Čafe - čaj či kafe? A aký druh?

Ring volný... (General Discussion)

Moderátor: Knihovníci

Analfabet

Re: Čafe - čaj či kafe? A aký druh?

Příspěvekod JohnDalton » 06 bře 2010 02:20

Přiznávám, že jsem ještě asi před asi 6-7 lety pil kávu turka silného min. z hrnku 2,5 dcl. několikrát za den a když jsem měl noční, tak pochopitelně i v noci. Až mne začal zlobit žaludek (nejsem už nejmladší) a kávu jsem ze dne na den nahradil čajem a ne ledajakým. Jenom bylinky. Ustálil jsem si zvyk bylinkové čaje používat současně a to do hrnku 0,4-0,5l dám společně třeba sáček heřmánkového a sáček mátového, nebo šalvěj, ap., a různě je kombinuji. A kdo chce mít ještě více chutí, může kombinovat do toho O,5l třeba i tři druhy čaje (pochopitelně nedoporučuji kombinovat nějaké žaludeční čaje ap. které jsou určeny k léčbě). Vše záleží na tom, komu jaká kombinace bude co nejvíce chutnat. Super požitek, nevím jak kdo, ale já si čaj i dost sladím, a to je zvyk, že i kávu jsem si hodně sladil. Schválně to vyzkoušejte a sdělte jak Vám to zachutná. Na kom jsem tuto svou recepturu vyzkoušel, vůbec si nestěžoval, ba právě naopak. Tak přeji dobrou chuť.
PS. a před spaním čaj kombinujte s meduňkou.

Knihomol

Příspěvekod vegasss7771 » 06 bře 2010 08:44

Raději čaj - černý, dobře slazený. Jinak dobrý typ čaje je ROOIBOS.

Kód: Vybrat vše
http://cs.wikipedia.org/wiki/Rooibos
Pojďte se k nám přidat na http://www.shelfari.com/groups/36093/about
Přidejte si mě mezi přátelé na http://www.shelfari.com/vegasss7771

Knihovník

Příspěvekod Szlahoun » 06 bře 2010 13:43

Přiznám se, že kávu jsem nikdy nepil. Je to sice nauvěřitelné, ale já jsem ji za život nevypil ani jediný hrnek. Někdy, když jsem byl malý, v 80. letech, jsem ochutnal jedinou lžičku! Kupodivu, nikdy mi nechyběla, nikdy mě ani nenapadlo si ji dát. A tak jak léta běžela, stalo se to nakonec pro mne typické a ani po ní netoužím. Když mi někdo nabídne, poděkuji, ale rád si dám čaj. Mám rád kávové věci, stejně tak si sem tam dělám nějaké kávoviny (pražená drcená pšeníce apod.), které jsou také výborné, mnohdy mají i zajímavé chuti, které se jinak musí do kávy dodatečně přidávat.

Čaj mi asi dává více. Řekl bych, že je mnohem více druhů čaje než kávy, každý čaj má něco do sebe, jinak chutná, jinak voní, může být různě zpracovaný a různě kvalitně, a to mluvím o normálním čaji (pravém). Pak tu máme různé "čaje" ovocné a bylinné, nehledě na různé jejich kombinace. Řadu čajů lze velmi dobře použít i za studena, sice vyluhování trvá déle, ale bývá také výborný. Navykl jsem si čaj zásadně nesladit. Je to hodně o zvyku, člověk si najde k chuti neslazeného čaje přes prvotní protivnost či odpor pomalu cestu a nakonec ani sladký nechce. Doporučuji vyzkoušet, ale je třeba u toho třeba měsíc setrvat. Výjimečně si občas osladím některé dražší ovocné čaje, když chci poznat jejich chuť i z jiné stránky, nebo míchám-li čaj třeba s rumem. Výborná kombinace je červený čaj (obyčejně se u nás nazývá černý) míchaný s dezertním bílým vínem, také jsou dobré do čaje vinné destiláty (třeba Myslivec nebo Metaxa, ale ta je velmi podobná a zbytečně drahá). Pokud chci něco k povzbuzení, použiji také čaj. Docela se mi osvědčila kombinace zeleného čaje a cesmíny paraguajské (označuje se často jako herba maté). Cesmína se obzvlášť dobře pije, není hořká ani ve větším množství, tedy nedráží tolik žaludek a má velmi dobré protiúnavové účinky (obsahuje asi 2 % kofeinu a další látky). Rád mám zejména zelený čaj s jasmínem, ten velmi doporučuji. Zelený čas s ananasovým aroma je zajímavý zase zejména tím, že není jednoduché jeho vůni vyvětrat z místnosti :-)
Heslo je obvykle ebookforum. ODF soubory otevírejte v OpenOffice 3 s instalovaným CZ slovníkem kvůli zachování formátu sazby, na kterém si často dávám dost záležet. Často používám písmo Garamond.
ODF: http://cs.wikipedia.org/wiki/OpenDocument

Analfabet

Příspěvekod lairea » 06 bře 2010 14:36

Kafe nepiju vůbec, nedělá mi dobře už jen ta vůně. Zato čaje miluju. Nejradši mám asi čínské zelené a bílé, ale poslední dobou i oolongy (obzvlášť Fénix, mňam:)) Nepohrdnu anii černým čajem, ale ty mám ráda spíš ovoněné, nebo pak hodně kvalitní. Když si chci dát něco sladkého, tak není nad roiboos s medem a troškou citronu, případně na zahřátí masala.

Szlahoun: zaujal mě ten červený čaj s dezertním vínem, to budu muset někdy vyzkoušet.

Knihovník

Příspěvekod lazy dog » 06 bře 2010 16:08

niet nad salku dobrej ciernej kavy:

http://www.youtube.com/watch?v=5PcoMrwEa5o

Analfabet

Příspěvekod Armes » 06 bře 2010 18:53

Jedině kávičku:-). Ale jsem tak trochu fajnšmekr, takže si dopřávám kvalitní arabiku, nejlépe tanzánskou nebo keňskou, ty jsou dle mého názoru jedny z nejlepších. Dopřávám si jednu denně "na chuť", takže to ani neleze moc do peněz. Zejména některé druhy horských káv z Keni s jemným oříškovám aroma a lehkým ovocným podtónem... to je prostě bašta :mrgreen:

Pisálek

Příspěvekod lycanfr3ak » 06 bře 2010 20:44

Kávu nepijem , čo možno v 15tich nieje nič zvláštne aj ked spolužiaci sa už dopujú v tride kávou z termosky a čaj pijem hociaký ovocný sladený 2 lyž. cukru pri dobrej knihe :)
FANTASY MANIAC

Mudrc

Příspěvekod misa1989 » 08 bře 2010 08:37

Mám rád kávu i čaj. Kávu velice silnou bez cukru a bez mléka. Espresso mám asi nejraději. Z čajů nejraději zelené. Sencha je moc dobrý. Samozřejmě ani v čaji nesnáším různé ochucovadla. Mám rád originální chutě, ne upravené.
Jsem Michal...
My jsme ti Odlišní. Technické krysy, brodící se v oceánu informací.
Na Xtrance tudy...

Obrázek

Mudrc

Příspěvekod idle » 08 bře 2010 11:39

Já kafe téměř nepiju, i když kávovou příchuť mám jinak ráda. Když už, dám si na mlsný jazýček spíš capuccino.

Čaj naopak piju denně, obyčejné sáčkové černé normálně na žízeň a občas to proložím něčím jiným, ale moc tomu nerozumím, takže tak občas náhodně něco zkusím koupit. Zelenou senchu (smí se to takhle vůbec skloňovat?) mám zrovna doma taky. Sladím málokdy a když už, tak nejraději medem.
Můj zápisník je vyroben z recitovatelného papíru.

Knihovník

Příspěvekod arina » 08 bře 2010 13:09

Miluji oboje.
Kávičku v práci piji 2x denně-rozpustnou,bez cukru a poměr 1:1 s mlékem.
Když cestuji,tak se ráda rozmazluji a kupuji si lattíčko.Ale obyčejné,žádné příchutě.Potom je to moc sladké.
Čaj u mě v poslední době vede míchaný - Višeň+máta,Jablko+echinacea a nejvíce miluji Jahoda+ginko.Jsou výborný,protože v sobě nemají kyselinu citrónovou a nepřekyselují žaludek.To mě předtím moc vadilo.
Mimochodem,ani čaj nesladím.

Mudrc

Příspěvekod marty63 » 08 bře 2010 20:11

Čaj z 99% zelený, neslazený. Občas dám Lapsang Souchong (kouřový čaj) a černé čaje (zejména nepálský či ásamský). Denně tak 2-3 litry.
Kafe vůbec ne.

Analfabet

Příspěvekod romiv » 08 bře 2010 22:43

To ja mam rada oboje
Kavu len kvalitnu, espresso specialne plantazne kavy, z tych co sa daju kupit v supermarketoch mi chuti len LAvazza Gold 100% arabica a taktiez treba mat dobry stroj, ktory tu kavu pripravi. Zacinala som s klasickym turkom, potom prisiel hit nesiek.... teraz by som uz nessku nevypila, to radsej kavu ozeliem.
Z cajov mate a rozne bylinkove caje a potom zelene. denne vypijem 2 kavy a min 1 cajik. ked mam pri tom klud, je to super relax. :D

Analfabet

Příspěvekod JohnDalton » 08 bře 2010 23:56

arina píše:Čaj u mě v poslední době vede míchaný - Višeň+máta,Jablko+echinacea a nejvíce miluji Jahoda+ginko.Jsou výborný,protože v sobě nemají kyselinu citrónovou a nepřekyselují žaludek.To mě předtím moc vadilo.
Mimochodem,ani čaj nesladím.

To jsem rád, že nejsem sám komu chutnají míchané čaje, díky za nové kombinace - určitě vyzkouším. Jen dotaz: ta echinacea
http://doplnky-stravy.abecedazdravi.cz/echinacea-trepatka
a ginko
http://www.mineralfit.cz/domaci-lekar-clanek/ginko-biloba-jinan-dvojlalocny-37/
se dají kupupit již v sáčcích nebo jenom v nějakém bylinkářství nebo lékárně nebo speciálce na čaje?
Případně napiš i jiné koumbinace co jsi vyzkoušela, rád zkusím též. O tom, že miluji kombinace hlavně bylinkových čajů jsem psal výše a tak se rád něco nového dovím.

Knihovník

Příspěvekod arina » 09 bře 2010 10:15

JohnDalton: Ahoj,nerada tě zklamu,já to totiž tak komplikovaně jako ty nedělám :wink:.Kupuji si to rovnou míchané
http://www.biogena.cz/produkty/fantasti ... linne-caje
Ale opravdu jsou výborné.

Pisálek

Příspěvekod Beowyl » 12 bře 2010 22:57

Čaj, čaj čaj čaj čaj....a ešte čaj. Kávu som ešte v živote nemal :mrgreen: Iba turkey bop, to je červený čaj ktroý sa najkôr praží a po zaliatí vonia ako káva...ASi aj tak chutí :D
Cesmína se obzvlášť dobře pije, není hořká ani ve větším množství, tedy nedráží tolik žaludek a má velmi dobré protiúnavové účinky (obsahuje asi 2 % kofeinu a další látky).

Maté mnam...Výborné s karamelom.
Z čajov najviac oblubujem pu erh - hlaven čierny "shu", to jedna báseň, zelená "sheng" som ešte neochutnal...POtom samozrejme zelené, klasický Gunpowder a lebo Vietnamský zelený sú najlepšie na ráno, nakopnú vás do celého dňa.
Z čajů nejraději zelené. Sencha je moc dobrý. Samozřejmě ani v čaji nesnáším různé ochucovadla. Mám rád originální chutě, ne upravené.

Uááá, po nej dlho bažím ale nikdy som nemal príležitosť ju ochutnať...Inak tiež si nekupujem aromatizované, originál je best, ale v čajovni si ich bežne objednávam.
K čítaniu najlepšie padne červený (nesprávne čierny-čierne sú pu erhty)-napríklad gruzia OP alebo darjeeling...Lapsang som chutnal a teda je to dosť zaujímavý čajík, len tu sa vraj predávajú iba nekvalitné náhrady...Originálny lapasang stojí 50gramov 10 € :(
A potom samozrejme bylinkové, čo si sám natrhám 8) NIkdz nekupujem sáčkové, to je hnus a bordel. :x
známy pod nickom Nodiron

Další

Zpět na Obecné diskuze