Boh, filozofia, človek, "ťažšie témy"... - ring voľný

Ring volný... (General Discussion)

Moderátor: Knihovníci

Mudrc

Re: Boh, filozofia, človek, "ťažšie témy"... - ring voľný

Příspěvekod akozmia » 01 lis 2010 15:40

eKluk píše:Tu je niečo v neporiadku, ked náboženstvá hlásajú, že boha neucítime skrz vrodené zmisli koré nám práve umožnujú cítit všetko prirodzene skvele, ak je všeto bohom teda skvelím a mi to môžeme ucítit zmyslami, prečo ich nemáme používať ?

Mne "mimozmyslovosť" neprekáža.
Mne ide predovšetkým o tie protirečivé, alebo zmätené popisy Boha.

Kristus je popisovaný ako Superbytosť, v ňom je celá realita.
Kristovi záleží na spáse celého ľudstva.
Existujú ľudia ktorí vyžadujú racionálne argumenty,
aby zaradili do svojho sveta-modelu Krista ako skutočnú osobu a Superbytosť.
Kresťania hovoria o nejakej komunikácii s Kristom.
Prečo Kristus, ktorý chce moju spásu, nekomunikuje so mnou vhodným a presvedčivým spôsobom ?
Prečo "hovorí" cez ústa nedôverihodných "médií" ?
Kristus-Superbytosť, ktorá chce moju spásu, mi môže predostrieť presvedčivé argumenty (ja viem aké a on ako telepat to vie tiež) a ja mu uverím.
Samozrejme, sú tu bludy o tzv. slobodnej vôli, ale keď ukazujem študentom matematické dôkazy nejakej teorémy, tak im predsa neberiem slobodnú vôľu len im ukazujem pravdu a racionálne komunikujem.
Keď napíšem článok do matematického časopisu, a bude tam dôkaz nejakej teorémy, tak som matematikov-čitateľov zbavila slobodnej vôle, keď som ich "prinútila" uznať silou argumentov pravdivosť mojej teorémy ?
A Kristus by mal byť schopný komunikácie/argumentácie tak dokonalej, že by sa mu žiaden človek nemohol ani rovnať...
Ale on mlči, alebo komunikuje zmätene a tak znemožňuje spásu istej racionálnej časti ľudstva.

Jednoducho sme tu na fóre spomínali nejakého Krista - "čiernu skrinku", ktorá by mala mať nejaké výstupy, ale ona ich nemá...
Takže pre mňa je to len ďalšia vyvrátená hypotéza. :D
Náhodná návšteva v blázinci nám ukáže, že viera nič nedokazuje.

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 01 lis 2010 15:58

mindwarp.cz píše:akozmia: Proc by s tebou mel Buh nebo Kristus konverzovat na racionalni urovni? Proc vubec? Nebo do neceho zasahovat? Vsak to by poprelo princip viry - verit v neco, aniz pro to mas racionalni dukazy je ten druh viry, ktery Kristus vyzaduje. Verit v to, co je jasne videt, dokaze kazdy idiot. Uprimne verit v to, co je skryte a neni videt, dokaze jen ten, kdo skutecne chce. Na druhou stranu, Krestanstvi vyzaduje jisty druh slepe viry, ktery je zalozen na modlarstvi a zboznovani postavy Krista. Dle meho nazoru je jeho nauka straslive zkreslena a to, co on hlasal, bylo uz ve sve dobe nesrozumitelne a silne metaforicke. Nicmene cirkev z toho za dva tisice let udelala svatou pravdu, jako by to byla vse racionalni realita - pritom je to cele alegoricke a metaforicke.

Mimochodem Buh, zivot, rozstliny, kameny...vsechno mluvi, ale reci, ktere asi nerozumis. Ja te reci rozumim jen obcas a ne zcela, ale jestlize chces rozebirat Boha, jeho svet, tak si myslim, ze s racionalnim myslenim nedojdes vubec nikam. Racionalni mysleni si lide umele vykonstruovali na zaklade sve bezradnosti. Clovek chce mit vsechno pojmenovane, jasne rozskatulkovane, aby se v te entropii dokazal vubec nejak orientovat. A tak pojmenovava dalsi nove a nove veci, az tech veci je tolik, ze si je sam jeden jedinec nedokaze zapamatovat a tak si je poznamenava do kartoteky, indexu, kde je dokaze najit, kdyz s nimi potrebuje pracovat na tom, aby mohl pojmenovat a urcit puvod dalsich veci. Nekomu to muze prijit jako nekonecna dobrodruzna cesta poznani, ale co to ve vysledku je a jestli je to dobre pocinani, to opravdu nevim - spis ne.

My sme tu teraz rozoberali jedného konkrétneho Boha, ktorý má veľmi špecifické vlastnosti.
Jednu konkrétnu hypotézu.
A tento Boh-Kristus, chce spásu každej bytosti, teda aj mojej, a tiež komunikuje s ľudmi...
A ja som na neho nazerala ako na "čiernu skrinku" ktorá by mala mať nejaké výstupy.
Už som to tu všetko popísala, ak chceš tak si to prečítaj...

Ty spomínaš nejakého Boha, zrejme iného (inú hypotézu), dosť odlišného, ktorého som tu nespomínala...

mindwarp.cz píše: verit v neco, aniz pro to mas racionalni dukazy je ten druh viry, ktery Kristus vyzaduje.

A presne táto vlastnosť je v rozpore s plánom spásy.
Ešte zdôrazním, že nami spomínaný "Kristus" nepredurčil časť ľudstva na zatratenie... ale chce všetkých spasiť.

mindwarp.cz píše:Verit v to, co je jasne videt, dokaze kazdy idiot.

Mám opačnú skúsenosť...

Knihomol

Příspěvekod eKluk » 01 lis 2010 16:36

amandus714 - Na KAZDE UVERENIE musis mat silny a racionalny dovod.

AK HO NEMAS - NEUVERIS... vysledkom je, ze sa sice mozno budes z nejakych dovodov pohybovat na periferii "krestanskej kultury" a mozno z Teba bude celkom slusny "chodic do kostola" (porov. ferino, eKluk,...) - ale nie krestan.

POKIAL ALE NA TO DOVOD MAS - A MAS ODVAHU - SKUSIS TO... je to riskantne, ale funguje to...

DOVODY TU SU - ci ich akceptujeme a vyuzijeme, je vec druha... Hoci, osobne si myslim, ze dovod nevyuzit ich je spravidla viac emocionalny, nez racionalny, tym sa to iba zastiera...

tu ti musím podakovať že si mi ukázal, ako sa vieš obraciať vo svojich pocitoch, a hrajkaťa vo svojmo svete svíčkarenia presvečenia že všetci sú hlupáci len veriaci bez dôkazu a snahi sa podeliť o návod dosiahnuť boha, je to správne. Ja chcem byť spojený s bohom a ty máš kunemu najbližšie, tak mu dohovor, ak to nespravíš si lakomec, sebec a nedovolíš ludom nech stebou zdielajú tvojho boha, a vlasne prečo boh tebe dovolí sním komunikovať s takým sebcom, a lakomcom ?!

Tak ked si ako politik, že neodpovedáš priamo na otázku, a hrajkáš sa s niečim .... ale tak dajme si príklad mňa...aha ja nie ja som neni tá správna osoba pre krestanstvo a boha.
Tak príklad amandus, on má tie skutočné zážitky a krestanský systém ho vyhlásil za spôsobilého kresťana, lebo boh sa tak rozhodol, ano ?
A teraz tá hra: povedz bohovi nech sa umňa zastaví, a zapne svetlo na tejto lampe predomnou...Môžno to nespraví lebo som neni tá správna osoba, a ty anmandus ty si tásprávna osoba, preto tebe dokáže zažnúť svetlo v zibe, alebo nie ?

Ale ak povieš že takéto veci on nedokáže, teda hmotne zasihnúť, tak ako dokázal storiť vesmír, planétu, ludí, ved aj to je hmotné.

ABRAKA DABRAKA
Som malý kúsok niečoho obrovského, ani si to nedokážem predstaviť. Moja bezvíznamná úloha v priestore, je zanedbatelná, lenže ja mám svoje ego a to mi dodáva pocit, že som niekto.

Knihovník

Příspěvekod Faust66 » 01 lis 2010 16:40

:!:
Naposledy upravil Faust66 dne 06 říj 2011 18:18, celkově upraveno 1

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 01 lis 2010 16:44

ekluk
Ja chcem byť spojený s bohom a ty máš kunemu najbližšie, tak mu dohovor,

som presvedceny za Amandus sa za Teba modli ako zeravy :-)

ale Pan Boh ma svoje sposoby
a ked nie si otvoreny tak nemas sancu sa naladit ....
ak nemas otvorene usi tak nie si schopny pocut .....

v tom vidim mozny problem .....
Neviete ako spravit kvalitny ebook? Citajte!
tlacitko HLADAT
podporujem dobu hajenia tri roky pre povodne CZ SK knizky, pre preklady pol roka
digitalizujte prednostne starsie tituly

Knihomol

Příspěvekod mindwarp.cz » 01 lis 2010 16:57

Sveho Boha ma kazdy ve sve hlave, sve "nad ja". Pochybuju, ze je kdekoliv jinde, takze si Ho kazdy vykladejte jak chcete. Ale stale jsem toho nazoru, ze rozhodne ne vse jde popsat slovy nebo jakkoliv racionalne.
MINDWARP.CZ - AUDIO VISUAL WORKS
Moje teorie spočívá v tom, že žádnou nemám. (Jack Kerouac)

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 01 lis 2010 16:58

amandus714 píše:Takze ak Jezis hovori pravdu - potom je vysoko nad akymkolvek clovekom uz len z principu - pretoze nie je (len) clovek :lol:
A naopak, ak nehovori pravdu (a Russell je presvedceny, ze ju nehovori) - potom je uplne na dne pomyselneho rebricka a patri medzi ludsku spodinu...

A čo ďalšie možnosti ? :wink:
Ježiš predsa nie je pisateľom evanjelií... tie sú dosť neskorého dáta (odhad intervalu ich vzniku je 60.-100. nl.)

Napr.
Ježiš mohol byť zbožný žid, potulný kazateľ, ktorý vôbec o sebe netvrdil, že je boh.
Božskosť mu mohla byť pripísana postupne po jeho smrti:
(1) najprv z neho spravili Mesiáša ktorý sa čoskoro vráti,
(2) potom Mesiáša ktorý sa zjavuje,
(3) Mesiáša ktorý vstal z mŕtvych,
(4) Syna Božieho
(5) a napokon Boha.
Naposledy upravil akozmia dne 01 lis 2010 17:01, celkově upraveno 1

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 01 lis 2010 17:01

Napr.
Ježiš mohol byť zbožný žid, potulný kazateľ, ktorý vôbec o sebe netvrdil, že je boh.
Božskosť mu mohla
byť pripísana postupne po jeho smrti:
najprv z neho spravili Mesiáša ktorý sa čoskoro vráti,
potom Mesiáša ktorý sa zjavuje,
Mesiáša ktorý vstal z mŕtvych,
Syna Božieho
a napokon Boha.

aky cas podla Teba je potrebny na to aby vznikla podobna legenda alebo mytus ...?

preco ho potom zabili farizei ked sa vlastne neruhal?
a ruhali sa az jeho nasledovnici a to az o niekolko generacii neskor ... ...
Neviete ako spravit kvalitny ebook? Citajte!
tlacitko HLADAT
podporujem dobu hajenia tri roky pre povodne CZ SK knizky, pre preklady pol roka
digitalizujte prednostne starsie tituly

Knihovník

Příspěvekod Faust66 » 01 lis 2010 17:04

:!:
Naposledy upravil Faust66 dne 06 říj 2011 18:17, celkově upraveno 1

Knihomol

Příspěvekod eKluk » 01 lis 2010 17:10

akozmia:

Presne tak! Tieš tú mimo zmislovosť chcem zažiť toho boha o ktorom krestania spievajú na omši, a dookola omielame rovnaké texti.
Ak písané slová conertujeme do zvukovích prejavov, sú to zvukové vybrácie, každé písmeno inak znie, táto vibrácia sa dá zachitiť, trebarz uchom, bas aj telom, na hause party :D ale to len tak :D
Teda, ani tie texti čo nás uča pametať niesú mimo zmyslové, ani oplátka čo farár davá na omši nieje mimozmislová, tak čo máma spraviť nech sa priblížim ku bohu, nech komunikujeme.
A ako máme komunokovať, ked som len maličká vesvírna bytosť s 5 zmyslami, ved ja sním dokážem komunokovať len sluchom, alebo zrakom, chuťou :?: ,alebo vôňou :?: , hmatom :?: , ak je to boh kto je dokonalí a nájde si spôsob komunikácie, musí to byť taká ktorú dokážem vnímať.
A čo majú krestania naviac aký orgán, alebo vnútorný vnem, alebo niečo čím dokážu zachitiť boha. Prečo som ja nemal možnosť zachitiť boha tak ako mi predkladajú návodi.

Samozrejme, sú tu bludy o tzv. slobodnej vôli, ale keď ukazujem študentom matematické dôkazy nejakej teorémy, tak im predsa neberiem slobodnú vôľu len im ukazujem pravdu a racionálne komunikujem.

Ano, a takáto komunikácia údajne má prebiehať medzi bohom a amandusom, teda to ked mu udáva tempo života, a či má ísť a konať alebo nekonať.
A ako sa ten boh prejavuje? ...snažím sa zazrieť do šlatulky, nie matematicky, no je to ťažké ked komunikuješ s zástupcom krestanskem mocnosti, ťažké v tom ked sa pítaš a odpovedá nepriamo lebo on je naučený automaticky-odpovedať, lebo on nevie preto opakuje opakované.

mindwarp.cz

slová sú len zvukové prejavi, takto lahko ukážeme na hocičo, preto kameň sa volá kameň lebo tomu niekto dal také pomenovanie, na druhej strane pieskoviska volajú tento predmet "rock". ale to je rovnaké ako keď poviem že boh je všade, a je šemohúci.
A že racionálne uvedomenie si, je to nesprávne. Ale prečo ? Uvažovali racionálne kňeží ? kto znich sedel za stolom modlil sa nech vymislia solárne paneli, teda nech boh im dá solárne paleli..., je sebecké len opakovať dokolá zariekavadlá sedieť na zatku, a čakať kím spadne mier z oblohy a uskončí sa hlad na svete.
A kolko je takých racionálne uvažujúcich ludí čo si sadnú za stôl, a začnú rozvíjať svoje nadanie, nech je to solárni panel..., elektrina... Naozaj si myslíš že omielaním dookola textu dosiahneš auto ktoré nepotrebuje benzín ako palivo.

Naozaj si myslíš, že tieto krestanské zariekavadlá majú večšiu moc pretvoriť ludstvo na CIVILIZÁCIU bez násilia ? ak áno prečo sa to neudialo..., veď krestanská mocnosť mála možnosť 2000 rokov, niečo preto spraviť, ale bezvísledne.
Racionalizmus, Pere, vpísal, že sloboda v rozhodovaní je pave to, ked sa rozhodneme nezabiť, sám nad tímto vijadrením rozmýšlam... .
Som malý kúsok niečoho obrovského, ani si to nedokážem predstaviť. Moja bezvíznamná úloha v priestore, je zanedbatelná, lenže ja mám svoje ego a to mi dodáva pocit, že som niekto.

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 01 lis 2010 17:10

misojogi píše:
Napr.
Božskosť mu mohla
byť pripísana postupne po jeho smrti:
najprv z neho spravili Mesiáša ktorý sa čoskoro vráti,
potom Mesiáša ktorý sa zjavuje,
Mesiáša ktorý vstal z mŕtvych,
Syna Božieho
a napokon Boha.

aky cas podla Teba je potrebny na to aby vznikla podobna legenda alebo mytus ...?

preco ho potom zabili farizei ked sa vlastne neruhal?
a ruhali sa az jeho nasledovnici a to az o niekolko generacii neskor ... ...

Tipnem si ... 20-30 rokov, a vznikol mýtus o zmŕtvychvstaní.
Sv. Pavol bol extatik, a medzi prvými kresťanmi bolo mnoho extatikov.
A to som predpokladala u prvých kresťanov len úprimnosť ...

A k tomu rúhaniu. Už len samovyhlásenie sa za významného proroka, alebo dokonca Mesiáša mohlo byť rúhaním v židovskom prostredí...

Samozrejme tých možných scenárov vedúcich k mýtu je strašne veľa...
Toto je len tip... ktorý sa mi momentálne, zdá najpravdepodobnejši na základe mojich súčasných informácií...
Naposledy upravil akozmia dne 01 lis 2010 17:24, celkově upraveno 2

Knihomol

Příspěvekod eKluk » 01 lis 2010 17:15

akozmia:

Hej, prečo nás neučia vnímať mimozmislovo ?
A prečo nás učia vnímať že zmiselnosť je hriešna ?
Prečo v televízi na masovom zhromaždení tych najviac najsilnejšie najpevnejšie veriacivch, tých správne veriacich, prečo sa tam nezjaví boh, alebo niekto kto prichádza z oblohy.

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 01 lis 2010 17:31

amandus714 píše:
akozmia píše:Tipnem si ... 20-30 rokov, a vznikol mýtus o zmŕtvychvstaní.
Sv. Pavol bol extatik, a medzi prvými kresťanmi bolo mnoho extatikov.
A to som predpokladala u prvých kresťanov, len úprimnosť ...
K tomu rúhanie. Už len vyhlasenie za MesiáŠa bolo rúhanie v židovskom prostredí...

Ad1) "Mytus" o zmrtvychvstani spomina Pavol v 1. liste Korintanom nasledovne:
Lebo predovšetkým som vám odovzdal, čo som aj sám prijal, že Kristus zomrel za
naše hriechy podľa Píšem, že bol pochovaný a tretieho dňa vzkriesený podľa
Píšem, a že sa zjavil Kéfasovi a potom Dvanástim. Potom sa zjavil naraz viac ako
päťsto bratom, z ktorých väčšina až doteraz žije, niektorí však pomreli. Potom sa
zjavil Jakubovi a potom všetkým apoštolom.

Pavlova konverzia sa odohrala asi v roku 32 po Kr. - teda 2 roky po Jezisovej smrti.
S apostolmi sa stretol v roku 35 po Kr. a prijal od nich prave tuto komplexnu zvest o Jezisovom zmrtvychvstani.
Takte viera vo zmrtvychvstaleho Krista tu bola este predtym... povedzme minimalne uz 4 roky po Jezisovej smrti... a v praxi nemame ziaden dovod domnievat sa, ze tu nebola uz od sameho roku 30 po Kr., kedy Jezis zomrel.
Takze ziadnych 20 rokov...

Ad2) Vyhlasenie sa na Mesiasa bolo u Zidov ruhanie? A to si sa kde docitala...? :lol: Akozmia, akozmia... zase ides do sfery faktov a nie domienok! A tam nestaci spekulovatl, treba poznat fakty! :wink:

Amandus, Amandus ... :D
Pavol konvertovl tesne po roku 30, cesta do Damasku,
ale ten list Korintanom vznikol v 50. rokoch a nevieš či nebol aj trochu vylepšovaný ďalšími opisovateľmi :wink:

A Pavol sám explicitne zdôrazňuje, že jeho poznanie o Kristovi mu nebolo dané od človeka, ale od samotného Krista...
Naposledy upravil akozmia dne 01 lis 2010 17:32, celkově upraveno 1

Knihomol

Příspěvekod mindwarp.cz » 01 lis 2010 17:32

eKuk: Ja ale neverim na spasu modlenim, nebo ze mi neco spadne do klina bez meho pricineni. A ani neverim doslovne Bibli, verim jen sam sobe - tak je to spravne, podle me. To ovsem neznamena, ze bych pohrdal vsemi temi miliony let vyvoje zivota a toho, co se nashromazdilo za informace. Ja si z toho vseho vybiram to, co se mne se libi s ohledem na to, ze to nesmi produkovat zlo (na rozpoznani ocividne spatnych cinu ma clovek svedomi, z nad ja). Pak si muzu vybirat a takovyto univerzalni navod doporucuji jako spravny napriklad buddhisticti knezi. Nedogmaticka vlastni vira ve sve poznatky a otevernost jinym poznatkum je to, v co ja verim.
MINDWARP.CZ - AUDIO VISUAL WORKS
Moje teorie spočívá v tom, že žádnou nemám. (Jack Kerouac)

Mudrc

Příspěvekod akozmia » 01 lis 2010 17:38

amandus714 píše:Vyhlasenie sa na Mesiasa bolo u Zidov ruhanie? A to si sa kde docitala...? :lol: Akozmia, akozmia... zase ides do sfery faktov a nie domienok! A tam nestaci spekulovatl, treba poznat fakty! :wink:

Prečitaj si Flavia, ten uvádza viacerých mesiášov/prorokov, ktorý na to doplatili...

PředchozíDalší

Zpět na Obecné diskuze