Boh, filozofia, človek, "ťažšie témy"... - ring voľný

Ring volný... (General Discussion)

Moderátor: Knihovníci

Mudrc

Re: Boh, filozofia, človek, "ťažšie témy"... - ring voľný

Příspěvekod akozmia » 01 lis 2010 17:41

amandus714 píše:Ad2) Pouc teda, prosim, Pavla, ze ked pise, ako prijal svedectvo o Zmrtvychvstani (lebo sam ho nezazil, len stretol Zmrtvychvstaleho! nemohol teda byt svedkom vzkriesenia ako aktu, ze?) - tak trepal hluposti... :mrgreen:

Áno. Bol to extatik :D

P.S:
Možno nestabilita spánkových lalokov,... :lol:

P.P.S:
Posmrtné "zjavovanie" proroka/svätca ešte nemusí byť interpretované ako zmŕtvychvstanie,
aj iné náboženstvá majú takúto špecialitu,
Pôvodcom viery o zmŕtvychvstaní mohol byť kľudne aj sám Pavol...
Ale toto je celé dosť špekulatívna záležitosť.
Môžu sa tu robiť len približne rekonštrukcie.

P.P.P.S:
Ešte raz tu uvediem moju obľúbenú schému, len pravdepodobnú !, nie je to žiadna dogma:
(existuje viacero pravdepodobných schém,
tvoje schémy majú u mňa 0-ovú pravdepodobnosť :wink: )
Ježiš mohol byť zbožný žid, potulný kazateľ, ktorý vôbec o sebe netvrdil, že je boh.
Božskosť mu mohla byť pripísana postupne po jeho smrti:
(1) najprv z neho spravili Mesiáša ktorý sa čoskoro vráti,
(2) potom Mesiáša ktorý sa zjavuje,
(3) Mesiáša ktorý vstal z mŕtvych,
(4) Syna Božieho
(5) a napokon Boha.

Pavol by bol tak hlásateľom 3. fázy Kristologického mýtu.
Pozri si tú knihu od Otakara Fundu, ktorú som už raz spomínala.
Naposledy upravil akozmia dne 01 lis 2010 18:03, celkově upraveno 1
Náhodná návšteva v blázinci nám ukáže, že viera nič nedokazuje.

Knihomol

Příspěvekod eKluk » 01 lis 2010 17:59

mindwarp.cz:
Ja ale neverim na spasu modlenim, nebo ze mi neco spadne do klina bez meho pricineni. A ani neverim doslovne Bibli, verim jen sam sobe - tak je to spravne, podle me. To ovsem neznamena, ze bych pohrdal vsemi temi miliony let vyvoje zivota a toho, co se nashromazdilo za informace. Ja si z toho vseho vybiram to, co se mne se libi s ohledem na to, ze to nesmi produkovat zlo (na rozpoznani ocividne spatnych cinu ma clovek svedomi, z nad ja).

Tak som sa sekol, zle som pochopil tvoj predchádzajúci príspevok, a v tomto tvojom príspevku máš moje simpatie.
A to je presne na to čo som sa v starších prispevkoch snažil poukázať, a to je slobodné konanie, sám dokázať rozlišovať a sám konať, v prípade že budú konať zanás rozhodovať za nás, bude to doslova v hajzliku. A hlavne v tejto dnešnej dobe kde treba všetko pretvoriť a fungovať ako celok, nie ako chrómi kresťan čakajúsi na spasu a počúvajúci pána rozprávkara.

Pak si muzu vybirat a takovyto univerzalni navod doporucuji jako spravny napriklad buddhisticti knezi. Nedogmaticka vlastni vira ve sve poznatky a otevernost jinym poznatkum je to, v co ja verim.

Teraz si nato kápnul :wink:

Nedogmaticka vlastni vira ve sve poznatky a otevernost jinym poznatkum je to, v co ja verim.

Presne, to je opak dnešnej moci chtivosti, a politicko-náboženských organizáci, v snahe mať "sluhov/otrokov".

Teda jednotlivec zapne rozum, tu je odpútanie sa od "cecku" od stanoveých pravidiel, ktoré nám dali.
Tu je to vystúpenie z radu, ten prelom, kedy sa sám vyberieš cestou akou ty vedome chceš, a nikto iný to už viach nerozhoduje !

A čo je dobré a čo zlé, tu máš slobodné trénované subjektíne vnímanie sveta, ak vieš pochopiť veš rešpektovať inakosť, ak vieš rešpektovať, nastoluješ mier, a to je stav racionálneho zmýšlania pravdi tvojej tej spránes a slobodnej, ktorá musí ! byť v každom človeku, vtedy ľudia ako celok dokážu kolektívne a efektíne rozhodovať, demokraticky, alebo géniokraticky, kedže sa nachádzame vo fikt´vnej demokrací.

Ano tu zdielam tvoj pohlad na vieru, alebo sa to dá nazvať aj ináč ?!
Som malý kúsok niečoho obrovského, ani si to nedokážem predstaviť. Moja bezvíznamná úloha v priestore, je zanedbatelná, lenže ja mám svoje ego a to mi dodáva pocit, že som niekto.

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 01 lis 2010 18:01

Tipnem si ... 20-30 rokov, a vznikol mýtus o zmŕtvychvstaní.
Sv. Pavol bol extatik, a medzi prvými kresťanmi bolo mnoho extatikov.

nuz toto riesil vo svojej knizke Vittorio Messori: Hypotezy o Jezisovi
takze je to prevzaty udaj
ale na vytvorenie podobneho mytu je treba cca 150-300 rokov
(mali by tam byt aj uvedene nejake sociologicke zdroje)
v kazdom pripade 20-30 rokov je strasne malo pretoze existuje dost ocitych svedkov ...
a cca 50-70 rokov este budu existovat
a dalsie obdobie budu ich dcery a vnuci ...

ako vies ze medzi prvymi krestanmi boli extatici?
a ako to vobec vies o Pavlovi?

mas tam ale komunitu krestanov ktora sa kontinualne rozrastala prakticky hned po jezisovej smrti .... a tym jej mentalna zotrvacnost stale rastla a rastla
(skus presadit nejaku zmenu na pracovisku a uvidis o com hovorim - cim vacsia firma a zabehnutejsi system, tak tym je to tazsie ... az nemozne ....)
Neviete ako spravit kvalitny ebook? Citajte!
tlacitko HLADAT
podporujem dobu hajenia tri roky pre povodne CZ SK knizky, pre preklady pol roka
digitalizujte prednostne starsie tituly

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 01 lis 2010 18:07

Amandus,

zabudol si ešte uznať, aká som k Ježišovi dobrá.
Nerobím z Ježiša podvodníka,
ani z apoštolov,
ja ich tu vlastne všetkých zadarmo obhajujem - robím z nich čestných ľudí :wink:
Dúfam, že to mám u teba... :D

Knihomol

Příspěvekod eKluk » 01 lis 2010 18:15

misojogi:
som presvedceny za Amandus sa za Teba modli ako zeravy

ale Pan Boh ma svoje sposoby
a ked nie si otvoreny tak nemas sancu sa naladit ....
ak nemas otvorene usi tak nie si schopny pocut .....

v tom vidim mozny problem .....

Berim to tak, že počas pôsobenia v kresťanských kruhoch som nebol dostatočne otvorený, ale čo je otvorenosť ?otvorenosť voči čomu ? otovrenosť pre aký spôsob vnímania ? vnímania čoho ? textu ? podstati učenaia ? vnímania boha v kostole ?
otvorenosť pre iný druh náboženstva(rešpektovanie sa) ?
A ako dosiahnuť dostatočnej otorenosti, nech sa naladím... na co sa mám naladit ?

Uši otvorené možno ano, ale komu treba nasmerovať tvár a počúvať, boha ? ...alebo naslúchať fararovi, keď jeho tvrdenia mne nedávali dostatočne dôvod pre vysevetlenie.
Som malý kúsok niečoho obrovského, ani si to nedokážem predstaviť. Moja bezvíznamná úloha v priestore, je zanedbatelná, lenže ja mám svoje ego a to mi dodáva pocit, že som niekto.

Knihovník

Příspěvekod Faust66 » 01 lis 2010 18:17

:!:
Naposledy upravil Faust66 dne 06 říj 2011 18:17, celkově upraveno 1

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 01 lis 2010 18:19

misojogi píše:
Tipnem si ... 20-30 rokov, a vznikol mýtus o zmŕtvychvstaní.
Sv. Pavol bol extatik, a medzi prvými kresťanmi bolo mnoho extatikov.

nuz toto riesil vo svojej knizke Vittorio Messori: Hypotezy o Jezisovi
takze je to prevzaty udaj
ale na vytvorenie podobneho mytu je treba cca 150-300 rokov
(mali by tam byt aj uvedene nejake sociologicke zdroje)
v kazdom pripade 20-30 rokov je strasne malo pretoze existuje dost ocitych svedkov ...
a cca 50-70 rokov este budu existovat
a dalsie obdobie budu ich dcery a vnuci ...

ako vies ze medzi prvymi krestanmi boli extatici?

mas tam ale komunitu krestanov ktora sa kontinualne rozrastala prakticky hned po jezisovej smrti .... a tym jej mentalna zotrvacnost stale rastla a rastla
(skus presadit nejaku zmenu na pracovisku a uvidis o com hovorim - cim vacsia firma a zabehnutejsi system, tak tym je to tazsie ... az nemozne ....)

Hovoríme o poverčivých ľuďoch bez telekomunikačných sietí.
Nevieš akú proto-vieru mali Jeruzalemskí žido-kresťania,
a zabúdaš, na židovskú diaspóru v Sýrii a Malej Ázii, teda v helénskom prostredí.
Overovanie faktov, pokiaľ by bola taká vôľa, mohlo byť pre diaspórnych židov, alebo dokonca prozelytov veľmi ťažké/nákladné.

P.S:
Aj dnes vznikajú sekty,
ktoré dokážu spracovať svojich členov až k samovražde,
len v priebehu niekoľkých rokov, dokážu ich členovia uveriť v Nadľudskosť/Božskosť vodcu,
teda vznik mýtu o divotovorcovi môže byť veľmi rýchly,
pri použití nečestných prostriedkov až extrémne rýchly.

Kresťanstvo nebola "firma" ale viacero obcí, viacero siekt, viacero prúdov... a bolo to v staroveku.
Mňa uspokojujú psychologické vysvetlenia, nepotrebujem nadprirodzené.
Naposledy upravil akozmia dne 01 lis 2010 18:57, celkově upraveno 1

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 01 lis 2010 18:52

misojogi píše:ako vies ze medzi prvymi krestanmi boli extatici?

Spomeň si na Ježišove "vyháňanie démonov", na Máriu Magdalénu,...
V Ježišovom okolí sa pohybovali ľudia s extatickými sklonmi.

A Pavol, hmmm...
sv. Pavol v 2 K 12,1-9 píše:Musím se chlubit, i když to není prospěšné. Přejdu tedy k viděním
a zjevením od Pána: Vím o člověku v Kristu, který byl před čtrnácti
lety vytržen až do třetího nebe – nevím, zda v těle nebo mimo tělo, to ví
Bůh. A vím, že ten člověk – nevím, zda v těle nebo bez těla, to ví Bůh – byl
vytržen do ráje, kde slyšel nepopsatelné věci,
které člověk ani nemůže vy-
povědět. Tímto se tedy budu chlubit, ale sám sebou se chlubit nehodlám,
jedině snad svými slabostmi. I kdybych se chtěl pochlubit, nebyl bych po-
šetilý, řekl bych pravdu. Raději ale pomlčím, aby si někdo o mně nemyslel
víc, než co u mě vidí nebo ode mě slyší.

Aby mi ta úžasná zjevení příliš nestoupla do hlavy, byl mi dán do těla
osten, a satanův posel, který mě sráží, abych si o sobě příliš nemyslel. Tři-
krát jsem kvůli tomu prosil Pána, aby to ode mě odešlo, ale řekl mi: „Moje
milost ti stačí. Má moc se plně projeví uprostřed slabosti.“

Hovorí tam o extáze - prieniku do tretieho neba, a nie si je istý či to bolo v tele, alebo bez tela, chápe extatický stav ako "dôkaz".

Alebo vezmi si samotnú Pavlovu cestu do Damašku...

A čo skutky apoštolov, "hovorenie jazykmi" ?

Pre kresťanov v 1. st. nl. boli charakteristické tzv. charismy - a tak charismatické vytrženie formovalo prvotné kresťanstvo.
Až v druhom storoči, po svojom sformovaní, začala cirkev bojovať s charismatickými extatikmi.

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 01 lis 2010 19:14

amandus714 píše:1) Posadnutost nie je extaza - porov. sucasne poznatky o problematike - najdes v uvedenom balicku na citanie! :wink:
2) Definuj, co chapes pod pojmom "extaza"... mam pocit, ze to slovo pouzivas vo velmi nejasnom vyzname...
3) Charizmy nie su extaza... v pohode sa s nimi stretnes aj dnes, nie je to nic ako vytrzenie... mam s tym osobnu skusenost, takze to ber ako svedectvo z prvej ruky... :wink:
4) Boj cirkvi s charizmaticjkymi extatiklmi... hm, Ty si nikdy necitala patristicke diela prvych storoci, ze? Boj s charizmami... dalsi dobry vtip... :lol:

Hovorila som o boji s charismatickými extatikmi (!), ktorý narušovali už vytvorenú stavbu cirkvi.
Písala som o problematických charismách (daroch) umožňujúcich "komunikáciu" s Kristom, anjelmi, ktoré mohli narušovať vytváranie dogmatiky, a rozvracať cirkevnú hierarchiu.

Extázou myslím akékoľvek "mystické" vytrženie (napr. aj to spôsobené nestabilitou spánkových lalokov :wink: )

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 01 lis 2010 19:24

amandus714 píše:Najsrandovnejsie na tom je, ako sa snazis budovat neuveritelnu fiktivnu konstrukciu... len aby si nemusela akceptovat, ze tam tych "20-30 rokov" jednpducho nebolo - pricom odbornici Ti povedia, ze aj v dobe a regione Jezisa Krista je to primalo casu na vznik mytu... :lol: Co myslis, preco sa biblisti v 19. storoci pokusami posunut vznik NZ az niekde do 3. storocia? Len preto, aby umoznili realne narabat s teoriu "mytologizacie"... Ale ta svina archeologia... :lol:

Aj dnes vznikajú sekty,
ktoré dokážu spracovať svojich členov až k samovražde,
len
v priebehu niekoľkých rokov, dokážu ich členovia uveriť v Nadľudskosť/Božskosť vodcu,
teda vznik mýtu o divotovorcovi môže byť veľmi rýchly,
pri použití nečestných prostriedkov až extrémne rýchly.

amandus714 píše:ze aj v dobe a regione Jezisa Krista je to primalo casu na vznik mytu...

Aký región ?
Nevieš akú proto-vieru mali Jeruzalemskí žido-kresťania,
a zabúdaš, na židovskú diaspóru v Sýrii a Malej Ázii, teda v helénskom prostredí.
Overovanie faktov, pokiaľ by bola taká vôľa, mohlo byť pre diaspórnych židov, alebo dokonca prozelytov veľmi
ťažké/nákladné.

P.S:
Vytváram hypotézy.
Exaktne sa to overiť nedá.
Faktom je mýtus kotrý vznikol v 1. st. nl. to ostatné je model
(môj model predpokladá čestnosť Ježiša a apoštolov,
v prípade podvodov by ten mýtus o zmrtvychvstaní, mohol vzniknúť hoci aj za 1 týždeň :lol: )

P.P.S:
Ale na dnes už končim.
Som zlá klebetná žena, robota mi stojí a ja tu klebetím o chudákovi Ježišovi, :(
veď sa ten musí v hrobe obracať.
Asi mu zapálim sviečku. :D
Naposledy upravil akozmia dne 01 lis 2010 19:34, celkově upraveno 1

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 01 lis 2010 19:34

Hovorila som o boji s charismatickými extatikmi (!), ktorý narušovali už vytvorenú stavbu cirkvi.

mozem vediet na zaklade coho si myslis ze takito ludia v cirkvi boli ?
nespominam si ani z Pisma, ani z Apostolskych otcov ze by takyto problem existoval
ak o niecom vies tak bud prosim konkretnejsia ....

Písala som o problematických charismách (daroch) umožňujúcich "komunikáciu" s Kristom, anjelmi,
ktoré mohli narušovať vytváranie dogmatiky, a rozvracať cirkevnú hierarchiu.

opat ta ista otazka odkial mas tuto myslienku?
nasiel som si na nete nieco o charizmach
Kód: Vybrat vše
http://www.martindom.sk/prednasky.php?sub=46&akcia=citaj&idp=165
Neviete ako spravit kvalitny ebook? Citajte!
tlacitko HLADAT
podporujem dobu hajenia tri roky pre povodne CZ SK knizky, pre preklady pol roka
digitalizujte prednostne starsie tituly

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 01 lis 2010 19:37

misojogi píše:

nespominam si ani z Pisma, ani z Apostolskych otcov ze by takyto problem existoval

Písala som o problematických charismách (daroch) umožňujúcich "komunikáciu" s Kristom, anjelmi,

http://www.martindom.sk/prednasky.php?sub=46&akcia=citaj&idp=165

Budem konkrétna, ale zajtra :D
musím bežať, lebo mi zhorí koláč.
Všetko jasne vysvetlím a opíšem čo je čo,
aby nevznikali nedorozumenia.
Tak zatiaľ pááá

Knihomol

Příspěvekod eKluk » 02 lis 2010 14:04

amandus714 - Na ja neviem... minimalne na rande by som osobne velmi jasne rozlisoval krasnu blondynku versus "aromaticky" bezdomovec... a aj tie pocity by u mna boli v konecnom dosledku velmi odlisne...
Rozdiel v randeni s blondynkou, alebo uhorkovym salatom by bol, pre mna osobne teda, asi este markantnejsi - aj co sa pocitov tyka...

amandusko, cítišto ?! to je pícha. nie ?! to je nadutosť. Ak kresťanský boh stebou komunikuje, tak je potom nejveščí blbec rovnako slepí ako si aj ty, a ignoruje všetkých čo i len o štipku intelignetnejších ludí ako si ty. Ale ak nie, tak stačí zajsť pánu psichiatrovi vyrosprávať svoje príbehy a on ti niečo predpíše.

"šalat je taký ako si ho spravíš"
Kapor nasuchu sa trepoce. Ty len porovnávaš všetko so všetkím, preto je vísledok nič.

To že sa vijadruješ cudzojazičními slovami, steba inteligenta nespravia. Jedine spraviš dojem, ale ten vyprchá a ukážeš sa v ako bezcharakterný egoista.

Je to odomňa nefér, že takto nateba útočím, však chlapče ?! Spravil som to vedome, a dodám že sa cítim uspokijene, ego je uspokojené.
Tu je ten rozdiel, snažíš sa akokolvek komunikovať s ludmi, ale v tvojej komunikácí je vnesená nadradenosť nad ostatných, lebo ty si ten kto vie, ty si ten kto je neomilný, ty nemáš potrebu klamať lebo vieš že máš pravdu. V prípade bezmocností "vímeny tváre", nasadíš úsmev (akože humor), tím sa staviaš do odmietavej-vedome-bezvíchodnej argumentácie.
Tu sa cítiš príjemne, lebo máš pozornosť ludí a je len natebe ako velmi máš rád seba samého.

"Nemiluješ svoje telo, nemiluješ ludí".

Píšeš že si krestaň, krestania majú učenie lásky, ty niesi láska a dávaš najavo že nevieš čo je láska, hovoríš o stretnutí s bohom, boh je láska trebajs aj kresťanská, ...tak egoistu ako si ty chce mať v nebeskom chráme, ale inteligentných ludí nie. NEVERÍM v tvoje príbenhy !!

Verím že si neni kresťanom, niesi pokrstení, a v kostole si bol raz.
Verím že bívaš v meste, šport ti moc nejde preto si neni v kolektíve vrstevníkov 15r., aby si mohol predvádzať svoju nadradenosť nad ostatných, rodičia sú večmi v práci a tebe sa dostáva pozornosti len ked si "neposlušný".

p.s: prečo tvrdíš že si kresťan a odvolávaš sa tu na rôzne knihy, tvoje vystupovanie absolutne nevijadrujú tvoje pochopenie v tie texty, predovšetkým biblické. Každou druhou stranou vymienaš tvrár...
[color=#40FFFF]Tým vravím že ty doslovne urážaš, nie ty ponižuješ kresťanských ludí, a čo horšie že aj ludí čo nečítajú tvoje príspevky, nemjú možnosť "brániť sa". [/color]

Dám ti možnosť aj mna uraziť a ulahčím ti prácu, tým že sa budem snžiť byť urazený.

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 02 lis 2010 16:59

misojogi píše:
akozmia píše:Hovorila som o boji s charismatickými extatikmi (!), ktorý narušovali už vytvorenú stavbu cirkvi.

akozmia píše:Písala som o problematických charismách (daroch) umožňujúcich "komunikáciu" s Kristom, anjelmi,

Otakar Funda v knihe Ježíš a mýtus o Kristu píše:I dnes lze sledovat, jak v některých současných vizionářských či charismatických nových náboženských hnutích
dochází k prolnutí výpovědí vůdčích osobností s kolektivní náladou a s kolektivním kontextem.
Vznikající rané křesťanství nebylo ničím jiným než takovým novým vizionářsko-charismatickým náboženským hnutím se silným emotivním nábojem.

O tom, že kresťanstvo vo svojich počiatkoch malo silné charizmatické a vizionárske črty židovskej apokalyptickej sekty:
Braun, Herbert: Gesammelte Studien zum Neuen Testament und seiner Umwelt. Tubingen,
Mohr-Siebeck 1967, s. 243-282

http://books.google.sk/books?id=GdBtRQKgES8C&printsec=frontcover&dq=Braun,+Herbert:+Gesammelte+Studien+zum+Neuen+Testament+und+seiner+Umwelt.&source=bl&ots=mipfjEFX8z&sig=cY--5-3FNqgvwJBk5vRz3PGDAUk&hl=sk&ei=JijQTJ7aK8zqOafLofkE&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CBYQ6AEwAA#v=onepage&q&f=false

Alebo si pozri viac o problematike charismatizmu v knihe:
Vojtíšek, Zdeněk: Pastorální poradenství v oblasti sekt a sektám. Brno, Marek 2005,
s. 44-60, kapitola: Pojem nová náboženská hnutí.

Pavol si charismatizmus veľmi cenil, ale súčasne si aj uvedomoval jeho hrozby.
sv. Pavol na začiatku 14 kap. 1 Kor píše:Následujte lásku, horlete po duchovních darech, nejvíce však, aby-
ste prorokovali.
Kdo mluví v jazycích, nemluví totiž k lidem, ale k
Bohu.Je puzen Duchem, ale nikdo mu nerozumí; co říká, zůstává tajem-
stvím.Ten, kdo prorokuje, však mluví k lidem, aby je posílil, povzbudil
a potěšil.
Kdo mluví v jazycích, posiluje sám sebe, ale kdo prorokuje,
posiluje církev.Chtěl bych, abyste všichni mluvili v jazycích, ale ještě
více, abyste prorokovali. Proroctví je totiž cennější než mluvení v jazycích.

V 1. st. mali charismatickí "proroci a prorokyne" významné postavenie v cirkvi, ale postupom času sa stali zvrchovanou autoritou episkopi. A prorokujúci charismatici tak začali predstavovať destabilizujúci element pre hierarchickú cirkev.

V 2. st. nl. sa objavilo vo Frýgii (Malá Ázia) hnutie montanistov. Zakladateľ hnutia, Montanus, sa vydával za proroka a Tešiteľa prisľúbeného Jánovým evanjeliom . Sprevádzali ho dve ženy, prorokyne, Priska (či Priscilla) a Maximilla , ktoré opustili svojich manželov a nasledovali ho. Hnutie malo svojich stúpencov aj v iných častiach Rímskej ríše. Verejné pôsobenie Montanovo možno situovať do obdobia rokov 135 až 177 .
Velké pohoršenie v cirkvi vyvolala skutočnosť, že sa do vedenia tohoto hnutia dostávali aj ženy, ktoré prorokovali a vyučovali. "Nové proroctvo" Montanovo v cirkvi vystupňovalo nedôveru voči podobným prejavom. Montanistický dôraz na extatickú inšpiráciu viedol potom cirkev k vyjasneniu kánonu Nového zákona.
Aj významný teológ-apologét cirkvy Tertulianus sa stal od roku 207. zástancom montanizmu.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Montanismus

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 02 lis 2010 18:22

amandus714 píše:Ale zaujima nas, kde je ten Tebou proklamovany zapas vo vnutri Cirkvi medzi "charizmatikmi" a "hierarchoiu".

Montanisti

PředchozíDalší

Zpět na Obecné diskuze