Doba hájení aneb myslivost pro eBooky

Ring volný... (General Discussion)

Moderátor: Knihovníci

Analfabet

Re: Doba hájení aneb myslivost pro eBooky

Příspěvekod zappo » 19 led 2011 10:35

lukasfikr píše:2 FerryH - to s tim trestnym oznamenim me zajima. Pls ozvi se mi na SZ. Jak to vypapada Bronec si asi nezalita ...

Jdi s těmahle manýrama ale fakt do prdele. Nevidíš sebemenší rozdíl mezi člověkem, který věří, že mu někdo krade knížky/zisk a proto používá legální metody (soudu) jak se bránit a zmrdem jako jseš ty, kterej na úrovni známostí v rámci nějaký vendety, udává někoho za fiktivní nesmysly, aby mu znepříjemnil život? Jseš ubožák a vyser si voko.

Tolik k vulgarismům na téma člověka, který mi fakt hnul žlučí.

Ad FerryH:
Rozumím tomuhle postoji a názoru, po obsáhlejším vysvětlení dává nějaký smysl. Jen si nemyslím, že vede ke správnýmu výsledku. Postoj, že někdo útočí na ebookáře (žalobou) a tak je třeba se za něj postavit mi je sympatickej. Ale jak pomůže tomu žalovanýmu škození (navíc s pochybným dopadem) Strakám? Nebylo by lepší třeba získat jim kontakt na dobrýho právníka? Případně udělat sbírku (kdyby to došlo tak daleko) na jeho zaplacení? Udělat preventivní kontrolu ze strany adminů, že v případě vyšetřování nejsou zajistitelné důkazy (což se možná děje pravidelně:) ) ? Pomoci lidem, na který to oznámení je, aby se našli a domluvili se na společném postupu?
To jsou podle mě kroky, který reálně pomůžou,jak v praktické rovině tak v rovině toho, že ti lidi budou mít pocit opory.
Oproti tomu selektivní škození Strakám jim může v případném sporu ublížit, protože se bude daleko snadněji dokazovat úmysl. A to není malý problém.
Mimochodem - pochopil jsem, že jsou tu lidé z různých jiných nakladatelství. Věřím, že tomu tak není, ale co případná žaloba na téma, že aktivitami zde podporují poškozování konkurence? To taky není sranda.

Obecně co se doby hájení týka:
Myslím, že je to institut umělý, ale dobrý a potřebný, zejména pro PR - způsob jakým je možný obhájit, prezentovat a vysvětlit snahu ebookfóra nikoliv vybrakovat knižní trh, ale poskytnout alternativu pro lidi, kteří chtějí číst elektronicky ale jinak nemají možnost.
A doba hájení, která není dodržovaná je pak míň než prd. A neříkal bych tomu vůbec cenzura (na kterou jsem taky dost přecitlivělej), jsou to prostě nějaká pravidla xtrance, která návštěvník dodržuje nebo jde pryč - jak někdo psal už na trance: publikování na trance není nároková záležitost.

Mudrc

Příspěvekod lukasfikr » 19 led 2011 15:01

2 zappo - kdyz nevis vo co go tak nepis ... S dotycnym jsem vedl nekolik diskusi (podobne jako FerryH) na toto tema takze je to taky dost osobni ...(kdybych chtel byt detinskym tak on vyhrozoval prvni :o :shock: ). Navic se neskryvam za prezdivku ... A kdyz si nekdo svuj neuspech a neschopnost vyleva na tech co castestecne supluji jeho neschopnost tak s nim budu zachazet podle toho ...
If You Don't Stand Behind Our Troops, Feel Free To Stand In Front Of Them !

Knihomol

Příspěvekod kitten » 19 led 2011 18:56

zappo píše:
Mimochodem - pochopil jsem, že jsou tu lidé z různých jiných nakladatelství. Věřím, že tomu tak není, ale co případná žaloba na téma, že aktivitami zde podporují poškozování konkurence? To taky není sranda.

a to ako možu aktivitami zde, poškozovat konkurenci?? když tak spíš sebe, ne??

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 19 led 2011 22:55

na jednej strane ak to doslo tak daleko ako to doslo tak treba vystrcit aj pazuriky a dat najavo ze si za tym stojime
a ze keby nebolo ebookfora a jeho doby hajenia, tak by situacia ohladom ebookov mozno bola pre nakladatelov daleko horsia (warezovitejsia)

ale na druhej strane toto Zappo povedal celkom pekne a stoji za to sa nad tym zamysliet ...

Ad FerryH:
Rozumím tomuhle postoji a názoru, po obsáhlejším vysvětlení dává nějaký smysl.
Jen si nemyslím, že vede ke správnýmu výsledku.
Postoj, že někdo útočí na ebookáře (žalobou) a tak je třeba se za něj postavit mi je sympatickej.

Ale jak pomůže tomu žalovanýmu škození (navíc s pochybným dopadem) Strakám?

Nebylo by lepší třeba získat jim kontakt na dobrýho právníka?

? Případně udělat sbírku (kdyby to došlo tak daleko) na jeho zaplacení?

Udělat preventivní kontrolu ze strany adminů, že v případě vyšetřování nejsou zajistitelné důkazy (což se možná děje pravidelně:) ) ?
Pomoci lidem, na který to oznámení je, aby se našli a domluvili se na společném postupu?

To jsou podle mě kroky, který reálně pomůžou,jak v praktické rovině tak v rovině toho, že ti lidi budou mít pocit opory.

Oproti tomu selektivní škození Strakám jim může v případném sporu ublížit, protože se bude daleko snadněji dokazovat úmysl.
A to není malý problém.

mimochodom som si s Broncom pokecal celkom kultivovane cez PM

ja som si cez to uvedomil ze mozu byt aj knizky
ktore potrebuju dlhsiu dobu hajenia ako obvyklych 6 mesiacov
a dal som si to aj do podpisu ...

..
Neviete ako spravit kvalitny ebook? Citajte!
tlacitko HLADAT
podporujem dobu hajenia tri roky pre povodne CZ SK knizky, pre preklady pol roka
digitalizujte prednostne starsie tituly

Mudrc

Příspěvekod lukasfikr » 20 led 2011 00:06

2 misojogi - to ja si moc nepokecal - dostal jsem dost velkou snusku demagogii a urazek ale moznosti reseni zadne ...

Z delsi dobou hajeni nemam problem, ale tam by mohlo platit napr. Hajeni novych autoru nebo "neco za neco" - napr. Delsi doba hajeni za kvalitni podklady pro scan ...

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 20 led 2011 00:56

"neco za neco" - napr. Delsi doba hajeni za kvalitni podklady pro scan ...

toto sa mi paci a fakt to ma zmysel

mozno si to p Bronec precita .... a bude ochotny sa dohodnut ...
tlacitko HLADAT
podporujem dobu hajenia tri roky pre povodne CZ SK knizky, pre preklady pol roka

Mudrc

Příspěvekod lukasfikr » 20 led 2011 01:58

2 misojogi - u Bronce si to nemyslim ..., ale u jinych by to mohlo fungovat.

Mudrc

Příspěvekod lukasfikr » 20 led 2011 04:31

2 INCOGNITO - ona by ta "dohoda" s vydavateli mohla byt trebat takova, ze ebookforum by pro ne vytvorilo ebook v ruznych formatech - pdf, doc, kindle, epub a dolsich popularnich s tim, ze by v ebooku byl odkaz na PayPal nebo podobny ucet vydavatele, kam by bylo mozno platit dobrovolne castky + vydavatel by mel v eboocich reklamu ... BTW takhle to funguje i v zahranici u software a i ebooku ...

Pisálek

Příspěvekod Czistoslava » 20 led 2011 18:10

Než dobrovolné placení by podle mě prošly "klubové poplatky" jsme parta držící se alespoň nějakých pravidel tak proč z toho neudělat knihovnu jak jsem s obdobnou myšlénkou přišla v jiném tématu. Aneb zlegalizovaní piráti s členskými ročními poplatky :-). Nevim jak by se to dalo ošéfovat zákonně a jak moc by si to rozumělo s autorkým zákonem obvzláště kdyby se z nás stalo třeba občanské združení nebo něco obdobného .....

A nebo to zas vidim moc jednoduše

Spisovatel

Příspěvekod shaula » 20 led 2011 18:48

lukasfikr píše:2 INCOGNITO - ona by ta "dohoda" s vydavateli mohla byt trebat takova, ze ebookforum by pro ne vytvorilo ebook v ruznych formatech - pdf, doc, kindle, epub a dolsich popularnich s tim, ze by v ebooku byl odkaz na PayPal nebo podobny ucet vydavatele, kam by bylo mozno platit dobrovolne castky + vydavatel by mel v eboocich reklamu ... BTW takhle to funguje i v zahranici u software a i ebooku ...

Toto je docela dobrý nápad a někdy v budoucnu by mohl i fungovat... Záleží ovšem na ochotě vydavatelů vydávat i e-booky, a ta asi není moc velká... (aspoň jak to vidím já, ale já do problematiky moc nevidím :lol: ).
Kindle 3 (3G), LG KM900 Arena

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 20 led 2011 22:57

Princip byl ten, že každej se zaplacením členskýho poplatku ("podílu na ceně zakoupených CD")
stal spolumajitelem všech cédéček a potom si je samozřejmě jako spolumajitel mohl půjčovat domů.

napad je to dobry
ale vtedy kvoli tomu lobby zmenila zakon, aby sa to takto nedalo realizovat
takze tato moznost je u zial mimo zakon ... :-((((
aj ked ta myslienka sa mi paci ...
chcelo by to pravnika ktory si da namahu analyzovat sucasny stav ...
a vymysli nieco dalsie ...
tlacitko HLADAT

Analfabet

Příspěvekod nangua321 » 22 led 2011 12:45

Anitu Blake jsem použil pouze jako příklad, ale jak vidím musím být konkrétnější. Proč máš problém s knihou z nakladatelství Brokilon a jiné nakladatelství ti nevadí? Proč ZUZU nemohla

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 22 led 2011 14:34

Proč máš problém s knihou z nakladatelství Brokilon a jiné nakladatelství ti nevadí?

odpoviem za druhych
ide o to ako sa ktore nakladatelstvo k nam sprava
su
pozitivni
neutralni a
negativni

za pozitivnych zabojujeme aktivne
neutralnych sa zastaneme a hajenie dodrzujeme
a co sa tyka negativnych tak na ich knizky sa doba hajenia nedodrzuje

aspon tak som pochopil vyssie napisane prispevky
tlacitko HLADAT

Knihomol

Příspěvekod Angrandir » 07 úno 2011 18:41

Zdravím,

předem se omlouvám za nízkou úroveň níže uvedeného dotazu, jsem tady nový a přečetl jsem si z celého fóra všeho všudy asi pět stránek z tohohle vlákna, odpověď jsem nenašel, ale možná jsem měl jenom hledat líp a jinde.

Probírám v současné době možnost vydávání e-booků s jedním malým nakladatelstvím, člověk co o tom rozhoduje je už poněkud starší a konzervativnější, ale je to kamarád a trochu spolupracujeme (překlady, web), tak bych ho rád zlanařil, nicméně rád bych mu při té příležitosti poskytnul co nejucelenější obrázek o situaci.

Konverze bych si patrně vzal na starost sám, v co nejlepší kvalitě, tj. v rámci možností žádné chyby, slušné formátování, obsah, navpointy atd., nicméně zajímalo by mě, jaký má dostupnost oficiální prodávané verze vliv na chování (slušnější části) vezdejší scény.

Situace 1:
• elektronická verze vyjde +/- současně s papírovou
• papírová se bude prodávat za 220, elektronická za 100–150 (? – to jsou ještě hodně předběžné úvahy)

Situace 2:
• papírová kniha vyšla kdysi dávno, je rozprodaná, žádný neoficiální e-book neexistuje (neparazitovali bychom na ničí práci)
• udělá se elektronická verze a bude se prodávat za nějakou přiměřenou část (asi < 50 %) původní ceny, dotisk papírové už nemá smysl

Co se potenciálně stane po X měsících? Má existence oficiální elektronické verze na „dobu hájení“ nějaký vliv? Má na ni vliv uvážení „piráta“, zda je nakladatelem stanovená cena příliš vysoká či nikoli, a tudíž by měla být snížena na 0? :)

Nechci se nikoho dotknout, chápu pohnutky lidí, kteří se snaží nakopat otylé zadnice subjektům, které nedělají pro rozvoj e-booků nic, ale nepřišlo by mi úplně přirozené, kdyby někdo vzal můj e-book, klik klik odstranil v calibre DRM (dost možná ani žádné nebude, to bude taky předmětem jednání), převedl epub do mobi nebo obráceně a vydával se za kinga a bojovníka za svobodu a lidská práva. Viz praktiky na většině slušných abandonware serverech, jakmile se zjistí, že se někde něco začalo prodávat, přestane se to zadarmo šířit.

Díky za ochytření,

Ang.
Kindle Keyboard, Nook STR

Mudrc

Příspěvekod lukasfikr » 07 úno 2011 18:53

2 angrandir - u vydanych ebooku by tyto mely byt hajeny do te doby, dokud je bude mozno normalne koupit od vydavatele ...

PředchozíDalší

Zpět na Obecné diskuze