Paoliny Christopher

Ring volný... (General Discussion)

Moderátor: Knihovníci

Mudrc

Příspěvekod Amy » 18 bře 2008 17:26

Podľa oficiálnej stránky výjde tretia kniha Brisingr 20. septembra 2008 :) A jediný spoiler, ktorý tam pribudol sa týka toho, že Eragon sa stretne s bohom, čiže ja nie som o moc múdrejšia. Nedávno som dočítala Eragona ale nespomínam si, že by sa tam nejaký boh spomínal, či áno?

BTW, ak sa niekto teší a nevie ako vyzerá kniha, tu je orázok. Pripomína mi to draka toho Eragonovho cvičiteľa v Ellesmére. Asi to bude tým, že to je on :lol:

Obrázek
Obrázek ... nečum a kráčaj s nami!
Obrázek

Knihomol

Příspěvekod Johnny.Blaze » 21 bře 2008 11:09

.
Naposledy upravil Johnny.Blaze dne 05 říj 2011 19:30, celkově upraveno 1

Mudrc

Příspěvekod misa1989 » 21 bře 2008 12:25

Deathstalker píše:muze mi nekdo vysvetlit jakto ze v Eldestu se Safíra piše se Z? to mi fakt rve koule nechapu

Já mám 1. vydání od Fragmentu a tam je všude S...

Mudrc

Příspěvekod Amy » 21 bře 2008 13:39

Johnny.Blaze píše:Ja, že už si to v SK zohnala :roll: :wink: 8)
Inak prajem veľa vody Amy :-D
Eragon nebude trilógia, Paolini vraj už plánuje aj 4 diel.

hm, taká rýchla nie som :) a ďakujem, veľa vody nebude, iba ak by pršalo :D
ak plánuje i 4. diel, tak čo v ňom? už sa neviem dočkať, keď bude trojka. teraz som si totiž nechtiac kúpila Eldesta v CZ a nakoniec som rada, pretože v SK mi to pripadá akosi... nudné. len ten boh z trojky mi nejde do hlavy...
Obrázek

Mudrc

Příspěvekod Amy » 23 bře 2008 20:48

Takže, zase nejakú novinku som našla. a to konkrétne na
Kód: Vybrat vše
http://eragon1.net

kde je písané, čo bude na konci knihy - teda upútavka. kto nechce ďalej vedieť, nech nečíta!

Nepriateľské vojská sa v tretej knihe mimoriadne úspešnej série Odkaz Dračích jazdcov konečne stretávajú. Eragon predstavuje najväčšiu nádej pre lepšiu budúcnosť Alagaesie. Môže sa tento kedysi jednoduchý farmársky chlapec stať vodcom, ktorý zjednotí povstalecké vojsko a porazí kráľa? Z ďalšej obrovskej bitky proti bojovníkom Kráľovstva na Horiacich pláňach, Eragon so Zafirou, jeho drakom, ledva vyviazli živí. Avšak ešte stále majú toho obaja veľa na svojich pleciach, keďže Eragon konečne našiel vlastné hranice vďaka mnohým prísahám, ktoré nemusí byť schopný splniť, vrátane jeho sľubu bratrancovi Roranovi, v ktorom sa zaviazal, že mu pomôže zachrániť Roranovu milovanú, Katrinu, z Galbatorixových pazúrov. Ale Eragon dlhuje svoju vernosť aj inými. Vardeni zúfalo potrebujú jeho silu a schopnosti, tak ako aj elfovia a trpaslíci. Keď sa nepokoj napokon zahryzne do povstalcov a nebezpečenstvo hrozí z každého rohu, Eragon musí učiniť rozhodnutie; rozhodnutie, ktoré ho povedie naprieč celým Kráľovstvom a možno aj ďalej; rozhodnutie, ktoré môže viesť k nepredstaviteľnej obeti. Konflikt, akcia, dobrodružstvo a jedna zdrvujúca smrť čaká na čitateľov v knihe, v ktorej Eragon bojuje za Vardenov, zatiaľ čo sa ich Galbatorix snaží nemilosrdne zničiť a získať Eragona pre vlastné záujmy.

Vďaka bohatému a hĺbkovému prieskumu Eragonovej dospievajúcej psychiky Brisingr báda, ako sa Eragon vyrovnáva s rolou vodcu a s morálnymi záväzkami, ktoré len ťažko dopadajú na plecia mladého Jazdca.

myslím, že do Vianoc to predsa len nevydržím a začnem to čítať v ANJ...
Obrázek

Analfabet

Příspěvekod Ayreon » 24 bře 2008 00:00

porad se mi nedari pochopit jaktoze G. Lucas a/nebo A. McCaffreyová jeste nezazalovali Paoliniho pro plagiatorstvi :shock:

Čtenář

Plagiat?

Příspěvekod Mar3ek » 26 bře 2008 19:51

Tak toto mi je novinka! Ake plagiatorstvo, to by som rad vedel...
Trosku to rozvin. Lebo predpokldam, ze keby sa to napadnut dalo, tak uz je to davno na sude...
You can't argue with all the fools in the world. It's easier to let them have their way, then trick them when they're not paying attention.
- Brom, Eragon, Inheritance Book 1, Ch. Paolini

Přijde chvíle, kdy je třeba buď srát, anebo vypadnout z hajzlu...
-Emiel Regis Rohellec Terzieff-Godefroy, Zaklínač 5 - Paní jezera, A. Sapkowski

Čtenář

Příspěvekod jahha » 27 bře 2008 16:56

NO tak plagiátorství se táhne celou historií. Ale k tomuhle: mladík co nic neví se zaplete do světových událostí. Samozřejmě je tam "hodný strýček" co ho zezačátku ochraňuje a pomáhá mu. Nebo taky velký zlý imperium a hodní rebelové schovaní a na pokraji vyhubení a mladý hrdina je zachrání.
Tohle je v hodně knihách a Lucas na to práva nemá, proto se ani nejedná o plagiát. Je to prostě zaběhlý schéma příběhů které zrovna táhnou.

Čtenář

Plagiat?

Příspěvekod Mar3ek » 28 bře 2008 19:05

Hm... Suhlasim, je to zabehnuta schema. A tiez suhlasim s tym, ze toto plagiatorstvo nie je.

Ak by toto niekto oznacil za plagiatorstvo, tak by som chcel vidiet fantasy, ktore by plagiatom nebolo.

Ved aj Tolkien cerpal kopec nametov z legiend a povesti (kludne by ste mohli vysledovat kopec detailov takmer presne okopirovanych), a predsa ho nikto neobvini z vybrakovania inych diel.
You can't argue with all the fools in the world. It's easier to let them have their way, then trick them when they're not paying attention.

Analfabet

Příspěvekod Ayreon » 29 bře 2008 07:00

jiste jenze neco jineho je se inspirovat a neco jineho vykradat

eragon = luke skywalker
ta elfka = princess leia
brom = obi-wan kenobi
durza = darth vader
zly kral = cisar palpatine
dragonriders = jedi
varden = povstalecka aliance
zle imperium = zle imperium
draci vejce = r2d2 s plany hvezdy smrti

a cely pribeh eragonu je vykradena 4. epizoda star wars v generickem fantasy svete bez spetky originality
(cist eldest uz jsem silu nemel, imperium vraci uder mam radsi v originale :wink: )

vice viz.
http://www.anti-shurtugal.com/starwars.htm
http://www.anti-shurtugal.com/tolkien.htm
http://www.anti-shurtugal.com/emperorjustin.htm

Čtenář

Příspěvekod jahha » 29 bře 2008 08:25

O plagiátorství se nejedná neboť nepřevzal postavu Hana Sola.

Čtenář

Plagiat...

Příspěvekod Mar3ek » 29 bře 2008 10:35

Dobre... A teraz mi predved ine uspesne fantasy (kludne aj sci-fi) poslednych rokov, ktore sa nedrzi tejto schemy a spada do podobnej kategorie ako Inheritance.

Toto sa da kludne aplikovat na takmer kazde dielo daneho zanru. Nechel by si z plagiatorstva obvinit aj Pana Prstenov nahodou? Lebo napr.:

Frodo = Luke Skywalker
Gandalf = Obi-wan Kenobi
Sauron = cisar Palpatine
a tak dalej, a tak dalej...

A garantujem ti, ze taketo usporiadanie urcite nepochadza od G. Lucasa.

Analfabet

Příspěvekod Ayreon » 29 bře 2008 11:42

http://www.anti-shurtugal.com/starwars.htm

In perusing that website, it is evident that there are certain things--known as details--which makes StarWars a unique story. For instance, the Hero's Journey does not state that the hero must be a farmboy; nor does it state that the hero/farmboy must live in the remote reaches of an evil empire. It also says nothing about the hero being the son of a major villain. And so it goes.

The problem with the Inheritance Trilogy isn't that it follows an archetype--it's that it follows StarWars. The details which sets StarWars apart are also present in Eragon and Eldest. Again, I point you in the direction of the plot summary above. It is detailed--far more detailed than any archetype, and yet it fits both Inheritance and StarWars. Coincidence? I think not.

Dobre... A teraz mi predved ine uspesne fantasy (kludne aj sci-fi) poslednych rokov, ktore sa nedrzi tejto schemy a spada do podobnej kategorie ako Inheritance.

oh, staci jen hledat :)

Artemis Fowl
Dark Tower
Discworld

ano, sposta pribehu ma spolecne rysy ale spolecne rysy a sproste kopirovani je dost rozdil :)

mno kazdopadne je to asi offtopic debata :)

mrtina: Příště prosím externí linky do CODE (viz pravidla)

Čtenář

Plagiat...

Příspěvekod Mar3ek » 29 bře 2008 13:54

:D Ale s tym Diskworldom by som sa tolko neponahlal. To je skor parodia (a velmi kvalitna) na moderny svet.

V kazom pripade, mam dojem, ze kazdy mame svoj kusok pravdy, a toho druheho asi nepresvedcime ;)

Analfabet

Příspěvekod Ján Lauko » 29 bře 2008 16:39

Mar3ek ma podla mna viac pravdy.
kazdy si v pribehu dokaze najst to svoje. tolkienovi fanusikovia by o inheritence mohli napisat to iste ako fanusikovia starwars.
fantasy ma jednoducho diela, ktore sa podobaju v zakladnej myslienke ako vajce vajcu. a preto su tie diela v jednom zanri.
za plagiatorstvo by sa potom mohlo kludne povazovat podobnost medzi dielami svetovej medzivojnovej literatury. kto tam koho kopiroval? barbusse remarqua, alebo remarque barbusse-ho?
jednoducho v tomto zanri nie je o com inom pisat ako o chudobnom chlapcovi, ktory pride cirou nahodou k nejakemu vzacnemu odkazu a potom sa ten odkaz snazi splnit. /ano, aj pan prstenov je tomu podobny, niektore knizky zo serie dragonlance su tomu podobne a tak by sa dalo pokracovat velmi dlho/.
ak sa niekomu nepaci inheritence, nech ho necita a cita hviezdne vojny. podla mna je pribeh uplne o niecom inom a dej je inak zapleteny. neviem, ci ma niekto pocit, ze Luke mal svojho vlastneho draka, zda sa mi totiz absurdne porovnavat tieto dve diela.

PředchozíDalší

Zpět na Obecné diskuze