Jak by měl vypadat český obchod s ebooky a ebooky samotné?

Ring volný... (General Discussion)

Moderátor: Knihovníci

Koupil bych si elektronickou knihu kdybych měl tu možnost

Ano
76
76%
Ano, ale za určitých podmínek, které jsem specifikoval v tomto vláknu
14
14%
Ne
10
10%

Celkem hlasů : 100
Čtenář

Re: Jak by měl vypadat český obchod s ebooky a ebooky samotné?

Příspěvekod Petule_K » 20 zář 2009 21:06

Ja bych za e-book dala tak 50-70 kacek, vice ne, na to mam zas rada opravdove papirove knihy. Ale spis kdyby tistene knihy byly levnejsi, lide by se tolik nezamerovali na e-booky a kupovali by je. Stat kniha 100-150 ja si je klidne koupim a pak je dam treba do antikvariatu (ale mne by jich bylo lito je dat pryc, alespon oblibene bych si nechala) a jeste k ty knize koupeny bych pridala treba pravo si to knihu alespon jednou, dvakrat precist i elektronicky na cesty...

Knihovník

Příspěvekod Ara » 21 zář 2009 07:12

Knihovny jsou v jiném režimu, v paragrafu 37 jsou vyjmenovány vyjímky, kdy se užití díly nepovažuje za zásah do autorských práv...
V sousislosti se zákonem je zajímavé, že za zásah do autorských práv se nepovažuje ani zapůjčení. Týká se to originálu i kopie. Pokud ovšem nejde o výdělečnou činnost. To že mě napadlo, zřídít "půjčovnu" ebooků :D

S prodejem elektronických knih to nevidím růžově. Trh je možné rozdělit na tři skupiny. Jedna skupina si neumí představit číst knihu z něčeho jiného než papírů, druhé to problémy nedělá, ale pokud si může knihu "sehnat", nevidí důvod za ní platit. Třetí, bílé vrány, ochotná platit je. Ale je jich jak šafránu - sám si nejsem jist, jestli bych zaplatil za něco, co je ke stažení.

A je třeba platit za práva, překlady, korektury a co já vím, co je spojeno s vydáváním knih. Proto třeba jsem nakloněn hájení nových knih, jak je to zavedeno tady na fóru...

Mudrc

Příspěvekod misa1989 » 21 zář 2009 08:43

Ara: Ebook je vlastně jako půjčená kniha. Když si půjčíš knihu, přečteš jí a vrátíš. Nic materiálního ti nezůstane, jen duchovní obsah. Ebook taky není materiální, v podstatě máš na HDD jen obsah... :D
Jsem Michal...
My jsme ti Odlišní. Technické krysy, brodící se v oceánu informací.
Na Xtrance tudy...

Obrázek

Mudrc

Příspěvekod Sosie » 21 zář 2009 09:13

Ebook je materialny. Ci uz z fyzikalneho alebo pravneho hladiska. Ebook je reprodukcia literarneho diela ulozena na magnetickom alebo optickom mediu. Je to to iste ako MP3 alebo DVD film. ked si nieco pozicias a vratis tak disponujes fyzickou kopiou, ktora ti po vrateni nieje dostupna. Ak by sa mal ebook poziciavat, tak po uplynuti vypozicnej doby by nemal byt citatelny... (Boze, pisem ako pravnik...)
Ak mi chcete podakovat, tak prispejte na chod tohto fora. Viac info tu.
Kto nevie ako na TRANCE, nech klikne na tento link.
Nebudte lenivi!!! POUZITE HLEDAT!!!!!
Search (vyhľadávací) plugin pre Firefox 2+ a IE7+ na Ebookforum.

Mudrc

Příspěvekod Sosie » 21 zář 2009 10:12

jery01, nieje potrebne znova vymyslat koleso. Taketo "poziciavanie" uz davno riesia DRM ochrany ebookov.
Ak mi chcete podakovat, tak prispejte na chod tohto fora. Viac info tu.
Kto nevie ako na TRANCE, nech klikne na tento link.
Nebudte lenivi!!! POUZITE HLEDAT!!!!!
Search (vyhľadávací) plugin pre Firefox 2+ a IE7+ na Ebookforum.

Knihovník

Příspěvekod Ara » 21 zář 2009 11:45

Nemyslím, že by bylo nutné stanovit dobu výpůjčky, někdo čte hóóódně pomalu :-)

Knihovník

Příspěvekod Gwin » 21 zář 2009 13:36

FerryH píše:...relativne nejlevneji to dela Brnenska hlavni knihovna - nevim jak se jmenuje... maji na to nasmlouvanou firmu a co sem videl ty skeny tak jsou velice pekne a cena za stranku 300dpi barva je tusim 4 Kc... to je asi zdaleka nejlevnejsi varianta u nas na skenovani.. bezne sem videl i 20 KC za str A4 a to uz je darda....
Moravská zemská knihovna :wink:

Mudrc

Příspěvekod lukasfikr » 21 zář 2009 13:52

Pujcovani eBooks normalne funguje v USA a zacina v Kanade - knihovna ma urcity pocet licenci, ty si eBook stahnes, doba expirace je 3 nebo 4 tydny, muzes vratit rychleji nebo to muzes i prodlouzit (stejne jako knihu). V Utahu platim rocne (rodinne clenstvi) $ 10 v Calgary - CA$ 12.
If You Don't Stand Behind Our Troops, Feel Free To Stand In Front Of Them !

Pisálek

Příspěvekod Maxicek » 21 zář 2009 17:26

lukasfikr píše:Pujcovani eBooks normalne funguje v USA a zacina v Kanade - knihovna ma urcity pocet licenci, ty si eBook stahnes, doba expirace je 3 nebo 4 tydny, muzes vratit rychleji nebo to muzes i prodlouzit (stejne jako knihu). V Utahu platim rocne (rodinne clenstvi) $ 10 v Calgary - CA$ 12.

Jenze tam je to jiny svet. Nasi "zaprdeni" nakladatele se k nicemu takovemu neodhodlaji dokud budou mit jakoukoli jinou moznost a tu mit budou. :( (kopirovani zabiji hudbu/filmy/cteni/dosad si cokoli) Ja jsem z tech bïlych vran, co by byly ochotne za kvalitne pripraveny ebook platit rozumnou cenu. Na papiru uz skoro nic nectu, ctecka je pro me daleko prijemnejsi nez papir. Nechte tech vuni papiru a podobnych nesmyslu, to je jen nostalgicke spojovani zazitku cteni s vuni papiru a kdybyste prvne knihu cetli na ctecce, tak by pavlovuv reflex pusobil pri uplne jinych podnetech. U mne je jediny duvod ke cteni na papiru ten, je ze jinak se to sehnat neda.
Není důležité vyhrát, ale přežít. I když vyhrát je taky fajn. Obzvlášť, když vyhraju já. (Patejl)
jak jsem četl? - papír - PC - Franklin Ebookman 901 - palm Tungsten T - Palm Treo 650 - Sony PRS-505

Mudrc

Příspěvekod lukasfikr » 22 zář 2009 01:25

Ono se to zmeni nebo zkrachuji - podivej se na Dan Brown's Lost Symbol - eBook se prodavaj ve velkem i kdyz PDF a jine verze jsou jiz volne na internetu, i s cenami sli pomalu dolu - ted je standard $ 9.99, co vim tak se uvazuje o $ 7.99 nebo $ 6.99. Cena "realna" je asi kolem $ 4.99 (doufam, ze to tam brzy skonci) - eReaders jsou jiz za $ 199 (Sony PRS-300), kvalitni za $ 299 (Sony PRS-600) - coz uz jsou "realne" ceny ze eReaders - ted by to jen chtelo pouzivat kompletni Unicode fonts a neni co resit.

Knihovník

Příspěvekod Ara » 22 zář 2009 05:53

Myslím že krachu úspěšně zabrání jednoduchá věc - čeština. Pochybuji, že jakýkoliv shop v USA bude prodávat knihy v češtině, nebo se masívní část čtenářů v ČR naučí angličtinu, či jinou světovou řeč.

Mudrc

Příspěvekod lukasfikr » 22 zář 2009 06:03

Ja doufam v rozvoj eReaders a tim i eBooks ve svete, tj. i v Cechach - takze pak dojde k tomu, ze knihy budou vydavany soucasne jako papir a eBooks - pred par lety si to nikdo nemyslel o hudbe a podivej se na realitu, u filmu to zacina byt podobne, tj. doufam, ze dojde i na knihy ...

Mudrc

Příspěvekod idle » 22 zář 2009 07:15

Ara píše:Myslím že krachu úspěšně zabrání jednoduchá věc - čeština. Pochybuji, že jakýkoliv shop v USA bude prodávat knihy v češtině, nebo se masívní část čtenářů v ČR naučí angličtinu, či jinou světovou řeč.

A nebo ho ta čeština naopak způsobí - český trh je bohužel docela malý, takže zavádět cokoliv nového je tu o dost riskantnější než v anglicky mluvícím světě.
Můj zápisník je vyroben z recitovatelného papíru.

Knihovník

Příspěvekod Ara » 22 zář 2009 10:20

Nedává mi to moc smyls... Já odpovídal na Lukasfirovo
Ono se to zmeni nebo zkrachuji

Mudrc

Příspěvekod idle » 22 zář 2009 10:50

Jo tak. No uvidíme. Každopádně si netroufám odhadnout, jak se to vyvine.
Můj zápisník je vyroben z recitovatelného papíru.

PředchozíDalší

Zpět na Obecné diskuze