Boh, filozofia, človek, "ťažšie témy"... - ring voľný

Ring volný... (General Discussion)

Moderátor: Knihovníci

Mudrc

Re: Boh, filozofia, človek, "ťažšie témy"... - ring voľný

Příspěvekod akozmia » 10 lis 2010 22:42

misojogi píše:
Čo iné zostáva strane ktorá už prišla o politickú moc ? :lol:
OK, je to jedno ako to nazveme, politický subjekt to je
a v minulosti mal aj značnú politickú moc.

primarnym cielom RKC nie je politicka moc
ale duchovny ideal a hodnoty o ktore sa snazi viac alebo menej uspesne

je fakt ze tam aj nejaky politicky vplyv je (pozor nie priamo mocensky).
ale keby sa zamerala len na moc ako taku, tak by sa vnutorne zrutila uz davno ...
podobne ako komunizmus

No veď aj komunisti chceli dosiahnuť nejaký ideál :wink:
RKC aktívne usilovala o politickú moc, pozri sa na jej dejiny, súperenie pápežov a nemeckých cisárov (investitúra), súperenie absolutistických monarchov a pápežov,
náboženské vojny.
Pozri sa na renesančné pápežstvo, alebo na Inocenca III. v 13. st. história ti poskytne bezpočet príkladov snaženia o politickú moc, ideál je ideál, ale aj moc je taká sladká 8)

P.S:
Nie som si istá či je komunizmus skutočne zrútený,
v Číne prekvitá jeho kapitalistická forma a Čína sa ekonomicky a vojensky posúva stále ďalej,
niektorý ekonómovia dokonca používajú slovnú hračku Chimerika (foneticky Čimerika) :lol:
ktorá naznačuje významné prepojenie ekonomík USA a Číny.
Naposledy upravil akozmia dne 10 lis 2010 22:56, celkově upraveno 1
Náhodná návšteva v blázinci nám ukáže, že viera nič nedokazuje.

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 10 lis 2010 22:50

amandus714 píše:Ale dobre, vyjdem Ti v ustrety:
- "ATEIZMUS" je vhodna fikcia zostavena z vhodne skombinovanych vhodne vybratych faktov, ktorou hnutie "HUMANISTOV" (a spol.) podklada svoju konspiracne teoriu ohladom "ciernej totalitnej politckej strany a politbyra" RKC, aby tak vzbudil zdanie vedeckosti... Spokojna? :lol:

Amandusko to je naozaj roztomilé, ako všetko prekrúcaš :lol:
Ateizmus bol aj v antickom Grécku, aj v Indii, aj v Číne, jednoducho objavoval sa tam kde sa civilizácie prepracovali k filozofii.

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 10 lis 2010 23:01

amandus714 píše:A co si Tym chcela povedat? Ze "humanizmus" nevyuziva teoriu "ateizmu" na podporenie svojho konspiracneho videnia RKC a nabozenstva vobec? :lol: Ak hej, tak si sa minula argumentom... :wink: Rovnako by som potom aj ja mohol na vyjadrenie "nacisti pouzivali dela a tanky na presadzovanie svojich uzemnych a mocenskych ambicii" reagovat namietkou: "Ale predsa dela i tanky tu boli uz davno pred nacistami, vsade tam, kde ludstvo dospelo k zodpovedajucej urovni vedy a priemyslu!" :mrgreen:

Izis, Matka Všemohúca !
Už to chápem 8)
Amandus je predsa zástancom konšpiračnej teórie o svetovom sprisahaní humanistov :lol: :lol: :lol:

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 10 lis 2010 23:11

No Usire a Eset mali kopu detí.
Naposledy upravil akozmia dne 10 lis 2010 23:12, celkově upraveno 1

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 10 lis 2010 23:17

Inak dnes som nechcela žiadnu konfrontáciu... prišla som sem s úmyslom začať nejakú peknú umiernenú a neutrálnu doskusiu.
Ale možno zajtra sa to podarí. :wink:

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 11 lis 2010 01:51

misojogi píše:primarnym cielom RKC nie je politicka moc
ale duchovny ideal a hodnoty o ktore sa snazi viac alebo menej uspesne

Aby nedošlo k nejakému nedorozumeniu, nie som nejaká nenávistná anti-klerikálka
Myslím, že môj postoj k RKC je celkom slušný,
(nie som k nej a pápežovi taká jedovatá ako Luther a Kalvín, ani taká nenávistná ako napr. Newton, ktorý RKC úprimne nenávidel a sadisticky sa vo svojich poznámkach tešil z mučenia mníšok a mníchov v ére Henricha VIII.)
a moje prirovnania "politcká strana", "čierne politbyro" sú len pekné svetské vyjadrenia jej politicko-mocenskej podstaty a hierarchickej štruktúry z hľadiska ateistu.
RKC (klérus) jednoducho bola a je, okrem iného, politickým subjektom poplatným svojej dobe.

Teda žiadnu fanatickú nenávisť k RKC necítim, len ju vidím cez politické okuliare podobne ako komunistickú stranu, áno sú tam aj ideály, ale aj vôľa k moci :)

Knihomol

Příspěvekod eKluk » 11 lis 2010 02:13

potlesk, potlesk, pre funkčný systémoví obchod z luckým životom potlesk, potlesk

1 + 1 = 2

+tehotná žena musí kupovať drahú kvalitnú výživu preseba aj dieťa, poisťovňa zaplatí porod(ak nieje poistená tak neviem čo bude), dieťatu treba kupovať výživu nie lacnú, tak aj hygienické potreby, treba kúpiť hračky knihy všetko kde sa môže zdokonalovať (umenie, veda, šport).

+sú aj platené súkromné školy aj športy a keď zadarmo, treba kúpiť pomôcky (knihy, zošity, PC, oblečenie,...), Treba zdravo jesť v tomto veku, ovocie nieje lacná položka z potravín, na rozdiel od sladkých nezdravích nahrážok.

+Do práce treba cestovať, aj to zaťaží z priemerného platu.
Platenie podnájmu, alebo dočasnej hypotéky plus platiť za energiu (elektr., voda, plyn).
Ošatenie treba kupovať, kupovať treba aj jedlo.

+Starobinec treba platiť aj stravu, platiť treba hrob 5-10-15-20 rokov dobredu, strátka mať ho prenajatý. Pohreb treba platiť, s tým hudbu aj farára (myslím).

Je zbytočné hladať v mojich vetách chybu akúkolvek!
Radšej sa pozrime nato pohladom v celosti, či je tento systém správny. Ja píšem že radšej porozmíšlajme sami a napoviem vám: Pozrite sa na celí tento život znovu s tím že tam tentokrát nebudú peniaze.
Až po druhom prečítaní čí tajte spodné odstavce.

2 - 1 - 1 = 0

-Ak vitiahneme zo zásuvky kábel vedúci do stroja, stroj ukončí svoju činnosť vypunutím, ale dá sa opatovne zapnúť.
-človeku ak nedáte žvotne dôležité veci, jedlo, vodu a strechu nad hlavou, vipne sa a to je koniec definitívny.

"...Chodte a množte sa...", "...budete premňa pracovať, a ja vam dám najesť...", "...prestanete pracovať, zomriete..."
Som malý kúsok niečoho obrovského, ani si to nedokážem predstaviť. Moja bezvíznamná úloha v priestore, je zanedbatelná, lenže ja mám svoje ego a to mi dodáva pocit, že som niekto.

Knihomol

Příspěvekod eKluk » 11 lis 2010 02:39

Zopár príspevkou dozadu odznelo, že demokracia ide vuka v ruke s RKC, alebo z náboženstvom.

Ja som o tomto presvečený viac než dosť, a verím že navzájom vytvárajú podmienky pre seba tak aby fungoval aj nadalej systém v ktorom bude ludský jedinec zobrazený ako pracovná sila, volič ktorému je vored určené koho voliť a po smrti má slúbené žiť v neby a to len vtedy ak bude ako pes na reťazi. A ludská spoločnosť v tomto systému má fungovať čo najviac rozdelená, tak aby sa zachoval čo najviac strach z neznámeho.

hh haha: niektorý mocenáši musia "pluť" na človeka ktorý zaviedol internet do domovov, lebo je to najvačší "slobodomyselný-necenzurovaný-operačný-mozok", ktorý pomáha prebúdiť ludí!
Naposledy upravil eKluk dne 11 lis 2010 03:58, celkově upraveno 1
Som malý kúsok niečoho obrovského, ani si to nedokážem predstaviť. Moja bezvíznamná úloha v priestore, je zanedbatelná, lenže ja mám svoje ego a to mi dodáva pocit, že som niekto.

Knihomol

Příspěvekod eKluk » 11 lis 2010 02:43

eKluk píše:
akozmia

možno mi budeš vedieť poradiť, snažim sa pozerať s nadhladom na škatulu do ktorej je uveznený človek a vpriebehu života sa zmenšuje táto škatulka, tak aj viditelnosť na prostredie v ktorom pôsoby škatulka.

čo je to za silu že sa snaží ohradzovať a ukazovať na podstatu ludstva, ako to že zo škatulky je vidieť pravda ale mimo šlkatule je vidieť klam, a to nás učí škatulka samotná.

akozmia:
Nerozumiem otázke.
Tou škatuľou si myslel nejaké výchovné, alebo ideologické obmedzenia ?

PREsne tak.

človek sa rodí do ideologického zajatia, jeho rodičia mu opakujú hodnoty a tradície ktoré v tej spoločnosti prevládajú. Ludská automatizácia je vytrénovaná chodiť 1 krát v týždni ukázať svoju osobu s vijadreným súhlasom o rovnakom názore. V škole je zavedené povinné oblbovanie mladích ludí a to cestou vihrážaním, vlasnou neomilnostou, dominantnosťou a aj hodnotením ich pameťovích schopností :/

Dospelí človek je omnoho viac pripútaný na systéme, ako by sa navonok zdalo. Neverte mi! chodte a všímajte si!

Už snaha upozorniť na sofistikovaný plán "spanok-za chôdze", môže byť označený za bláznovstvo aj extrémizmus.

škatulka:
Čím je starší človek tým viac sa uzatvára jeho pohlad na problém spoločnosti, totiž on je doslova zamesnaný prácou a vyčerpaný k smrti, než aby rozmýšlal nad plánom ako ludí zbaviť problémov(vojna, hlad, nepodpora na referendum, ...).

Ale sú tu ludia ktorí rozmýšlajú, a tvoria plány aby ludia boli zamesnaný aby oddialili zobudeniu ludstva, lebo vedia že to bude ich koniec.

Aj ego sa bojí ticha, preto robí všetko možné svojmu hostitelovi, len aby mal nad ním kontrolu.

Predstavte si že človek sa dožije v priemere 200 rokov, a v 100 bude vyzerať trebarz na dnešných 25-40. Istotne sa pokrok vo vede zdvoj-trojnásoby za jeden ludský život, tak aj pohlad na život bude iný, ak predĺžime život o dalších 200 rokov teda na 400 r., to bude páda:) svet kde roboti budú pracovať, a ludia sa radovať :))

Vdedy sa budem cítiť ako ludsá bytosť s právom na život, oproti dnešným pomerom, narodiť sa pracovať, a v dôchodkovom veku už nevládať na všetko čo som nestihol, lebo sa to nedá!

Knihomol

Příspěvekod eKluk » 11 lis 2010 03:49

OČo tu vlasne ide ?!?!

tá škatulka to je umelo vytvorený svet v mysli subjektu, z idei autoríty boha a JA skromný ľud. Pán a poddaný. Otrokár a otrok. Šéf a len pracujúci.

Ten kto je navrchole, má prvé aj posledné slovo, a nezáleží či je tam opica s kravatou alebo prasa s dútnikom.

Prečo vojak pred stalčením spúšte neporozmýšla nad tým či je jeho konanie zlé a bude mať za následok omnoho horšie. Je naozaj v spánkovom režime že jeho autority mu hovoria pravdu a on je nástroj na konanie správnych rozhodnutí od šéfa, otrokára, pána, boha.

Čo je to za silu čo nás ludskú rasu drží v "spánkovom režime"?
A prečo niektorý ludia priahnu po mieste: šéf, otrokár, pán, prirovnávanie sa k bohu všemohúcom?

Knihomol

Příspěvekod eKluk » 11 lis 2010 04:25

Na Škatuklu sa dá pozerať rôzne, totiž zvonku ju moŹeme detailne vidieť, z vnútorneho priestoru škatuky je to velmi obmedzené, totiž je vidieť svet len skrz umelo vytvorené steny a domnievame sa že to je tá realita.

opakom škatulky je byť otvorený (priatelský) pre iné pohlady na situáciu.

A ta otázka ? :)

Akozima -aký máš pohlad na umelo vytvorený svet?
-Prečo sa snažia obmedzovať ludskú povahu lásku a agresiu?
-Je dobré byť zbavený od ideológí?
-V čom vidíš velký prínos ludom ?

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 11 lis 2010 12:16

amandus714 píše:
„Zo sociologického pohľadu by sa moderné podoby vedomia, ktoré obsahujú abstraktné právo, modernú vedu a autonómne umenie, neboli mohli vyvinúť mimo organizačných foriem helenizovaného kresťanstva a Rímskej cirkvi, bez univerzít, kláštorov a katedrál. Toto osobitne platí o vývine mentalít. (…) Kresťanstvo pôsobilo na normatívne sebapochopenie modernosti viac než len ako prekurzor či katalyzátor.“
(Jürgen Habermas, filozof, ateista)

Dejiny nie sú deterministické.
Abstraktné právo vytvorili Rimania.
Galileo musel zavrhnúť Aristotelovské a scholastické prírodné názory, aby sa dopracoval k svojej fyzike.
Kopernik, Kepler, Galileo,... boli vo svojich teóriách popieračmi scholastickej tomistickej prírodovedy. "Otcovia" modernej prírodovedy boli vlastne vo filozofickej opozícii voči súdobej oficálnej RK-filozofii. Takźe ideová opozícia voči RKC sa mi javí ako veľký pokrok.
Autonómne umenie... RKC používala umenie propagandisticky.V renesancii boli "autonómne" antické pohanské motívy.
Habermas to vidí deformovane. Európa si bola počas stredoveku vedomá "veľkosti Rimanov" a bola svojím spôsobom fascinovaná monumentálnym svetom antických pohanov a táto fascinácia nadobudla v renesancii zvláštne formy, ktoré umožnili naviazať na progresívne myšlienky antiky (scholastica si z antiky vyberala nevhodné vzory :D )

P.S:
V našej Galaxii sú miliardy hviezd, galaxiu obklopujú miliardy iných galaxií s miliardami svojich hviezd,
(súčasné astronomické pozorovania naznačujú nenulovú hodnotu kozmologickej konštnanty lambda,
teda vesmír by mal byť podľa moderných kozmologických modelov a pozorovaní,
nekonečný v priestore, teda tých galaxií by v ňom malo byť nekonečne mnoho, pokiaľ je globálne homogénny),
astronómovia vedia v súčasnosti už o 300 exoplanétach mimo slnečnej sústavy...
myšlienka, že nie sme vo vesmíre sami je úplne prirodzená :D takže ak tam niekde sú nejaké vedeckotechnicky vyspelé civilizácie od človeka odlišných bytostí museli by, podľa Habermasa, aj ony prejsť kresťanskou fázou, aby dospeli k svojej modernej vede ? :lol: Možno je tam niekde uctievaný fialový Kristus so šiestimi končatinamy (podľa Habermasa) :lol:

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 11 lis 2010 12:38

eKluk píše:Predstavte si že človek sa dožije v priemere 200 rokov, a v 100 bude vyzerať trebarz na dnešných 25-40. Istotne sa pokrok vo vede zdvoj-trojnásoby za jeden ludský život, tak aj pohlad na život bude iný, ak predĺžime život o dalších 200 rokov teda na 400 r., to bude páda:) svet kde roboti budú pracovať, a ludia sa radovať :))

Vdedy sa budem cítiť ako ludsá bytosť s právom na život, oproti dnešným pomerom, narodiť sa pracovať, a v dôchodkovom veku už nevládať na všetko čo som nestihol, lebo sa to nedá!

To by bolo krásne, keby sa podarilo spomaliť starobu, tak ako to tu popisuješ. :D
Človek by mohol skutočne inteletuálne rásť počas svojho života a nemusel by sa tak hekticky hnať, aby niečo stihol,
mladosť je krátka, život je krátky, pokrok pomalý :cry:
Ja verím, ak ľudstvo nezničí nejaká globálna katastrofa, že v priebehu storočí pokroky v biotechnológiách a v nanotechnológii umožnia predĺžiť ľudksý život na niekoľko storočí, a neskôr aj úplne odstrániť starobu a prirodzenú smrť, ale my tu už nebudeme, náš čas je krátky, a my z toho rajského ovocia (možného) pokroku nikdy neochutnáme :cry:
teda musíš k sebe pristupovať, ako k časovo konečnej bytosti a naplniť život významom, ktorý je dostupný našej prchavosti :wink:

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 11 lis 2010 13:41

eKluk píše:Na Škatuklu sa dá pozerať rôzne, totiž zvonku ju moŹeme detailne vidieť, z vnútorneho priestoru škatuky je to velmi obmedzené, totiž je vidieť svet len skrz umelo vytvorené steny a domnievame sa že to je tá realita.

opakom škatulky je byť otvorený (priatelský) pre iné pohlady na situáciu.

Myslím si, že nejaká škatuľka je pre človeka nutná.
Človek nie je nejaká mentálna améba, musí dať svojej duši nejaký konkrétny tvar, beztvarosť je vyčerpávajúca a zničujúca.
Nehovorím, źe existuje len jeden správny tvar, len jedna správna forma pre všetkých,
ale jedinec potrebuje nejakú konkrétnu formu, rodičia/spoločnosť mu dajú nejakú proto-formu a neskôr jedinec môže formovať seba.
Je dobré byť otvorený aj priateľský pre iné pohľady, ale s mierou, duša musí mať aj svoj "imunitný systém", pozemskému životu je vlastné "požieranie", takže ak chceš žiť je potrebná aj istá opatrnosť a obranná pohotovosť.
Realita k tebe preniká cez rôzne filtre, ale tieto filtre nemajú len zatemňujúcu povahu, ale aj ochrannú funkciu.
Človek musí opatrne balansovať medzi otvorenosťou a autodeštruktívnosťou.

eKluk píše:Akozima -aký máš pohlad na umelo vytvorený svet?

Umelosť patrí k ľudskosti.

eKluk píše:-Prečo sa snažia obmedzovať ludskú povahu lásku a agresiu?

Bez obmedzovania by spoločnosť zanikla.

eKluk píše:-Je dobré byť zbavený od ideológí?

Niektoré ideológie sú veľmi škodlivé, sú pliagou.
Ale niekedy môže byť ideológia obranným mechanizmom proti akútnemu ohrozeniu.
Niekedy môže ideológia aj posúvať k vyšším cieľom.
Ideológia je nástroj, niekedy zlý, niekedy užitočný.

eKluk píše:-V čom vidíš velký prínos ludom ?

Láska k poznaniu, sloboda vyvažovaná dobrými jednoduchými zákonmi, dobrá výchova, občianske cnosti, skromný a prehľadný štát.
Páčia sa mi spoločenské formy znázorňované v niektorých sci-fi :lol: napr. Svet poludnia bratov Strugackých
- mám rada sci-fi obrazy kultivovaných, poznanie milujúcich spoločností, ktoré sú navyše aj veľmi silné a životaschopné (bez dekadentného pacifizmu a flagelantstva).

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 11 lis 2010 14:12

amandus714 píše:Ak toto nie je postoj "konspiracnikov" typu "Vsetci odbornici, ktori sa dopracovali k inemu videniu, nez ake mam ja, su sprisahanci, diletanti, neodbornici a mylia sa", tak potom uz nikdy, nikde a nic... :lol: Podobne, ako si to prezentovala uz davnejsie na margo svojho priatela historika zamilovaneho do stredoveku: Je sice odbornik, ale pretoze nezdiela Tvoje nazory (hoci si v tomto obore laicka a neodbornicka), urcite a zjavne sa myli... :lol:

Nerozumiem o akej komšpiračke hovoríš.
Ja v mojej reakcii na tvoj príspevok predsa nespomínam žiadne sprisahanie Habermasa a spol. :)

Habermas vlastne tvrdí "Keby sa Ježiš nenarodil, tak nebude na Zemi ani abstraktné právo, ani moderná veda, ani autonómne umenie." a to je nezmysel.
Naša konkrétna spoločnosť vyrástla z tej kresťanskej stredovekej, ale to ešte neznamená, že vyspelá vedeckotechnická spoločnosť, s atribútmi popisovanými Habermasom, nemôže vyrásť aj bez kresťanstva, z nejakej inej nekresťanskej spoločnosti.

To čo povedal Habermas nie je výrok vedca, ale "orákula" :lol:
Dejiny nie sú nejaký deterministický proces.

amandus714 píše:Podobne, ako si to prezentovala uz davnejsie na margo svojho priatela historika zamilovaneho do stredoveku: Je sice odbornik, ale pretoze nezdiela Tvoje nazory (hoci si v tomto obore laicka a neodbornicka), urcite a zjavne sa myli... :lol:

To, že miluje stredovek to je vec vkusu, a ja mu to neberiem :D
ale pochybujem, že by vypustil taký "veštecký" výrok ako Habermas, že len cez kresťanský stredovek vedie cesta k rozvinutej spoločnosti, iná cesta nie je možná.

P.S:
Už to s tými konšpiračnými teóriami preháňaš a vytváraš novú konśpiračnú (meta)teóriu, o sprisahaní konšpiračníkov proti kresťanstvu. :D
A napokon tie tvoje výroky o svetovom sprisahaní humanistov proti cirkvi, ktoré siaha až do renesancie a iracionálne zdôrazňovanie, že ateizmus je nebezpečný kult, je konšpiračná teória ako vyšitá. :lol:

PředchozíDalší

Zpět na Obecné diskuze