Doba hájení aneb myslivost pro eBooky

Ring volný... (General Discussion)

Moderátor: Knihovníci

Knihomol

Re: Doba hájení aneb myslivost pro eBooky

Příspěvekod Angrandir » 07 úno 2011 18:57

lukasfikr píše:u vydanych ebooku by tyto mely byt hajeny do te doby, dokud je bude mozno normalne koupit od vydavatele ...

Přesně tohle mě zajímalo (a jsem chtěl slyšet :) ), díky.
Kindle Keyboard, Nook STR

Mudrc

Příspěvekod lukasfikr » 07 úno 2011 19:17

Jinak to predchozi byl muj nazor - ja i knihy pokud jsou "normalne" dostupne kupuji. Jelikoz ted vyplnuji danove priznani tak jsem daval nejake veci dohromady - za odborne ebooky jsem loni utratil cca 1,100 CAD (nastesti odpocitatelne z dani), za normalni asi 1,000 CAD ... knizky (tistene) nepocitam ...

Jeste jsem zapomel, ze vydavatel by mel vydat ebook alespon v nejrozsirenejsich formatech - ePub, mobi/azw, pdf (mozna i dalsi). A nejak osetrit to, ze kdyz si nekdo ebook koupi, tak ho precte i za par let ...
If You Don't Stand Behind Our Troops, Feel Free To Stand In Front Of Them !

Knihomol

Příspěvekod Mankin » 07 úno 2011 19:26

S ebookmi (a elektronickou formou akéhokoľvek média - kniha, hudba, film, atď.) je vždy ten problém, že akonáhle ho vypustíte na internet, už nad ním strácate moc. V prípade fanúšikov máte istú záruku, že ho vedome šíriť nebudú, ale na svete sa vždy nájde aspoň jeden blbec, ktorý bude chcieť robiť geroja a pýšiť sa tým, že to bol ON, kto to sprístupnil prvý.

Držme si palce, snáď činy takýchto parazitov budú fanúšikovia písaného slova ignorovať a ebooky si budú kupovať. :wink:
CBZ a CBR prečítate v CDisplay • Žiadosť o reupload mi píšte cez PM.
Obrázek

Knihomol

Příspěvekod Angrandir » 07 úno 2011 20:08

Sám si knížky taky kupuju a omezené formáty + DRM vnímám jako jakousi neškodnou legraci, kvůli které musím některé knížky před použitím ještě otevírat v nějakém programu (protože mám jenom Kindle a nechci si pořizovat další čtečky), ale rozhodně souhlasím, že by bylo normálnější, kdyby to uživatelé dělat nemuseli, neřkuli aby někdo kvůli tomu koupenou knížku nemohl používat nebo se měl cítit provinile že dělá něco zakázaného (nebo si kupoval čtečky, které nechce).

Každopádně mi šlo spíš o celkový přístup „slušných digitalizátorů“ (s jedním náhodným blbcem se těžko dá něco dělat) než o techniku.

Mudrc

Příspěvekod marty63 » 07 úno 2011 21:14

Pokud se jedná o tuto komunitu, tak je zde nepsané pravidlo hájení knihy v o období 6 měsíců od jejího vydání. Není dáno taxativně, je na vůli digitalizátora, kdy ji uvolní. Tato lhůta vyplynula z žádosti jednoho člena Ebookfóra, který je zároveň majitelem jistého nakladatelství a úzce s námi spolupracuje - myslím, že mohu říci, že k oboustranné spokojenosti.
Vedla se tu diskuse o tom, zda tu lhůtu nestanovit jako povinnou, ale toto neprošlo (osobně si myslím, že je to chyba). Ale z diskuse také vyplynulo, že není problém akceptovat i lhůty delší (rok a výše).
Co se týče ochrany již vytvořených ebooků - zatím platí, že i když nějaký ebook bude možno koupit, nebude se u nás likvidovat. Pokud by však takový požadavek zvnějšku zazněl, nebráníme se diskusi.
Zveřejňování koupených ebooků - zde jsme nedospěli k jednotnému závěru - zatím je to tedy na vůli dotyčné osoby. Můj názor je nezveřejňovat.
Tohle je zhruba v kostce situace, která reflektuje počínající trh s ebooky u nás.
Jinak Tě vítám v naší komunitě a doufám, že Tvůj přítel a Ty se přidáte na stranu "osvícených" vydavatelů, kteří spolupráci s námi uvidí jako prospěšnou. Je jasné, že některé věci se nemusí líbit, ale jak jsem psal výše, jsme otevření diskusi a návrhům, které ovšem nebudou zahrnovat výhrůžky soudy a podobně.
Naším cílem není okrádat vydavatele ani autory, ale zaplnit trh, když tolik opěvované "tržní hospodářství" zde zatím selhává.

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 07 úno 2011 22:06

ja to vidim tak ze nejaka doba hajenia by sa dala spravit
ale dohodobo(cize niekolko rokov) to nevidim ako udrzatelnu vec
podla mna dobry model by bol
ze by cena ebooku postupne klesala az by bol za symbolicku cenu (1 korunu)
pripadne napokon zadarmo(po 3 max 5 rokoch)
alebo by sa dala pozicat z kniznice ako ebook

myslienka ze sa bude dlhodobo predavat
za povedzme uz spominanych 30% papierovej knihy
je podla mna nerealna
lebo pravdepodobnost ze to niekto hodi na web rastie kvadraticky ....
Neviete ako spravit kvalitny ebook? Citajte!
tlacitko HLADAT
podporujem dobu hajenia tri roky pre povodne CZ SK knizky, pre preklady pol roka
digitalizujte prednostne starsie tituly

Knihomol

Příspěvekod Angrandir » 08 úno 2011 09:13

S valnou částí názorů souhlasím, ale důrazy mám asi nastavené trochu jinde. Příklad – minulý týden jsem si v jednom nejmenovaném nakladatelství (přímo na stránkách nakladatelství) koupil „ebook“ (v mobi), který vypadá zhruba takhle:

Štx pán Páleč proti článkům mluví — po svém způsob prudce — v domě Jana Kardinála z Rejnštejna a pí“ setkání mistrů, bakalářů a studentů na svatomichal ské faře Křišťana z Prachatic předá text odpustkov‘ buly

Ukázka je mírně krutější než průměr, ale odhadem 1000–2000 chyb v ebooku bude. Navíc neobsahuje žádné aktivní odkazy, tipoval bych že celá výroba spočívala v tom, že něčím oscanovali předlohu (nejspíš neinvestovali ani 3K do nějakého pořádného OCR, znám FineReader a vím, že některé chyby nedělá), výsledek uložili do RTF, nahradili ø za ř, è za č, ì za ě a beránku otřes se.

Knížka neobsahovala žádné DRM, dokonce ani sociální, ale rozlítila mě natolik náramně, že jsem si v místním knihkupectví rezervoval papírovou knížku, kterou ve volném čase převedu sám (v některých pasážích není z kontextu zřejmé, co tam vlastně mělo být a PDFko jsem z nich nedostal, takže papírovou knížku potřebuju) a s výsledkem naložím podle toho, jak moc do té doby vychladnu.

Slíbili mi sice, že se „připomínkami budou zabývat“ a pošlou mi nějakou novou verzi (až nějakou udělají), ale tak nějak nevěřím, že chápou, co to ty ebooky vlastně jsou a za co by měli dostávat od jejich čtenářů peníze.

Konkrétně z palmknih mám v ebookových formátech asi 5 knížek, možná mám smůlu, není to tak úplně strašné, ale rozhodně to není úplně dobré a je evidentní, že první člověk, kdo zkonvertovanou knížku čte, je první zákazník.

Jediný „československý“ ebook, za který mi nebylo ani trochu líto peněz a ani okrajově ve mě nevyvolával popsané pocity, je jeden Červeňák od Slovartu – částečně to možná bude tím, že jakožto Čech nevím, jestli se správně píše „režanie koňóv“ nebo „riežianie koňóf“, ale je z něj patrné, že si s tím někdo vyhrál. Knížka sice stála skoro 9 éček, musel jsem odstranit Adobe DRM a převést si ePub do mobi, ale to mi vadí ze všeho úplně nejmíň. Tedy za současné situace, ve kterých se ebooky u nás nachází.

Takže to jen tak mimo téma, kterým směrem zase já cítím potřebu soustředit osobní zlobu :).
Naposledy upravil Angrandir dne 08 úno 2011 09:42, celkově upraveno 1

Knihomol

Příspěvekod Angrandir » 08 úno 2011 09:26

Ještě možná k DRM, proč jsem k němu takhle shovívavý – nějak si nedokážu představit zástup babiček v šátku, co si kupují ebooky v eshopech, platí za ně přes internet kartou a pak zbědovaně lomí rukama, že si knížku koupenou pro čtečku nezobrazí na svém smartphonu – přijde mi, že když někdo čte ebooky, buď s tím nemá problém (technický) nebo ho do ebooků uvrtal někdo, kdo s tím nemá problém a poradí mu, pokud mu rovnou obsah nedodává. Beru to jako „zlý záměr“, případně jako snahu např. Adobe vydrbat z někoho peníze příslibem za něco, co se naprosto míjí účinkem, ale asi tak na úrovni cedule na kraji lesa „zajícům vstup zakázán“. Ale to je jenom osobní názor, chápu, že někoho může štvát blbé DRM zrovna tak, jako mě štvou blbé korektury.

Analfabet

Příspěvekod flimflim » 08 úno 2011 20:52

Erdžanie koní

Angrandir píše:... jakožto Čech nevím, jestli se správně píše „režanie koňóv“ nebo „riežianie koňóf“...

Knihomol

Příspěvekod Angrandir » 08 úno 2011 21:24

flimflim píše:Erdžanie koní

Tak to asi bude v knížce všude dobře, (vraník zaerdžal vs. erdžiaca kobyla), díky. Korektury slovenských knih bych opravdu dělat nemohl, ale přečtu si je rád. :) Jinak se omlouvám za ČerveNáka.

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 08 úno 2011 21:41

Štx pán Páleč proti článkům mluví — po svém způsob prudce — v domě Jana Kardinála z Rejnštejna a pí“ setkání mistrů, bakalářů a studentů na svatomichal ské faře Křišťana z Prachatic předá text odpustkov‘ buly

toto je vyslovene otrasne
za toto chcu oni peniaze?
ved ak to maju v originale tak nech ti to daju tak
(ako zadavali sadzu, vet to sa musi na PDF zaniest do tlaciarne aby sa spravili stocky , nie ?)
Ty si to uz upravis ...

ale moze byt aj chyba v kodovania pod ...
Neviete ako spravit kvalitny ebook? Citajte!
tlacitko HLADAT
podporujem dobu hajenia tri roky pre povodne CZ SK knizky, pre preklady pol roka
digitalizujte prednostne starsie tituly

Analfabet

Příspěvekod pavel56 » 19 úno 2011 20:36

Jsem tu nový a knihy kupuji celý život velmi zřídka, nejvíce jsem četl půjčené z knihovny nebo od kamarádů. Jaký je rozdíl mezi zapůjčením knihy v knihovně a stažením z internetu? - to že ji do knihovny musím přinést ukázat, abych si ji mohl číst třeba i rok? Proto si myslím, že jak se kniha objeví ve veřejné knihovně, tak by měla být i na internetu - suplujete zde pracovníky knihovny a za to vám moc velký dík! Pavel

Knihomol

Příspěvekod Megatron » 05 kvě 2011 11:16

Hm,
teprve nyní jsem se dostal na tohle vlákno a docela mne potěšil fakt, že místní tvůrci ebooků (chvála jim :mrgreen: ) dospěli k jistému kompromisu dokonce i s vydavateli.

Jasně, někomu možná vadí, že musí půl roku čekat na novou knížku, ale i kdyby někdo z místních "skenovačů" začal skoro hned po vydání, pak naskenování takové knihy není žádná sranda, OCR a korektura taky něco zabere, takže těch půl roku docela rychle uteče (přinejmenším pro autora ebooku). Lidi, kteří tu nadávaj na to, že tu to či ono ještě není, by si tohle měli uvědomit.

Je fajn, že díky tomu je zatím klid a nevtrhla sem smečka pronásledovatelů, která by tohle fórum zničila. Někteří možná zaznamenali už před nějakou dobou, že Rawen to zabalil.

PS: škoda, že se velcí nakladatelé ještě neobtěžovali s nějakým prodejem ebooků - takhle to se to všichni naučí hledat jinde a bude problém to vůbec rozjet. Přitom v cizině to funguje. Sám si říkám, kolik se dá ušetřit, pokud se vydá ebook a jak se to dá zohlednit v ceně. Mohlo by to totiž být stejně výdělečné, protože by se toho třeba prodalo víc. Co já vím ... :roll:
A co že je to to Trance, o kterém se tu pořád mluví? Mrkněte sem:
viewtopic.php?t=5446

Knihomol

Příspěvekod Angrandir » 05 kvě 2011 12:13

rovnice píše:To ne, to je sakumprásk tak 4 max 6 hodin.

Tak tohle je extrém, který je snad s přimhouřením oka možný u jednodušší beletrie, ale pokud má být text opravdu 1:1 k originálu a čtvrtinu originálu tvoří třeba tibetská vlastní jména s českou transkripcí, která nejsou obsažená v žádném slovníku, trvá to mnohem dýl (korektury). (Teď mluvím za sebe – sám si po sobě výsledek vždycky čtu, jedním okem originál, druhým kopii.)

Moderátor

Příspěvekod mrtina » 08 kvě 2011 16:18

To Rovnice:

Az jsem se zdesil, kdyz jsem videl tebou okomentovane kousky. Tak nejak vznikaji ty bombozni zpravy na internetu, staci povrtrhavat par vet z kontextu, vynechat spojeni jako "zda se" a nechat tam jen kousek, ktery vypada jako tvrzeni ;-)

Co můžeš udělat dnes, odlož na včerejšek

PředchozíDalší

Zpět na Obecné diskuze