Boh, filozofia, človek, "ťažšie témy"... - ring voľný

Ring volný... (General Discussion)

Moderátor: Knihovníci

Knihomol

Re: Boh, filozofia, človek, "ťažšie témy"... - ring voľný

Příspěvekod eKluk » 07 lis 2010 15:05

Lennon geniálne napasoval celú podstatu do jedinej piesne.

Kód: Vybrat vše
http://www.videacesky.cz/hudebni-klipy-videoklipy-hudba/john-lennon-imagine

len predstava, aj tá posunie vnímanie sveta
Som malý kúsok niečoho obrovského, ani si to nedokážem predstaviť. Moja bezvíznamná úloha v priestore, je zanedbatelná, lenže ja mám svoje ego a to mi dodáva pocit, že som niekto.

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 07 lis 2010 15:09

Misojogi, došlo k nedorozumeniu, nevšimla som si, že reaguješ na e-kluka aj na mňa,
tak to "chápeš či nechápeš" z môjho predošlého príspevku odfiltruj :(
Náhodná návšteva v blázinci nám ukáže, že viera nič nedokazuje.

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 07 lis 2010 16:02

Amandus, na základe tohoto mám svoje predstavy o kresťanstve:
stredoveké drsné zobrazenia pekla,
evanjeliá hovoria o jazere z horiacej síry a o anjeloch, ktorí tam hodia hriešnikov,
niektorí kresťanskí mystici "pobudli" v pekle (v rámci mystického zážitku) a opísali peklo ako mučiareň,
stretnutia s veriacimi ktorí si peklo predstavujú ako drsný večný trest,
výroky Boh je Láska a Boh je Pravda versus moja predstava o láske a moja predstava o hodnotnej komunikácii s človekom
výsmešné výroky niektorých teológov o teológii, cirkvi, ...
cirkev a politika.
Jednoducho ambivalentné pocity: láska a krutosť, pravda a jej nezjavnosť ... vo mne vyvolávajú nejakú predstavu kresťanstva.
A môj ateistický svetonázor ma stavia do istej špecifickej pozície voči všetkým náboženstvám.

Einstein ako osoba ma ani nemusí zaujímať, jeho teória jednoducho veľmi dobre popisuje veľkú množinu fyzikálnych situácií, je to veľmi presný popis istých fyzikálnych situácií, takže keby aj Einstein mlčal, teória hovorí sama a príroda tiež.
A okrem toho je tu veľké mnoźstvo artefaktov ktoré by neboli mysliteľné bez jeho špeciálnej relativity - jednoducho inžinierske aplikácie využivajúce "vzorce" zo špeciálne teoŕie relativity (jadrové zbrane, urýchľovače, jadrové elektrárne,...)
takže to je iná kategória.

Ale porozmýšľam, ako by sa dala viesť diskusia inak ...
Naposledy upravil akozmia dne 07 lis 2010 17:22, celkově upraveno 1

Knihomol

Příspěvekod eKluk » 07 lis 2010 16:14

akozmia

možno mi budeš vedieť poradiť, snažim sa pozerať s nadhladom na škatulu do ktorej je uveznený človek a vpriebehu života sa zmenšuje táto škatulka, tak aj viditelnosť na prostredie v ktorom pôsoby škatulka.

čo je to za silu že sa snaží ohradzovať a ukazovať na podstatu ludstva, ako to že zo škatulky je vidieť pravda ale mimo šlkatule je vidieť klam, a to nás učí škatulka samotná.

Ako to že tomuto princímu vnímania som zatial nedokázal prísť na kĺb funkčnosti ?!
Naposledy upravil eKluk dne 07 lis 2010 16:33, celkově upraveno 1
Som malý kúsok niečoho obrovského, ani si to nedokážem predstaviť. Moja bezvíznamná úloha v priestore, je zanedbatelná, lenže ja mám svoje ego a to mi dodáva pocit, že som niekto.

Knihomol

Příspěvekod eKluk » 07 lis 2010 16:32

a len tak bokom...

ak ja som nepohodlná osoba pre boží chrám, len preto že nemienim opakovať texty písané ludmi.

Tak ludia čo opakujú tieto texty su ritopichovia, a to priamo do božeho sedítka.

Knihomol

Příspěvekod eKluk » 07 lis 2010 16:48

je správne sa ukájať v chudobe, ale v snahe dosiahnuť tú najvišiu možnú priečku, "nebo". Je to sebaklam ?

Je správne žiť tak ako sa mipáči, ale bez snahy dostať sa do neba.

Kde je hranica medzi volným životom a sebanúteným sposobom života.

Ako je možné že slová dostali takuto velkú moc, ved tie texti sú len znakmi.
Ako to že najskromejší ludia obdarovný vierov v boha od boha priahnu po večnom spasení.

Je niečo zlé, že nechceť byť vo večnom chráme.

Chcieť niečo dosiahnuť tu na planéte, či už pre ludstvo prospešné alebo pre mylovanú osobu, je jeden z najušlachtilejších činov v tomto živote.

Ale sebecky sa pokúšať chcieť seba samého dostať do večností.

Toto je v rozpore náboženským učením, alebo ja som zle pochopil a kresťania majú pravdu: "je dobré byť tajný chamtivec."

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 07 lis 2010 17:35

mily ekluk
to prosim tak pises zamerne?
tam kde ma byt Y das makke I a opacne?
posobi to totiz dost rusivo ..
Neviete ako spravit kvalitny ebook? Citajte!
tlacitko HLADAT
podporujem dobu hajenia tri roky pre povodne CZ SK knizky, pre preklady pol roka
digitalizujte prednostne starsie tituly

Knihomol

Příspěvekod eKluk » 07 lis 2010 18:50

misojogi píše: ekluk
to prosim tak pises zamerne?
tam kde ma byt Y das makke I a opacne?
posobi to totiz dost rusivo ..

škola je mi cudzia mnoho rokov, v zamesnaní nepotrebujem znalosť Y a I. :P

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 08 lis 2010 12:22

Zopár fyzikálnych poznámok

Pri zrážke tuhých telies je rozhodujúca ich vzájomná hybnosť, čím je väčšia, tým deštruktívnejšia bude zrážka.
Platia zákony zachovania hybnosti a energie.

ferino píše:Ak tú dieru nespravilo celistvé teleso, musela to byť energia, je tak? Energia z čoho? Kinetická + palivo? Kinetická (hybnosť) je viazaná na tuhé teleso. Čiže trup lietadla aka baranidlo. Lenže naše lietadlo malo trup na prach, veď sa ani nenašiel...

Obrovská kinetická energia lietadla sa nestratila (zákony zachovania !): samotné trosky lietadla sa premenili na roj projektilov, vznikla aj mohutná rázová vlna, uvolnilo sa teplo (premenou kinetickej energie).

ferino píše:Lenže naše lietadlo malo trup na prach, veď sa ani nenašiel...

Trosky lietadla sa našli a lietadlo bolo jednoznačne identifikované.

ferino píše:Energia nie je sprostá, hľadá si cestu najmenšieho odporu, v prípade členitej budovy sa šíri prázdnymi izbami, chodbami bla bla. NIE cez najpevnejšie časti = steny! Táto však cestovala v jednej priamke v malom kruhu - dokonca menšom, ako samotný trup lietadla!

Energia nie je plyn, alebo nejaká "špiritistická ektoplazma" ! Hore je jasne popísané o aké formy energie ide.

ferino píše:Brokovnica - sme pri bode č.1 - spraví veľkú dieru, ale iba do mäkšieho materiálu ako je samotné olovo!

Ak má teleso veľkú hybnosť môže perforovať tvrdý materiál, pri obrovskej hybnosti je tvrdosť irelevantná.
(hybnosť je rovná súčinu rýchlosti a hmotnosti telesa)

ferino píše:Kruh vyrazíš buď baranidlom - raznicou, alebo smerovou náložou - kumulatívnou strelou. Ale nie, v tomto prípade ersten mal im Historie
lietadlo
:lol:

Platí zákon zachovania energie, kinetická energia 100 tonového lietadla s rýchlosťou 860 km/hod je 2,85 miliárd džaulov a táto sa spotrebovala na deštruktívny proces.

OK, uzavrela som tému.

Knihomol

Příspěvekod Biff » 08 lis 2010 20:42

ferino, příspěvek č. 1 ...

.... Môžme tu nadviazať na predošlé vlákna Peklo viewtopic.php?f=42&t=2716&start=315 ....

a o "něco málo" příspěvků dále (přes 2100) a jsme zpátky (obrazně) u Pekla :lol:

Knihomol

Příspěvekod eKluk » 09 lis 2010 02:18

čo ak pred x-tisícimi rokmi, mohli jestvovať velmi inteligentní ludia.

Niekde som čítal, už je tomu dávno, že inteligentní čovek na úrovni Einstaina sa rodí raz za 100 rokov, a to v hocijakom prostredí tej doby.

Teda takéhoto vynálezcu mohli ludia považovať za boha, ked im ukázal niektoré z jeho vynálezov.
Aby ostal večne v srdciach ludí išiel na najvišiu horu a tam zomrel, keď už mal vyší vek.

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 09 lis 2010 10:48

a idem sa modliť

ja som myslel ze uz si zacal :-) ) ) ) ) ) )) ) )) )) )))))))))))))))))))))))))))
a ze makas ako zeravy :-))))))))))))))))))))))
tlacitko HLADAT
podporujem dobu hajenia tri roky pre povodne CZ SK knizky, pre preklady pol roka

Knihomol

Příspěvekod eKluk » 09 lis 2010 17:03

Lidičky, ved to bolo všetko zinscénované, už samotný pentagon (repliku), postavili v holiwudskych štúdiach dakde na večšej rozlohe, bol to nízko rozpočtoví film preto len jedna kamera snímala. Režisér nebol a scénaristu vybrali z náhodne okolo idúcich ludí.

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 10 lis 2010 12:04

konspiracne teorie by si zasluzili samostatnu temu
a tuto ponechat krestanstvo ...

som len zvedavy ci sa uz ferino naozaj zacal "modlit ako zeravy"
kedze to vyhlasil ze zacne ...
:-D D D D D D D D D DD DDD
tlacitko HLADAT

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 10 lis 2010 12:24

eKluk píše:akozmia

možno mi budeš vedieť poradiť, snažim sa pozerať s nadhladom na škatulu do ktorej je uveznený človek a vpriebehu života sa zmenšuje táto škatulka, tak aj viditelnosť na prostredie v ktorom pôsoby škatulka.

čo je to za silu že sa snaží ohradzovať a ukazovať na podstatu ludstva, ako to že zo škatulky je vidieť pravda ale mimo šlkatule je vidieť klam, a to nás učí škatulka samotná.

Ako to že tomuto princímu vnímania som zatial nedokázal prísť na kĺb funkčnosti ?!

Nerozumiem otázke.
Tou škatuľou si myslel nejaké výchovné, alebo ideologické obmedzenia ?

PředchozíDalší

Zpět na Obecné diskuze