Boh, filozofia, človek, "ťažšie témy"... - ring voľný

Ring volný... (General Discussion)

Moderátor: Knihovníci

Moderátor

Re: Boh, filozofia, človek, "ťažšie témy"... - ring voľný

Příspěvekod misojogi » 02 čer 2010 09:54

beatifikácia albánskej bigotnej sadistky

to hovoris o Matke Tereze?
Neviete ako spravit kvalitny ebook? Citajte!
tlacitko HLADAT
podporujem dobu hajenia tri roky pre povodne CZ SK knizky, pre preklady pol roka
digitalizujte prednostne starsie tituly

Mudrc

Příspěvekod pere » 02 čer 2010 10:00

No teda! Amandus sa nám vyfarbuje stále dôkladnejšie! Predkladá nám tu bigotnú, hlúpu a v mnohom nebezpečnú zbierku demágógií, poloprávd a manipulácií a alibistických tvrdení.

Podľa neho Biblia už nie je "kompendiom neomylne naditkovaných definícií". Ale len slávna RKC má ten patent na pravdu, že neomylne vie, čo z Biblie je "božská Pravda" a čo len "poézia", ale v podstate zbierka tmárskych povier. Táto neomylnosť tej istej RKC však v priebehu dejín nezabránila a ani dnes nezabraňuje byť omylnou v tak "nepodstatných" veciach ako je úcta k životu, rozumu, inému názoru, morálke, čo v určitých chvíľach priznáva aj Amandus, ak potrebuje poukázať, že v historických dobách bolo násilie a spol. normou.

Potom do toho vpadne Misojogi, ktorý nám vysvetlí, že dedičný hriech chápeme zle, a správne chápať tento pojem máme ako "urcitu dedicnu predispoziciu cloveka konat zlo ..." To by aj mohlo vysvetľovať, že Boh stvoril človeka k obrazu svojmu. Boh je totiž tak zlý, že nás stvoril s rovnakou vlastnosťou. A nielen to, v sebe vlastnom sadizme a zvrátenosti chce tento "samým sebou stvorený a nanútený" prvok ľudskej povahy dokonca hodnotiť a trestať.
Amandus dopĺňa, že hriechom je aj narcizmus. Zaujímavé, keďže božia podmienka spasenia - uveriť v neho a klaňať sa mu, nie je ničím iným, len prejavom božieho bezbrehého narcizmu.

Následne Misojogi pastne bez akéhokoľvek komentára tendenčný článok obhajujúci pápežovu africkú protikondómovú anabázu. Veď on vraj (pápež) len odporúčal, nikoho predsa nenútil!!! Odhliadnuc od idiotizmu podstaty cirkevného postoja k tejto otázke, paralelne by sme takto mohli obhájiť aj Slovenskú pospolitosť, veď ani ona na nikoho neposiela gardy (zatiaľ), ale len "odporúča" svoje idey!
A "zcivilizovanie" domorodcov v réžii RKC sme už zažili, viď príklad Ameriky. Ďakujeme, neprosíme.

A nakoniec A. McGrath (ktorý je, mimochodom ilustráciou toho, ako môže akademicky vzdelaný človek, v rámci prijatej ideológie
"ohlúpnuť" až tak, že dá v sázku svoju odbornú reputáciu a robí zo seba blbca)!
Čerpáš z neho hodne, že, Amandus? Deklarácia "rozumovosti" a "vedeckosti" viery napriek tomu, že prax (chcel som napísať "fakty", ale to slovo si mi maximálne zhnusil) hovorí presný opak - žiadna z vied nepodporuje myšlienku božej entity a cirkusu okolo nej. Ostatné kecy o Dawkinsovej "povrchnosti" sú postavené na tak evidentnej hlúposti, že mi je čudné, že ju mohol vypustiť akademicky vzdelaný človek. Ale napokon, prečo nie, ospravedlňuje ním vlastný iracionalizmus. Ide o definíciu viery W. H. Griffith-Thomasa. Odcitujem ju:
„(Viera) ovplyvňuje celú povahu človeka. Začína sa rozumovým presvedčením založeným na primeranom dôkaze; pokračuje dôverou srdca alebo citov založenou na presvedčení a je korunovaná súhlasom vôle, prostredníctvom ktorej sa presvedčenie a dôvera prejavujú v správaní.“
Podľa McGratha je to "dobrá a dôveryhodná definícia".
A ja sa pýtam - ako môže byť dobrou definíciou taká, ktorá je vymedzovaná nedefinovateľnými a neuchopiteľnými atribútmi - dôvera srdca alebo citov, súhlas vôle - to sú čo za kraviny???!!! Ako môže byť dôveryhodnou definíciou taká, ktorá začína evidentným nezmyslom, ktorý popiera samotná prax? Ako môže viera začínať "rozumovým presvedčením založeným na primeranom dôkaze", keď prevažná väčšina katolíkov (a nielen nich) uverila v ranom detskom veku, kedy sa o rozumovom presvedčení a argumente hovoriť nedá? A to ani nespomínam, že nikto nikdy neposkytol ani jediný dôkaz. Nieto ešte "primeraný" - to je ďalšia perla tej hlúpej definície.

"Snazis sa o niecom diskutovat - ale nedas si namahu to vobec spoznat. Neviem, ak chces diskutovat, treba studovat. Ak nechces studovat - potom sa tazko diskutuje..."
Na to, aby si vedel, že nepôjde o vedeckú publikáciu ale rozprávkovú knihu, nepotrebuješ prečítať knihu celú, po prečítaní prvej vety: "Kde bolo, tam bolo, za siedmymi horami..." ti to musí byť jasné.

"Nepotrebujem si vymýšľať Boha, aby mi to dávalo zmysel."
Presne tak. Ani Slnko, ani Mesiac, ani hviezdy, ani redkvicku, ci kalerab. Su to veci, ktore jednoducho su a basta... Co s tym? Leda to nejako ignorovat - alebo akceptovat...
Pýtaš sa čo s tým? A ty to nevieš? Dokáž, že Boh existuje. Existencia toho ostatného, tebou vymenovaného, je dávno dokázaná.

Mudrc

Příspěvekod pere » 02 čer 2010 10:01

misojogi píše:
beatifikácia albánskej bigotnej sadistky

to hovoris o Matke Tereze?

Áno.

Mudrc

Příspěvekod pere » 02 čer 2010 11:56

amandus714 píše:Ahoj, Pere. Uz som sa bal, ze si sa nam odmlcal. A Ty si zatial len dych naberal... :lol:

K tym emotivnym vylevom plnym jedovatosti sa neda nic povedat, lebo nic vecne neobsahuju... Ale jedno predsa ma fakt pobavilo:
A ja sa pýtam - ako môže byť dobrou definíciou taká, ktorá je vymedzovaná nedefinovateľnými a neuchopiteľnými atribútmi - dôvera srdca alebo citov, súhlas vôle - to sú čo za kraviny???!!!

Zrejme si este v zivote nepocul o emocnej inteligencii, ze? (Sudiac z tonu Tvojich prispevkov... asi aj nie :-))

No a este jedno (k tym zazrakom): To, ze na nieco Tvoja inteligencia a vedomosti nestacia, aby si to pochopil, (hoci, ako vidim, si tak velky borec, ze s prehladom strcis do vrecka cely Oxford :-)), este to nie je dovod, ze je to hlupost, ze?

Ale inak si peknym obohatenim a spestrenim tejto diskusie, ktora zacala vyzerat uz tak desne vecna (obcas) a nudna... :mrgreen:

Pekne som ťa nasral, úbohý Amandus. :mrgreen: Ja už si z teba robím prdel, pretože s tebou rozumná debata nie je možná. Ak môje "výlevy" nič vecné neobsahujú, nemal by byť problém pre tak "podkutého a racionálne zameraného odborníka", ako si ty, vyvrátiť ich. Lenže, ak by si toho bol schopný, konal by si tak a neobviňoval by si ma, aby si tak zakryl vlastnú neschopnosť argumentácie, z bezobsažnosti.

Musím ťa sklamať, pojem emočná inteligencia je mi dobre známy. Ibaže mi nie je jasná jej úloha ako dôkazu existencie boha. Tak mi to teda vysvetli. A nesprenever sa pri tom vlastnej bludnej predstave, že veda a viera idú spolu ruka v ruke.

Ale máš pravdu, emočná inteligencia nebude asi moja silná stránka, keďže sa z teba vysmievam, zatiaľ čo by som ťa mal skôr ľutovať.
A k tým zázrakom: Naopak, ja podstatu "zázrakov" chápem veľmi dobre, to len ty nemôžeš, aj za cenu, že ťa obvinia z obmedzenosti, priznať absurdnosť zázraku, pretože na ňom stojí celé to vaše pokrytecké náboženstvo.

Apropo, s tým strčením celého Oxfordu do vrecka opäť, s tebe vlastnou demagógiou, narábaš veľmi neopatrne a priehľadne. Ja nestrkám do vrecka celý Oxford, ale len určité vyjadrenia dvoch Oxfordských teológov. A nie som sám, trúfam si tvrdiť, že do vrecka ich za podobné vyjadrenia strká väčšina Oxfordu.

Nikdy by som si nedovolil, pri tvojej kritike Dawkinsa, napísať ti to isté, že strkáš do vrecka celý Oxford. Možno ti uniklo, že R. Dawkins takisto prednáša na Oxforde. A na rozdiel od tamtých dvoch prednáša serióznu vedeckú disciplínu a nie paródiu na vedu s názvom teológia.

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 03 čer 2010 23:13

nasiel som zaujimavy clanok
vyberam z neho:
Církev je ovšem více na ráně a mnozí na ni mají doslova spadeno. S pozoruhodným vysvětlením přišel německý psychiatr Manfred Lütz, ředitel nemocnice Alexiánského bratrstva v Kolíně nad Rýnem. Církev v dnešní společnosti hraje freudovskou roli otce, uvádějícího do rituálů, s nímž se syn v období dospívání střetne v zápasu. Takový otec mnoha dnešním lidem chybí. Dříve jej Němci měli alespoň v císaři, ve Vůdci, potom v politicích, ale dnes? Dnešní politici, píše Lütz, jsou tak rozbředlí, že by se klidně zúčastnili demonstrace proti sobě samým. Zato církev, trvající po sta- a tisíciletí na neměnných principech, to je skutečná výzva pro všechny moderní bořitele mýtů, tabu a jiných zdánlivých přežitků, kteří jinak postrádají pevný cíl, na který by mohli zaměřit svůj nevybouřený pubertální protest.
tlacitko HLADAT
podporujem dobu hajenia tri roky pre povodne CZ SK knizky, pre preklady pol roka

Knihovník

Příspěvekod Faust66 » 04 čer 2010 04:27

:!:
Naposledy upravil Faust66 dne 06 říj 2011 12:21, celkově upraveno 1

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 04 čer 2010 10:42

Celkove, v suvislosti s tym, co Jan Chryzostom hovori vseobecne vo svojich dilach, mi ten citat znie ako fake. Celkove sa vyrok "Nenavidim" nachadza v styroch z jeho diel, ani v jednom zmieneny vyrok nie je. Este viac ma teda zaujima, odkial pochadza. Zistis mi to? Vdaka!

zda sa ze Amandus zobral vazne vyzvu aby uvadzal konkretne fakty ....
:-)
to je normalne vyzva
:-D DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

ozaj a nebol to nahodou iny autor?

hodil som vetu ako celok(uvodzovky) do googla
a je fakt ze ako nazor sa to vyskytuje na viacerych miestach
este by bolo dobre zistit zdroj kto ten citat vymyslel a zacal ho pripisovat Chryzostomovi ... a kedy
tlacitko HLADAT

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 06 čer 2010 15:14

Ahaa počkaj, som nevzdelaný a nerozhľadený, keby študujem .....

:-D DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
tlacitko HLADAT

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 06 čer 2010 23:12

Sú deravé jak ementál keď sa ho pokúšajú popísať a keď sa pokúšajú popísať boha, jeho myšlienky a skutky... Úbohosť, a to hovorím ako neveriaci :roll:

tato otazka ma zaujala
v com vidis nedostatocnost v tom ako popisuje krestantvo Boha ?
skus predpokladat Boha ako pracovnu hypotezu a popisat to z tohto pohladu ...
rad by som Tvoju myslienku lepsie pochopit ...
tlacitko HLADAT

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 07 čer 2010 22:12

Tak dnes už ste prešli na alibistickú právnickú taktiku čo najvšeobecnejších tvrdení. Už Boh nesedí v nebi na oblaku a nespúšťa hromy blesky. Už ani peklo nie je v zemi pod nohami.

pozri si prosim troska literaturu
prvych krestanov za cias rimskej rise nazyvali ATHEI prave za tento nazor .(podciarknute)..
nie je to dnesny vymysel
alebo si pozri krestanskych myslitelov mas to tu na fore habadej napr taky Augustin .. neskorsie Tomas Akvinsky a pod ...
porzi sekciu filozofie je tam toho dost ..
ak toto (co je podciarknute) vycitas krestanom tak obrazne povedane "places na nespravnom hrobe"

a peklo pod nohami ?
nemali nahodou zidia peklo situovane do vrstvy vzduchu ?(tzv 3 vrstva) a vyssie boli potom dalsie vrstvy az Pavol bol v Siedmom nebi ...
(toto som si nie celkom isty ak sa mylim tak ma opravte ....)
tlacitko HLADAT

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 08 čer 2010 00:15

A neviem prečo sa chytáš nejakej vety, ktorú som ani nemyslel doslova - čo nevidíš čo je to podstatné?? Mám to zas a znova do nemoty opakovať?

Posledný raz - celá teológia je "veda", ktorej úlohou je vymýšľať, meniť a zaplátať náboženské konštrukty tak, aby ich ľudia akceptovali. Inak povedané manipulovať masy.

Celé dejiny náboženstvo niečo tvrdí a veda to postupne vyvracia. Tak dnes už ste prešli na alibistickú právnickú taktiku čo najvšeobecnejších tvrdení. Už Boh nesedí v nebi na oblaku a nespúšťa hromy blesky. Už ani peklo nie je v zemi pod nohami.

je to Tvoj nazor, ktory mas
chyba mi na nom porozumenie krestanstva, co si ono samo mysli o sebe
skor ako by si na krestanstve videl jednostranne len to zle ... alebo si vysvetloval veci po zlom ...
mozes nejako dolozit svoje tvrdenie ze si krestanstvo niekedy myslelo ze Boh sedi na oblacku ?
ak si to tak nemyslel tak oprav ako si to myslel ..

podobne mozem vediet na zaklade coho si myslis toto?
celá teológia je "veda", ktorej úlohou je vymýšľať, meniť a zaplátať náboženské konštrukty tak, aby ich ľudia akceptovali. Inak povedané manipulovať masy

preco si vobec myslis ze teolog ma "potrebu manipulovat masy"? alebo vobec ze je to ulohou teologie?

mozem Ti povedat ako som ja dospel k teologii
snazil som sa svoju nabozensku skusenost (Ty by si ju nazval psychologicka skusenost)
nejako porovnat s ostatnymi a tak isto pomenovat, systematizovat a pod ...
a v tomto mi pomohla prave teologia
podobne ako mapa ti pomoze zorientovat sa v krajine
snazil som sa na vsetko pozriet odznovu najst svoje vlastne pomenovania vlastne vyjadrenia
a zaroven hladat aky malo zmysel to co popisovali ti co boli predo mnou ...
bolo to velmi zaujimave a nestretol som sa so snahou manipulovat
a to hovorim aj o ludoch s odlisnym nazorom ako som mal ja ...
(s vynimkou svedkov jehovovych s tymi nebola veru rozumna rec, ti len opakovali co do nich nahustili na skoleniach ...)

....
tlacitko HLADAT

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 08 čer 2010 11:41

Kód: Vybrat vše
http://www.tyzden.sk/casopis/2010/22/stale-zijem-v-nadeji.html
tlacitko HLADAT

Knihovník

Příspěvekod Faust66 » 08 čer 2010 12:11

:!:
Naposledy upravil Faust66 dne 06 říj 2011 12:22, celkově upraveno 1

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 08 čer 2010 12:37

Môj názor na teológiu som si vytvoril ako laik, ktorý pozoruje čo cirkev robí a kt. si zopár teologických spisov prečítal... Čo som mal spraviť viac?

precitaj si prosim knizky:
Lewis: K jadru krestanstvi a Problem bolesti (su na fore)
ale hlavne skusi predstavit ze ku krestanstvu sa da pristupovat aj inak .... s inymi predstavami ...
skus si dat otazku:
v com sa vlastne minaju nase predstavy?
moja a Tvoja ...
tlacitko HLADAT

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 08 čer 2010 19:07

Mohol by si sa pls vyjadriť k tej Fatime? Alebo sa vyjadruješ cez Strholcove slová

Takze rad radom:
Fatima
to ze hned nezverejnili vsetky tajomstva nevidim ako nieco zleho, bolo to tusim aj zelanie Panna Marie aby to Lucia nehovorila dalej a povedakla to az niekedy ako 90 rocna. ale bavili sme sa o systematickej manipulacii ktoru Ty vidis v teologii ako takej
keby si blizsie poznal nemohol by si takto hovorit ...

Strholcove slová
Akoby čítal túto diskusiu... Len divné, že nezastáva vaše stanoviská...

ja s nim suhlasim, len to neviem tak povedat ako on ..........
ak mas pocit ze mame rozne stanoviska tak je to mozno tym
ze si nie celkom spravne pochopil niektore myslienky co som tu povedal ...
(ze ako som ich myslel)

Mišo zase si prehliadol, že nejde o mňa... To aj tie babky si majú prečítať nejaké knižky (ďakujem, mám ich zaznačené a čakajú v poradovníku) aby porozumeli tak, ako ty?

Ja som tie knizky myslel konkretne pre Teba, lebo si myslim ze sa nam lepsie potom bude debatovat
babicka chodi do kostola a pocuva kazne a tiez si kupuje knizky a cita ich ........
a mozno raz aj presvedcim nejaku babicku aby sa pripojila k ebookarom a sem na forum :-D
ale svoju zial uz nie :-( (je pod drnom ....)

..
tlacitko HLADAT

PředchozíDalší

Zpět na Obecné diskuze