Čafe - čaj či kafe? A aký druh?

Ring volný... (General Discussion)

Moderátor: Knihovníci

Knihomol

Re: Čafe - čaj či kafe? A aký druh?

Příspěvekod Kouk » 11 lis 2010 11:07

Neochutnal :cry: Zkusím :D Píšu si potencionální čaje do PDA, protože si názvy nepamatuju, ale nechávám si prázdné etikety z obalů a jen kouknu a vím, jak chutnal :-)
Čaje kupuju všude možně - nejvíc v takovém obchůdku za Růžovou ulicí v Praze (snad první, nebo druhá ulice směrem k Václaváku) Zajímavý, že některý čaj voní dobře a po zalití nic moc a naopak. Ve skříni mám zpravidla tak 8-10 různých druhů oolongů. Asi 6 zelených a asi 6 černých (černých jsem měl snad 15 druhů, ale už jsem oolongový).

Pisálek

Příspěvekod Beowyl » 12 lis 2010 16:10

A od koho tá firma berie čaje? Tj. čo máš na sáčku napísané ?
známy pod nickom Nodiron

Mudrc

Příspěvekod marty63 » 12 lis 2010 16:21

Já mám pocit, že to je tohle:
Kód: Vybrat vše
http://www.teanet-cn.cz/caje/caje.aspx

Některé čaje mají z vlastních plantáží.
Osobně s nimi mám jen ty nejlepší zkušenosti...

Knihomol

Příspěvekod Kouk » 12 lis 2010 21:04

Tak jsem se trošku seknul, je to první ulice před Růžovou Jeruzalemská (holt nejsem Pražák, i když jsem tam 8 let dělal.

http://www.e-cajovna.net/teanet

Málokdy dělám reklamu, ale tahle čajovna a prodejna si to zaslouží. (Měl jsem ta vyhledat na mapách už u prvního příspěvku)

Analfabet

Příspěvekod noviisek » 14 lis 2010 18:16

Půl litru vody a do toho na špičku lžičky rozpustného kafe :) nesladit, bez mléka, jen pít a číst :)

Analfabet

Příspěvekod tontenth » 11 pro 2010 23:34

Jsem čajový a hlavně oolongový. Nejvíc jsem si oblíbíl Ti Kuan Yin nebo taiwanský Dong Ding. Svého času jsem hodně pil směs Ruská karavana (černý (assam, ceylon)/Lapsang Souchong v různých poměrech). Nedávno jsem objevil japonský Hoji Cha, což je zelený čaj pražený nad dřevěným uhlím. Má chuť mezi oolongy a nakuřovaným Lapsang Souchongem, ale není tak ostrý a nemá tolik kofeinu, takže si ho můžu dát i před spaním, pamatuju, jak jsem si jednou dal v osm večer Pai Mu Tan a nezabral až asi do čtyř do rána :) . Z černých (červených) mám rád hlavně Darjeeling Castleton. takže jak tak koukám, vlastně piju všechny typy čajů :wink:
Kávu moc nevyhledávám, velkou vyjímku jsem ale udělal v Laosu, což je těžká kávová země, dělají tam na tržištích výbornou mraženou kávu. A naprosto nejúžasnější požitek z pití kávy, co jsem jsem zažil, bylo posezení s čerstvě upraženou kávou na terase za monzunové přeháňky na Bolavenské planině. Tenhle  okamžik asi z paměti nevymažu.
Taky máte zážitky z nějakého čaje (ale i třeba jídla nebo knížky, písničky) automaticky spojené s nějakým místem?

Pisálek

Příspěvekod Beowyl » 12 pro 2010 18:34

Moja izba :D Tá sčajovaná dostatočne :D
tontenth píše: pamatuju, jak jsem si jednou dal v osm večer Pai Mu Tan a nezabral až asi do čtyř do rána :) .

Nezabral? ako nepovzbudil? lebo Pai mu tan nemá kofein :wink:
známy pod nickom Nodiron

Analfabet

Příspěvekod fejenor » 13 pro 2010 00:00

Ja pijem oboje. Z čajov som si pod dlhom hľadaní obľúbil Earl Grey od Ahmad tea, teda myslím sypaný, nie v sáčkoch. Je to zaujímavé, ale z nálevových sáčkoou mi tak nechutil, hoci bol od tej istej firmy. Všeobecne mám rád čierny čaj s bergamotom. Mám ale otázku do pléna: Aké máte skúsenosti s producentmi čaju. Mne totiž vyslovene nechutia čaje oxalisu, bez výnimky. No možno je to len môj osobný dojem, nie som someliér a nechcem ich poškodiť. Na druhej strane mi veľmi chutil čaj z jedného obchodíku na Vodičkovej v Prahe. Je to po ľavej strane v smere od Václaváku pri bazáre. Btw. nesladím, ale sem tam si dám cukor a citrón. Čo sa týka odrody mám rád cejlónske.
Apropos čaj s mliekom. Moja angličtinárka nám hovorila, že v Anglicku sa pijú oveľa silnejšie odrody a bežný čaj he skoro nepriehľadný, podobne ako káva.
Mne pomohlo potlačiť nevoľnosť po čaji zalievanie prevarenou, ale nie vriacou vodou. Tiež by ma zaujímal váš názor, ako pripravovať oba nápoje, nejaké typy atď. Napríklad na ofiko stránkach Ahmadu píšu zalievať vriacou vodou, ale mne to výslednú chuť skôr kazí.
Čo sa kávy týka mám rád silnú a sladím. Káva má byť ako žena: horúca a sladká. :wink:
Mimochodom, zachutila mi káva z tej takej kávovarnej kanvičky, čo sa kladie na šporák. Máte nejaké nápady, alebo originality ohľadne prípravy? Skúšal niekto trikrát prevárať v džezve? Každopádne, jednoznačne arabica.

Analfabet

Příspěvekod dede.ziv » 13 pro 2010 08:42

Mám rád dobrou kávu. Nesladím, nemlíkuju, dělám si jí doma z čerstvě namletých zrn ve french-pressu. V kavárně si pak rád pochutnám na malém pressu (pokud vím, že dělají dobré). Nejraději mám Starbucks Etipoia Yiergacheffe, Starbucks Kenya, FCH blend (vlastní druh kávy, kterou praží ve Friends Coffee House) a pak mi ještě chutná café Manuel. Segafredo, Davidoff ani Illy mě moc nenadchly. Illy je sice dobrá káva na chuť, ale je dost drahá.
Čaje mám rád sypané. Nejraději mám Earl grey, Pu-Erh a White monkey.
μακάριοι οἱ καθαροὶ τῇ καρδίᾳ, ὅτι αὐτοὶ τὸν θεὸν ὄψονται.

Analfabet

Příspěvekod tontenth » 15 pro 2010 19:34

Beowyl píše:
tontenth píše: pamatuju, jak jsem si jednou dal v osm večer Pai Mu Tan a nezabral až asi do čtyř do rána :) .

Nezabral? ako nepovzbudil? lebo Pai mu tan nemá kofein :wink:

No právě že jsem byl celou dobu nastartovaný jak motorová myš ;-) I když bílé čaje mají méně kofeinu než ostatní, tak tenhle mě nějak nabudil. Asi to bylo objemem. Ale to bylo dávno, teď už čajová závislost pokročila :) a tělo si zvyklo.

Analfabet

Příspěvekod micina » 21 črc 2011 10:51

Mě maté docela zabírá a taky chutná. Jsem po něm vždycky celá nastartovaná. Beru ho většinou tady
[url]http://mujsalekcaje.cz/[/url]

code doplnene
podla pravidiel fora
misojogi

Knihomol

Příspěvekod Bovien » 25 črc 2011 13:12

Zajimavý topic :) Kávě jsem nikdy příliš neholdoval, možná to bude tím, že naši preferovali rozpustnou "nesku" (Nescafe Classic pro neznalé :D ), která mi chutnala, a stále chutná, jako kyselá voda, což u mně platí pro rozpustnou kávu obecně. Doma si dávám překapávanou (ustálil jsem se na Lavazze - Creama e gusto), ale spíš jen "slavnostně" o víkendu. Od doby, co jsem zkusil opravdu kvalitní presso skoro krémové konzistence už nemám na obyč kávu chuť :( Káva na mé tělo nemá povzbuzující účinky. A než si dávat v práci rozpustnou nebo turka, to raději Caro 1:1 s mlékem a lžičkou cukru.

K čaji jsem "přešel"... to už bude tak 10 let, něco jsem načetl, zkusil různé - černý, oolong, zelený, bílý, rooibos, čisté i ovoněné, samozřejmě sypané. Ovocné piju jen kvůli pestrosti v práci, bylinkové jen při nemoci :)

Den začínám obvykle černým čajem, dopoledne rooibos (medový dukát nebo vanilkový Teekanne), odpoledne silný Earl Grey (Ahmad). Je zajímavé, že když si ráno nedám černý čaj, jsem celý den ospalý. Naopak, Earl Grey můj žaludek ráno nesnese :shock: Od sypaných jsem z důvodu pohodlnosti přešel zpět k sáčkovaným, jen doma na snídani občas děláme sypaný Ceylon OP. Mimochodem, rooibos se dá pít kdykoliv během dne, je bohatým zdrojem vitamínu C a snad jako jediný nápoj kromě kojeneckého mléka jej můžou i malé děti (nevím přesně od jakého věku, ale tipuju, že od 3. mesíce by jim to nemělo uškodit).

Můj pohled na producenty čaje, běžně dostupného v marketech (porovnávám černý sáčkový):
- Jemča (dnes součást TATA) - odpad
- Lipton - prach, dá se sebezapřením
- Pickwick - Pickwick čaje jsou obecně hodně slabé, jediný, který si dám, když není jiný po ruce je snídaňový černý
- Teekanne - slušná kvalita, plná chuť. U Teekanne si nepřipadám, že je chuť šizená.
- Ahmad - výrazná silná chuť, rozumný poměr mezi cenou a kvalitou
- Dilmah - výrazná silná chuť, jejich černé čaje ochucené ovocem jsou velmi zajímavé, ale cena je přestřelená
- Twinings - vyvýžená "elegantní" chuť. Opravdu mi chuťově přijdou o třídu výš než Ahmad nebo Dilmah, ale cena je dost vysoká. Krabička 25 sáčku 75Kč :?

Zdůrazňuji, že toto je pouze můj osobní pohled, ale zároveň si myslím, že by to mohl diskusi trochu rozvířit. :lol:
Život je příliš krátký na to, abychom četli špatné knihy. Na druhou stranu, bez špatných knih bychom si nikdy neuvědomili, jak jsou ty dobré vlastně dobré :D

Jinde taky jako KainIX.

Analfabet

Příspěvekod tinushka » 25 črc 2011 17:41

Já obvykle piju čaj. Nejsem žádný znalec a gurmán, takže mi postačí ovocné pytlíkové.
Když mám, ale ve škole před náročnější zkouškou, tak piju meduňkový čaj. Každopádně nepohrdnu ani kávou :-)

Čtenář

Příspěvekod ezero » 13 srp 2011 11:03

=
Naposledy upravil ezero dne 06 říj 2011 20:57, celkově upraveno 1

Pisálek

Příspěvekod jcv » 15 srp 2011 06:42

Po létech zkoušení a nakupování ( začal jsem kdysi v Tuzexu a v NDR v Intershopech) jsem zakotvil u červeného čaje Yunnan, ze zellených mám rád Gunpowder a jasmínový. Maté mě neuchvátil, roibos občas jakýkoliv mohu. Z bylinkových nejraději z čerstvé máty.
Kávu jedině arabiku a nejraději Alžírskou zrnkovou z Oxalisu.
Nakupuji nejčastěji vážené v dobré čajovně, či u Oxalisu (dobrá sklizeň)

PředchozíDalší

Zpět na Obecné diskuze