... (Tam jsem to nakonec vyřešil tak, že vše mám v přehrávači Foobar2000 v knihovně médií a pomocí jednoho rozšíření si mohu vyexportovat jakýkoli seznam s jakýmikoli položkami během pár sekund). Myslím, že v tomto případě by bylo vhodnější nějakým vhodným způsobem pojmenovávat soubory, tak, aby z těch jmen se dal udělat seznam a z něho třeba vytvořit tabulka, například

Novak~Jan_Kdyz+jsem+husy+pasal_Nakladatel_1998.htm

Tady jen pro ilustraci jeden ze seznamů exportovaných z F2000
http://dynamic-range.czweb.org/

Z toho lze udělat tabuli, protože jako oddělovač zde působí podtržítko, mezery jsou zastoupeny pomocí +, oddělení příjmení od jména pomocí tildy. S tabulí už se dá slušně pracovat, i když to není klaická databáze jako třeba v Base OO.o. Takže toto je řešení.

Optimální by samozřejmě byl program, který by dokázal číst tagy jednotlivých typů textových souborů a z nich udělat knihovnu (databázi), zároveň však také ty soubory otagovat. Tak jako je to třeba ve zmíněném Foobaru2000, omezeně WinAmpu apod. Narozdíl od WinAmpu má F2000 tu výhodu, že si lze tyto věci ještě upravit (doplnit zobrazované věci o jiné atributy apod.). Jenže to bychom museli používat formáty souborů, které to tagování podporují, třeba obyčejný .txt ne, PDF ano, ODF také atd. Nebylo by to špatné. Jenže někdo ten program musí vytvořit a v tom je asi největší potíž (možná že dokonce existuje, svět je hodně velký, třeba o něm jen nevíme).

Já situaci řeším ne tak efektivně, protože můj systém pojmenovávání je již staršího data a špatně se mění, pokud knihovna čítá pár tisíc položek: Kniha-nadherna-AutorPrijmeni_DruhyAutorPrijmeni. Pak používám prográmek Seznamer, kde mám tačtenou adresářovou strukturu a kde mohu vyhledávat, co kde mám, takže jsem hned v obraze, co jsem již stáhl a co ne. Je to rychlé a nemusím hledat a hrabat dlouho na disku.
Heslo je obvykle ebookforum. ODF soubory otevírejte v OpenOffice 3 s instalovaným CZ slovníkem kvůli zachování formátu sazby, na kterém si často dávám dost záležet. Často používám písmo Garamond.
ODF: http://cs.wikipedia.org/wiki/OpenDocument

Pisálek

Příspěvekod miranda-163 » 10 čer 2010 09:54

jak si muzu stahnnout nejakou book

Knihomol

Příspěvekod VeruSKa » 17 srp 2010 12:54

Uvedené databáze jsou fajn, ale jedno mi chybí. Nemám šanci poznat které dílo bylo první a které následovalo :(
Jistě jsou autoři a díla, u kterých na pořadí příliš nezáleží. Já bych ale stejně ráda četla popořadě. Jak to řešíte vy?
Nehledě na to že i u některých sérií se pořadí u různých zdrojů různí :roll:
Zatím mně napadá jen zaměřit se na konkrétního autora a hledat co nejvíce dostupných informací z nejrůznějších
zdrojů, ze kterých pak možná vyplyne chronologie (kdy bylo co napsané, vydané v originále a vydané u nás) :|

Nějaké lepší tipy? Popřípadě (klidně i zahraniční) odkaz, který by pomohl?

Děkuji
Svět je nádherná kniha, ale nemá cenu pro toho, kdo v ní neumí číst. (Carlo Goldoni)
Samostatnosti se meze nekladou Obrázek

Pisálek

Příspěvekod simcsa » 17 srp 2010 13:57

Ja používam anglickú wikipediu. K autorovi sú napísané diela v poradí, v ktorom vyšli a v zátvorke je aj rok.

Knihomol

Příspěvekod VeruSKa » 17 srp 2010 14:02

Mnohokrát děkuji za tip. Vypadá to dobře, ozkouším v praxi :wink:
Svět je nádherná kniha, ale nemá cenu pro toho, kdo v ní neumí číst. (Carlo Goldoni)
Samostatnosti se meze nekladou Obrázek

Čtenář

Příspěvekod knedle » 27 srp 2010 07:51

VeruSKa píše:Uvedené databáze jsou fajn, ale jedno mi chybí. Nemám šanci poznat které dílo bylo první a které následovalo :(
Jistě jsou autoři a díla, u kterých na pořadí příliš nezáleží. Já bych ale stejně ráda četla popořadě. Jak to řešíte vy?
Nehledě na to že i u některých sérií se pořadí u různých zdrojů různí :roll:
Zatím mně napadá jen zaměřit se na konkrétního autora a hledat co nejvíce dostupných informací z nejrůznějších
zdrojů, ze kterých pak možná vyplyne chronologie (kdy bylo co napsané, vydané v originále a vydané u nás) :|

Děkuji

na Legii (sf, fantasy, horror) a Pitavalu (detektivka, thriller, spionazni) jsou v seriich knihy razeny dle toho, jak vychazely v realu, aktualne se pracuje na casti "svety" - kde bude razeni chronologicke dle vnitrniho casu + nebude to omezeno jen na knihy, ale i povidky (a pripadne poznamky)

Čtenář

Příspěvekod knedle » 27 srp 2010 07:54

jedna prosba na zakladatele tohoto topicu, pripadne administratory:

dejte prosim do prvniho prispevku seznam vsech webu - db, ktere se tu objevili, at nemusi uzivatel proklikavat jezdit po vsech prispevcich

(nebo dejte jeste jeden prispevek pred prvni)

Analfabet

Příspěvekod danielson » 11 lis 2010 18:14

jstadler píše:Ta cbdb.cz je prima, ale potřeboval bych z toho ty knížky nějak snadno dostat do Excelu. Chtěl bych si udělat databázi papírových knih, které mám doma a nechce se mi to všechno ťukat ručně. Raději bych měl hotovej seznam (ano, vím, jsem lemra líná), a knížky si jen odškrtal. Nemáte někdo nějaký tip ?

JS

Na www.databazeknih.cz si můžete vést knihotéku, přečtené knihy, doporučené atd. a vše lze snadno jediným tlačítkem exportovat do Excelu.

Pisálek

Příspěvekod DISP » 16 lis 2010 21:02

danielson píše:
jstadler píše:Ta cbdb.cz je prima, ale potřeboval bych z toho ty knížky nějak snadno dostat do Excelu. Chtěl bych si udělat databázi papírových knih, které mám doma a nechce se mi to všechno ťukat ručně. Raději bych měl hotovej seznam (ano, vím, jsem lemra líná), a knížky si jen odškrtal. Nemáte někdo nějaký tip ?

JS

Na http://www.databazeknih.cz si můžete vést knihotéku, přečtené knihy, doporučené atd. a vše lze snadno jediným tlačítkem exportovat do Excelu.

to "http://www.databazeknih.cz" vypadá fajn, ale co když to jednou prostě "zavřou" a přijdu o spostu práce a času,...

co mi schází, je kvalitní db přebalů knížek, něco mám doma a doskenuju, ale jinak, bída,...

Čtenář

Příspěvekod knedle » 22 led 2011 23:09

je kvalitní db přebalů knížek

znamená co?

znas ?
http://obalkyknih.cz/

obalky samozrejme nejsou velke (pro tisk), ale rozhodně je to ten největší dostupný zdroj

Analfabet

Příspěvekod danielson » 01 úno 2011 12:58

DISP píše:
danielson píše:

JS

Na http://www.databazeknih.cz si můžete vést knihotéku, přečtené knihy, doporučené atd. a vše lze snadno jediným tlačítkem exportovat do Excelu.

to "http://www.databazeknih.cz" vypadá fajn, ale co když to jednou prostě "zavřou" a přijdu o spostu práce a času,...

co mi schází, je kvalitní db přebalů knížek, něco mám doma a doskenuju, ale jinak, bída,...

Nepředpokládám, že to zavřou, protože projekt se hodně rychle rozrůstá a to jak počtem uživatelů, tak i funkčností webu. A když si vše jednou za měsíc vyexportuješ do excelu, o data nepřijdeš :)

Analfabet

Příspěvekod Nelissa » 25 zář 2011 18:21

Haness3 píše:vynikající stránka...obdobne CSFD:
http://www.cbdb.cz

Díky! Přesne něco jako
http://www.cbdb.cz
to jsem davno hledala.

poznas pravidla tohto fora?
treba pouzivat CODE