Boh, filozofia, človek, "ťažšie témy"... - ring voľný

Ring volný... (General Discussion)

Moderátor: Knihovníci

Knihomol

Re: Boh, filozofia, človek, "ťažšie témy"... - ring voľný

Příspěvekod martina0812 » 08 čer 2011 05:55

amandus714 píše: Vzdy som si myslel, že zlo = nedostatok dobra (ako tma je nedostatok svetla)

Tma je nedostatok svetla, to áno. Ale nemyslím si, že zlo je nedostatok dobra. Zlo nie je nedostatok niečoho, prázdno, neexistencia. Pre mňa je zlo čosi hmatateľné, čo môže človeka naplniť a ovládnuť. Nedostatok dobra by som skôr definovala ako ľahostajnosť, aj keď ani to nie je presné. Napr. nevenovať sa charite, nepomáhať blížnym, to je ľahostajnosť, nie zlo. Zlo je, keď blížnym ubližujeme, trápime ich, okrádame, vraždíme, zneužívame, znásilňujeme....

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 08 čer 2011 07:31

amandus714 píše:niečo, čo je produktom Tvojho hrdla - si prišla Ty, nie Watson, neváľaj to na neho... :lol:

Nechápem čo tu splietaš. Ja som sa niečo opýtala Watsona, namiesto neho si zareagoval Ty a ja som následne reagovala na Tvoj vstup, tak aké váľanie a čoho ? :roll:

amandus714 píše:Osobne chápem Watsonovu poznámku ako odkaz na slobodu: V morálnom zmysle je dobro voľbou a zmysel ako voľba má len vtedy, ak si môžeš zvoliť aj jeho opak, čiže zlo. Jasné, nie? Tam, kde nejestvuje voľba, sa nedá hovoriť ani o dobre, ani o zle, iba o nutnosti.

Si Watsonov osobný sekretár, keď odpovedáš namiesto neho ? :lol:

amandus714 píše:V morálnom zmysle je dobro voľbou a zmysel ako voľba má len vtedy, ak si môžeš zvoliť aj jeho opak, čiže zlo. Jasné, nie? Tam, kde nejestvuje voľba, sa nedá hovoriť ani o dobre, ani o zle, iba o nutnosti.

Takže dobrý Boh, ktorý si nemôže voliť zlo, je neslobodný, lebo nemá možnosť voľby ? :lol:
Náhodná návšteva v blázinci nám ukáže, že viera nič nedokazuje.

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 08 čer 2011 07:55

amandus714 píše:Kresťanstvo nechápeš, nepoznáš ho, nevieš o ňom v podstate nič (ako si už v diskusiách presvedčivo ukázala), takže ani tento Tvoj názor ma neprekvapuje...

Amandus, poznám viaceré kresťanské teologické modely reality: Origenov, Augustinov, Akvinského a ešte zopár scholastických modelov.
Logicky najuspokojivejší sa mi vidí Origenov.

A občas mám chuť podiskutovať si (politicky nekorektne) so živým kresťanom :mrgreen:

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 08 čer 2011 08:14

"Zlo" si explicitne nedefinujem.
Poznám rôzne jazykové hry ktoré ľudia s týmto slovom hrajú, teda sledujem v akých situáciách sa používa.
Teda "zlo" je pre mňa bližšie neurčený determinatív, symbolická formula naznačujúca nejaký negatívny význam,
jej presnejší zmysel sa objaví buď v jazykovom kontexte, alebo po detailnejšom dopytovaní.
Napr. počujem, že Adam je "zlý" a buď z kontextu pochopím ako je "zlý", a ak je pre mňa kontext nejasný, tak sa dopytujem ďalej až kým sa význam výpovede "Adam je zlý" uspokojivo nevyjasní. "Zlý" samo osebe, bez kontextu, bez dopytovania, je vágne slovo.

Otázku čo je "zlo" by som nahradila otázkou: kedy a ako slovo "zlo" (alebo slová s ním príbuzné) používam, aké jazykové hry s týmto slovom hrám :wink:

Beźné jazykové hry so slovom "zlo":

Keď nejaká vec nespĺňa svoju funkciu tak je "zlá":
zlý počítač, zlé pero, zlé auto, ... .

Nesprávne rozhodnutia sú "zlé".

Chybné výsledky sú "zlé".

Nepríjemné pocity sú "zlé".

"Zlo" môže vyjadrovať binárny vzťah osôb, osoba A je zlá na osobu B (A je ku B: krutá, bezohľadná, surová, ...).

"Zlo" je jednoducho hodnotiace slovo. Nič iné by som za slovom "zlo" nehľadala.
Význam tohoto slova je daný jazykovými hrami, ktoré s týmto slovom ľudia hrajú.
Problém vzniká vtedy, keď sa ľudia začnú tváriť, že "zlo" je označenie nejakej "čiernej" metafyzickej substancie.
Pojmy "dobro" a "zlo" sú vágne a metafyzicky sprofanované.
Ja osobne radšej používam pojmové duality: slasť-trýzeň, krutosť-súcit, ohľaduplnosť-bezohľadnosť, láska-nenávisť, surovosť-neha, smútok-radosť, ... .
"Zlo" je len kultúrnou modifikáciou opičích "pojmov": "fuj", "gŕŕ", "uff", ... :mrgreen:

P.S:
Ale v rámci nejakej konkrétnej diskusie si samozrejme môžem dohodnúť nejakú diskusnú definíciu "zla", ak je to potrebné.

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 08 čer 2011 10:41

na rozdiel od Teba sa s ateistami Tvojho typu stretám naživo a bežne

mozno aj akozmia sa stretava s krestanmi nazivo ...
:-D :)
a mozno s nimi seka dobrotu ... a pradie lan
to len voci nam je politicky nekorektna ...
:-)))))))))))
Neviete ako spravit kvalitny ebook? Citajte!
tlacitko HLADAT
podporujem dobu hajenia tri roky pre povodne CZ SK knizky, pre preklady pol roka
digitalizujte prednostne starsie tituly

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 08 čer 2011 13:51

amandus714 píše:Prázdne, nič nehovoriace, hmlisté a vágne slovíčka... Nemôžes filozofovať o niečom bez presnej a precíznej definície pojmov, ale to sme tu už hodne dávno hovorili...

Nechápeś o čo tu ide.
Dieťa si neosvojuje svoju slovnú zásobu štúdiom nejakého slovníka definícií,
ale pozorovaním slovných hier, ktoré dospelí zo slovami hrajú,
až neskôr si môže osvojovať slovnú zásobu pomocou definícií pojmov,
ale veľká časť slovnej zásoby je osvojená zo slovných hier.

Slovníková definícia pojmu vôbec nemusí byť široko akceptovaná,
preto je niekedy vhodnejšie pristupovať ku slovám deskriptívne
a sledovať v akých kontextoch/hrách sa pouźívajú,
ako umelo vymýšľať definíciu, ktorá nebude všetkými akceptovaná.
Odmietam pre seba definovať "zlo", budem ho používať len ako determinatív.

Inak, nemožeš definovať všetko, lebo by si postupoval donekonečna,
alebo by si sa točil v kruhu, to si uvedomoval uź Aristoteles :wink:
takže je tu nejaké pojmové dno, pojmy ktoré sú "elementárne", alebo "základné", alebo "najvšeobecnejšie"
a tie nedefinuješ.

Tiež sú tu pojmy typu "to", ktoré sa ukazujú cez niečo, čo je potrebné zaźiť,
a bez zážitku Ti ich žiadna definícia nesprístupní,
napr. úplnému slepcovi od narodenia nevysvetlíš čo je to červená farba,
musel by si "červenosť" nejako neverbálne vniesť do jeho mysle,
ukázať mu "to".

Samozrejme, v rámci diskusie môže byť účelné zadefinovať si niektoré pojmy,
alebo uistiť sa o ich spoločnom význame,
aby nedochádzalo k nedorozumeniam typu: "ja o voze, ty o koze".

amandus714 píše:Takže, len si upresňujem: Vážne si sa teda Watsona pýtala na to, či Boh stvoril "bližšie neurčený determinatív, symbolickú formulu naznačujúcu nejaký negatívny význam" ? :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

Nie, chcela som vedieť čo znamná Watsonova poznámka, a aký model reality Watson používa.

P.S:
Kresťanstvo, v jeho najrozšírenejšej forme, povaźujem za nelogické, jedná sa mi o problém teodicei, a problém slobodná vôľa versus vśevedúcnosť Boha. Vytváraním teologických konštrukcií na zakrytie tohoto problému sa nić nevyriešilo. Áno, teológia je tu skôr na zakrývanie, neź na vyjasňovanie.
Ale teraz nemám chuť detailnejšie rozoberať túto problematiku, už som to robila, možno to ešte urobím, ale nie teraz ... :mrgreen:
Naposledy upravil akozmia dne 08 čer 2011 14:47, celkově upraveno 2

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 08 čer 2011 14:15

misojogi píše::-D :)
a mozno s nimi seka dobrotu ... a pradie lan
to len voci nam je politicky nekorektna ...
:-)))))))))))

No, politika je politika :wink:

Keby niektorí moji kresťanskí priatelia a známi vedeli, čo tu s vami politicky nekorektne dorábam ...
moźno by to vnímali rovnako, ako priznanie, že chodím na muźský striptíz
(na ten nechodím, to je len metafora) :mrgreen:

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 08 čer 2011 14:40

amandus714 píše:Pri Tvojej (ne)kvalite definovania pojmov a termínov to vôbec neprekvapuje - ale na to som už poukázal viackrát a vyčerpávajúco, takže teraz nemám chuť znova a opakovane rozoberať túto problematiku. :mrgreen:

Howgh... :lol:

Pri Tvojom iracionálnom fanatizme zhltneš čokoľvek, čo Ti predloží Mama Cirkev :mrgreen:

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 08 čer 2011 15:59

amandus714 píše:Takže, len si upresňujem: Vážne si sa teda Watsona pýtala na to, či Boh stvoril "bližšie neurčený determinatív, symbolickú formulu naznačujúcu nejaký negatívny význam" ? :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

Je zaujímavé, ako sa snažíš všetko prekrútiť,
nie pochopiť, ale len prekrútiť význam :roll:

Watson, súdiac podľa kontextu, zrejme použil slovo "dobro" a "zlo" v nejakom filozofickom význame,
nešlo mu o problematiku jazyka, nešlo mu o nejakú definíciu,
jeho výpoveď ukazovala na nejaký teistický model sveta a ja som chcela aby mi k tomu povedal niečo viac.

Dr.Watson píše:Možná Vám napoví, že Bohu se často také říká Bůh-Otec, proč asi?
Potažmo dobro beze zla postrádá smysl.

P.S:
Definícia je nástroj nevyhnutný v matematike,
v empirickej vede, v technických disciplínach, v práve, vo filozofii.
Definíciou sa vymedzí obsah pojmu, tak aby nedošlo k nedorozumeniu.

Avšak mnohé pojmy používané v bežnom živote, boli pre užívateľa naplnené obsahom bez nejakej explicitnej definície, v rámci jazykových hier (samozrejme pokiaľ je to účelné tak sa môžu pre potreby komunikácie (re)definovať). Predstava, že človek stále nazerá do nejakej tabuľky definícií a z nej sa učí slovnú zásobu je absurdná. Definícia má svoj účel, svoj čas, aj svoje miesto,
ale samotný jazyk je živý nespútaný proces.

Slovo nemusí byť vždy menom nejakého konkrétneho pojmu,
ale konkrétny význam môže nadobudnúť až v rámci kontextu,
alebo v rámci dopytovania.

P.P.S:
Nemôžeš vnucovať diskutujúcim svoje definície.
Na otázky treba odpovedať, ak to nedokážeš, tak sa k tomu čestne priznaj.
Tieź sa treba snažiť pochopiť výpoveď diskutujúceho a neprekrúcať ju.
Pokiaľ samozrejme chceš viesť konštruktívnu diskusiu,
ale pokiaľ Ti ide len o "misijné aktivity" a "šírenie pravej viery medzi pohanmi" :lol:
tak môžeš aj naďalej pokračovať svojím spôsobom
(ale mám dojem, že Tvoje "kázanie" inovercov skôr popudzuje, ako priťahuje :wink:
nie som si istá, či od svojej RKC "inovercov" skôr neodpudzuješ, ako priťahuješ :lol: )

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 09 čer 2011 18:03

Murray Gell-Mann o kráse a pravdivosti ve fyzice

Pekná Gell-Manova video-prednáška o kráse a pravdivosti vo fyzike:
Kód: Vybrat vše
http://www.ted.com/talks/lang/slo/murray_gell_mann_on_beauty_and_truth_in_physics.html

(České titulky neodporúčam, objavila som v preklade vážne chyby, ktoré menili význam povedaného)

Gell-Mann je vynikajúci americký fyzik.
Za svoju prácu v teórii elementérnych častíc dostal v roku 1969 Nobelovu cenu.
Gell-Mann prišiel s nápadom kvarku a patrí medzi tvorcov kvantovej chromodynamiky (QCD).
(Gell-Mann je tieź polyhistor. V súčastnosti sa zaujíma o vývoj ľudského jazyka).

Textová ukážka z prednášky:
...
Hlavná vec, o ktorej chcem hovoriť, je to, že máme pozoruhodnú skúsenosť na poli elementárnej fyziky, že krása je veľmi úspešné kritérium pre výber správnej teórie. A prečo, preboha, to tak je?

Príklad z mojej vlastnej skúsenosti. Bolo to pomerne dramatické, ako sa to stalo. V 1957 traja či štyria z nás prezentovali čiastočne dokončenú teóriu o jednej z týchto síl, o slabej interakcii. A nastal rozpor so siedmimi – siedmimi, počítajte, siedmimi experimentami. Všetky experimenty boli chybné.
A skôr, než sme to vedeli, sme to publikovali, pretože sa nám zdalo, že je to také krásne, že to musí byť pravda! Tie experimenty museli byť chybné a aj boli. Takže tu, náš kamarát, Albert Einstein, si príliš nevšímal, keď ľudia vraveli: "Vieš, je tu niekto s experimentom, ktorý, zdá sa, odporuje špeciálnej relativite. DC Miller. Čo s tým?" A on odvetil: "Ále... to prejde." (Smiech).

Takže prečo také veci fungujú? To je tá otázka. Čo tým myslíme, že je niečo krásne? To je jedna vec. Pokúsim sa to vyjasniť – aspoň čiastočne. Prečo by to malo fungovať a súvisí to s nami ako ľudskými bytosťami? Prezradím Vám odpoveď na tú poslednú otázku, a tá znie, že to s ľudskými bytosťami nesúvisí. Niekde, na inej planéte, obiehajúcej okolo ďalekej hviezdy, možno v inej galaxii, by mohli byť bytosti, ktoré sú minimálne tak inteligentné ako my, a zaujímajú sa o vedu. Nie je to nemožné, myslím, že takých je veľa. Zrejme však nie dostatočne blízko na to, aby sme boli v styku. Môže sa ľahko stať, že sú tam vonku. A predpokladajme, že majú veľmi odlišný zmyslový aparát a tak... Majú sedem chápadiel a 14 smiešnych malých, zložených očí a mozog v tvare praclíka. Mali by nejaké iné zákony? Je plno ľudí, ktorí tomu veria, aj keď ja si myslím, že sú to číre nezmysly. Myslím, že tam vonku sú zákony, a my im, pravdaže, vždy rozumieme len do určitej miery – ale snažíme sa. A snažíme sa dostať bližšie a bližšie.

Jedného dňa môžeme skutočne objaviť základnú zjednotenú teóriu častíc a síl, čo ja volám "základný zákon". Možno od toho ani nie sme tak ďaleko. Ale aj keď k tomu nedospejeme počas nášho života, môžeme si stále myslieť, že tam vonku existuje, a my sa len snažíme dostať sa k nemu čo najbližšie. Myslím, že to je práve ten hlavný bod. Tieto veci vyjadrujeme matematicky. A keď je tá matematika veľmi jednoduchá – keď v zmysle nejakého matematického záznamu môžete teóriu zapísať na malé miesto, bez veľkých komplikácií – to je v podstate to, čo myslíme pod krásou a eleganciou.

Toto som hovoril o zákonoch. Sú naozaj tu. Newton tomu určite veril. A povedal: "Vypátrať tie zákony je úlohou prírodnej filozofie." Základný zákon, povedzme – takýto predpoklad. Predpoklad je, že základný zákon naozaj naberá formu zjednotenej teórie všetkých častíc. Niektorí ľudia to nazývajú teóriou všetkého. To je chybné, lebo je to teória kvantovej mechaniky. A nebudem zachádzať do podrobností kvantovej mechaniky, do toho, aká je a tak ďalej. Aj tak ste už o nej počuli veľa nesprávnych vecí. (Smiech). Sú o nej dokonca aj filmy, plné chýb. Hlavnou vecou však je, že predpovedá pravdepodobnosti. Niekedy sú tieto pravdepodobnosti takmer istotou. A v mnohých podobných prípadoch, samozrejme, aj sú. Ale inokedy nie sú a človek má len nádej na odlišné výsledky. Čo to znamená, je, že história vesmíru nie je determinovaná len základným zákonom. Je to základný zákon a k nemu úžasne dlhá séria nešťastných náhod alebo náhodných výsledkov, ktoré sú tam navyše.

Základná teória neobsahuje tieto náhodné výsledky, tie sú navyše. Takže to nie je teória všetkého. A vlastne, obrovské množstvo informácií vo vesmíre okolo nás pochádza z týchto nešťastných náhod a nie len zo základných zákonov. Často sa hovorí, že lepšie poznávanie základných zákonov cez skúmanie úkazov pri nízkych energiách, a potom vysokých energiách, a potom ešte vyšších energiách, alebo malých vzdialenostiach, menších vzdialenostiach a ešte menších vzdialenostiach a tak ďalej, je ako šúpať cibuľu. A to stále robíme a staviame výkonnejšie prístroje, urýchľovače častíc. Nahliadame hlbšie a hlbšie do štruktúry častíc, a tým sa asi dostávame bližšie a bližšie k tomu základnému zákonu.
Pri tom, ako to robíme, ako šúpeme túto cibuľu, a ako sa dostávame bližšie a bližšie k základnému zákonu, vidíme, že každá vrstva má niečo spoločné s tou predchádzajúcou a s nasledujúcou. Keď ich opíšeme matematicky, vidíme, že používajú veľmi podobnú matematiku. Vyžadujú si veľmi podobnú matematiku. To je absolútne pozoruhodné a to je ústredná vlastnosť toho, čo sa snažím dnes povedať. Newton to nazýval – to je Newton mimochodom – tamten.
Toto je Albert Einstein. Ahoj Al! Nazýval to "príroda v súlade so samou sebou" – personifikoval prírodu ako ženu. Stane sa teda, že tie nové úkazy, nové vrstvy, vnútorné vrstv tých trochu menších vrstiev cibule, ku ktorým sa dostaneme, pripomínajú tie väčšie. A druh matematiky, ktorý sme mali pre predchádzajúcu vrstvu, je takmer rovnaký, ako ten pre ďalšiu vrstvu. A preto tie rovnice vyzerajú tak jednoducho. Lebo používajú matematiku, ktorú už máme.
...
Maxwellove rovnice sú, samozrejme, symetrické vo všetkých rotáciách priestoru. Nezáleží na tom, či otočíme o nejaký uhol celý priestor, nezmení to úkaz elektriny a magnetizmu. V 19. storočí sa objavuje nová notácia, ktorá to vyjadrovala, a ak použijete túto notáciu, rovnice sa dosť zjednodušia. Potom sa Einstein so svojou špeciálnou teóriou relativity pozrel na celý súbor symetrií Maxwellových rovníc, ktoré sa volajú špeciálna relativita. A tieto symetrie robia tie rovnice ešte kratšími, a preto dokonca ešte krajšími.
Pozrime sa na to. Nemusíte vedieť, čo tie veci znamenajú, nič to na veci nemení. Stačí sa len pozrieť na formu. (Smiech). Môžete sa pozrieť na formu. Hore, na vrchu môžete vidieť dlhý zoznam rovníc s tromi zložkami pre tri rozmery priestoru: x, y, z. Použitím vektorovej analýzy využijete rotačnú symetriu a dostanete tento ďalší súbor. Potom použijete symetriu špeciálnej relativity a dostanete ešte jednoduchší súbor tu dole, ktorý ukazuje, že symetria sa prejavuje lepšie a lepšie. Čím viac symetrie máte, tým lepšie vyznieva jednoduchosť a elegancia teórie.
Posledné dve, prvá rovnica hovorí, že elektrické náboje a prúdy vytvárajú všetky elektrické a magnetické polia. Ďalšia, druhá rovnica hovorí, že žiadny iný magnetizmus neexistuje. Magnetizmus pochádza jedine z elektrických nábojov a prúdov. Jedného dňa možno nájdeme nejaký rozpor v tomto tvrdení, ale momentálne je to tak.

Tak, tu máme veľmi vzrušujúci vývoj, o ktorom veľa ľudí nepočulo. Mali o tom počuť, ale je to trochu zložité vysvetliť v technických detailoch, takže to nebudem robiť. Len to spomeniem. (Smiech). Ale Chen Ning Yang, ktorého voláme "Frank" Yang – (Smiech) – a Bob Mills vyslovili pred 50 rokmi zovšeobecnenie Maxwellových rovníc pomocou novej symetrie. Úplne novej symetrie. Matematika bola veľmi podobná, ale bola tam úplne nová symetria. Dúfali, že by to mohlo nejako prispieť k časticovej fyzike – neprispelo. To samotné neprispelo k časticovej fyzike.
Ale potom to niektorí z nás zovšeobecnili ešte viac. A už to šlo! Podalo to veľmi pekný popis silnej interakcie a slabej interakcie. Takže platí, znova, čo sme povedali predtým: každá vrstva cibule vykazuje podobnosť s predchádzajúcimi vrstvami. Matematika predchádzajúcich vrstiev je veľmi podobná tej, ktorú potrebujeme pre tú novú. A preto to vyzerá pekne. Lebo už vieme, ako to zapísať v milej, stručnej podobe.

Toto sú hlavné myšlienky. Veríme, že existuje zjednotená teória, ktorá je základom všetkých zákonitostí. Kroky k zjednoteniu poukazujú na jednoduchosť. Symetria poukazuje na jednoduchosť. A potom máme samo-symetriu naprieč vrstvami – inými slovami, od jednej vrstvy cibule k druhej. Samo-podobnosť blízkosti. A to vysvetľuje tento úkaz. To vysvetľuje, prečo krása je úspešným kritériom pre výber správnej teórie.
...
Život sa môže vynoriť z fyziky a chémie a z mnohých náhod. Ľudská myseľ môže vyvstať z neurobiológie a mnohých náhod tak, ako chemické väzby vyvstávajú z fyziky a určitých náhod. Nijako to neznevažuje dôležitosť týchto tém, keď vieme, že vychádzajú z viacerých fundamentálnych vecí a náhod. Je to všeobecné pravidlo a je nesmierne dôležité si to uvedomiť. Nepotrebujete niečo viac, aby ste dosiahli niečo viac. Ľudia sa to stále pýtajú, keď čítajú moju knihu "Kvark a jaguár". Vravia: "Nie je tam niečo viac než to, čo tam máte?" Pravdepodobne myslia niečo nadprirodzené. Avšak, tam nič také nie je. (Smiech).
Nepotrebujete niečo viac, aby ste vysvetlili niečo viac.
Ďakujem veľmi pekne.
(Potlesk)
Naposledy upravil akozmia dne 10 čer 2011 10:46, celkově upraveno 1

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 11 čer 2011 12:55

(Psycho)Terapeutická rada od Radulky ... :lol:

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 11 čer 2011 13:35

možná by některým jedincům neuškodilo na něj zajít,
leze vám to všechno na mozek

mozno potom bude niekomu liezt na mozog prave ten striptiz
takze problem ostane, ale sa presmeruje ...
:-D

co spravis potom ?

BTW nejako som neprisiel na chut striptizu
takze sa nezucastnujem podobnych akcii
davam prednost kvalitnejsiemu umeniu
a hlavne v inej oblasti ako je hudba, malba alebo knihy
tie knihy hlavne ....
ako iste o mne tusis ...
Keby som si mal moznost vybrat medzi striptizom a dobrou knihou
tak to jednoznacne(bez rozmyslania a zavahania) vyhra kniha ...
aspon teda u mna

:-D DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Neviete ako spravit kvalitny ebook? Citajte!
tlacitko HLADAT
podporujem dobu hajenia tri roky pre povodne CZ SK knizky, pre preklady pol roka
digitalizujte prednostne starsie tituly

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 11 čer 2011 13:45

amandus714 píše:V morálnom zmysle je dobro voľbou a zmysel ako voľba má len vtedy, ak si môžeš zvoliť aj jeho opak, čiže zlo. Jasné, nie? Tam, kde nejestvuje voľba, sa nedá hovoriť ani o dobre, ani o zle, iba o nutnosti.

Amandova predstavivosť za veľa nestojí :lol:

Mne sa jedná o samotný hriech:
Pokiaľ človek zomrie v smrtelnom hriechu čaká ho zatratenie,
ale Boh si želá spásu každého človeka (oficiálny názor RKC a mnohých iných cirkví)
Boh je tiež vśemohúci
a človek má slobodnú vôľu.

Heterosexuálny muž nemá sklon sexuálne obcovať s mužom, je prirodzene pudený k žene
a aj keď má slobodnú vôľu, tak sa dobrovolne nerozhodne pre obcovanie s mužom.
Alebo iný jemnejší príklad: olomoucké tvarůžky ma odpudzujú, nikto mi ich nezakázal, ale dobrovolne by som ich nezjedla a to aj napriek mojej slobodnej vôli.
Alebo extrémnejší príklad: nemám chuť na kanibalskú hostinu, dobrovolne by som sa jej nezúčatnila i keď mám slobodnú vôľu, jednoducho ma takáto zálžitosť silno odpudzuje.
Je mnoho vecí ktoré ma odpudujú a dobrovolne by som ich neurobila ...
Ľudia sú bežne nastavení (génmi, embryogenézou, výchovou ...) k tomu, že isté veci vyhľadávajú a iné ich odpudzujú, takže keby aj mohli urobiť niečo beztrestne a je to v silnom rozpore s ich sklonmi, neurobia to.

Boh je všemohúci a preto mohol stvoriť cnostných ľudí so slobodnou vôľou, ktorí majú obrovskú radosť z bezhriešnosti, ktorí majú prirodzenú záľubu v bohumilých cnostiach a odklon od týchto cností ich silno odpudzuje, takźe aj napriek slobodnej vôli by žili bez hriechu.
Adam a Eva, takto ustrojení, by nikdy nezhrešili, odmietli by hadove sľuby.
Prečo všemohúci Boh nestvoril svet so slobodnými bytosťami, ktoré nemajú hriešne sklony, ale prirodzenú a silnú záľubu v cnosti ?

Aké sú možnosti:
Boh neexistuje ?
Boh nie je všemohúci ?
Boh je zlomyselný ?
:lol:

Čo Bohu zabránilo stvoriť takýto svet ?

P.S:
Uź si viem vopred predstaviť odpoveď svätuškárskych papagájov na môj príspevok :lol:

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 11 čer 2011 13:49

misojogi píše:BTW nejako som neprisiel na chut striptizu

Mňa by napríklad vzrušilo pomalé odhaľovanie dobrého viedenského šnicla,
alebo dobrého lososa s bylinkami :lol:

Knihovník

Příspěvekod Dr.Watson » 11 čer 2011 15:18

akozmia píše: ...
Alebo iný jemnejší príklad: olomoucké tvarůžky ma odpudzujú, nikto mi ich nezakázal, ale dobrovolne by som ich nezjedla a to aj napriek mojej slobodnej vôli.
Alebo extrémnejší príklad: nemám chuť na kanibalskú hostinu, dobrovolne by som sa jej nezúčatnila i keď mám slobodnú vôľu, jednoducho ma takáto zálžitosť silno odpudzuje.
Je mnoho vecí ktoré ma odpudujú a dobrovolne by som ich neurobila ...
Ľudia sú bežne nastavení (génmi, embryogenézou, výchovou ...) k tomu, že isté veci vyhľadávajú a iné ich odpudzujú, takže keby aj mohli urobiť niečo beztrestne a je to v silnom rozpore s ich sklonmi, neurobia to.

Boh je všemohúci a preto mohol stvoriť cnostných ľudí so slobodnou vôľou, ktorí majú obrovskú radosť z bezhriešnosti, ktorí majú prirodzenú záľubu v bohumilých cnostiach a odklon od týchto cností ich silno odpudzuje, takźe aj napriek slobodnej vôli by žili bez hriechu.
Adam a Eva, takto ustrojení, by nikdy nezhrešili, odmietli by hadove sľuby.
Prečo všemohúci Boh nestvoril svet so slobodnými bytosťami, ktoré nemajú hriešne sklony, ale prirodzenú a silnú záľubu v cnosti ?

Aké sú možnosti:
Boh neexistuje ?
Boh nie je všemohúci ?
Boh je zlomyselný ?
:lol:

Čo Bohu zabránilo stvoriť takýto svet ?

P.S:
Uź si viem vopred predstaviť odpoveď svätuškárskych papagájov na môj príspevok :lol:

Asi chápu co chcete říci. Nicméně přirovnání nesedí. Ony odpuzující věci se mohou v průběhu života měnit. Osobně jsem nesnášel do cca 16-ti rajčata, teď bych se jich ujedl. Navíc, řada například pedofilů, může a ovládá své nutkání. Zde hraje zřejmě svoji roli vůle toho kterého jedince. Asi mimo jiné faktory, to nedokáži posoudit, zda je u někoho "nutkání" silnější než u jiného případně co dalšího zde ovlivňuje překročení (trestného) prahu.
Jinak Adam a Eva byli stvořeni jako bezhříšné bytosti. Asi by tak žili, pokud by neumřeli, dodnes, nebýt jednoho hada... Nicméně v řadě pramenů se hovoří o vlivu Lilith, takže bych si zde nedovolil argumentovat, protože kdo ví, jak to tenkráte bylo, že...
Ostatně jak víte, že vlastnosti i činy přisuzované Bohu Biblí jsou pravda? Bible je tolikráte přepsána a myslím že i přepracována ať již v dobré vůli nebo pro potvrzení nějakého názoru či kliky...
Ne, tím bych neargumentoval.
Bůh a Víra je záležitost kterou lze těžko vysvětlit. A myslím, že pokud Víra nikomu neubližuje, je zbytečné s tím cokoliv dělat. Kdo chce ať věří, kdo ne, ať nevěří. Hlavně ať oba nevnucují svoje pravdy jiným, jak je občas zvykem v obou táborech.

BTW, jaký smysl by mělo vytvořit svět svatouškovských bytostí? U dítěte mám také radost, když se něco správného naučí, dobře se chová a naopak. Proto také existuje něco jako Svědomí více či méně u každého vyvinuté.
K tomu závěru. Pokud by Bůh byl tak snadno k popsání asi by Bohem nebyl. Ostatně občané Gomory by jej popsali jinak jak Noe a jinak jak Máří z Magdaly.

Sice nejsem mravokárce a budu-li parafrázovat Bibli tak vím o řadě svých břeven a delší dobou nesoudím abych nebyl souzen ale toto:
Kód: Vybrat vše
P.S:
Uź si viem vopred predstaviť odpoveď svätuškárskych papagájov na môj príspevok 

mne na Vašem postu děsí...
Možná byste mohla alespoň tolerovat názory jiných...
Pakliže znáte odpovědi dopředu, není to celé zbytečné? Není diskuze od diskutování?
Měl bych napsat "Amen" ale lépe se teď hodí "Howgh" nebo "Basta" :roll:
vítej v Sigilu...
„Musím se červenat, Watsone,“ zašeptala paní Holmesová pohoršeným hlasem...
Žádná žena by se neměla zahazovat s úplným abstinentem, či nekuřákem. (Robert Louis Stevenson)

PředchozíDalší

Zpět na Obecné diskuze