Jak by měl vypadat český obchod s ebooky a ebooky samotné?

Ring volný... (General Discussion)

Moderátor: Knihovníci

Koupil bych si elektronickou knihu kdybych měl tu možnost

Ano
76
76%
Ano, ale za určitých podmínek, které jsem specifikoval v tomto vláknu
14
14%
Ne
10
10%

Celkem hlasů : 100
Pisálek

Příspěvekod Maxicek » 16 čer 2009 06:17

lenivec píše:To Maxicek:
Ja som nehovoril o technickej literatúre ale beletrii. Písal som, že môj známi prekladá technickú literatúru. On mi ceny zisťoval na beletriu.
Ale na druhej strane beriem to na seba mohlo to byť napísané presnejšie.
Za preklad technickej literatúry sa berie viac.

Asi jsem to spatne pochopil :( omlouvam se. Ale stale nevim kolik berou cesti autori :).
Není důležité vyhrát, ale přežít. I když vyhrát je taky fajn. Obzvlášť, když vyhraju já. (Patejl)
jak jsem četl? - papír - PC - Franklin Ebookman 901 - palm Tungsten T - Palm Treo 650 - Sony PRS-505

Knihovník

Příspěvekod lazy dog » 16 čer 2009 15:29

Maxicek píše:TO Lazydog: Zasadne nesouhlasim s tim, aby zase vsichni platili za neco, co pouziva jen nekdo. Stat neni dojna krava, at jiz si nekteri lide mysli cokoli. Neber to prosim jako utok na svou osobu. Ale to by stat za chvili prispival uplne na vsechno, ale predtim by ti z kapsy vytahl 2x-3x tolik, aby to mohl spravne prerozdelit. Uz vidim ty paskvily typu kdo ma doma knihu, bude platit 10Kc mesicne, nebo jeste lepe "kdo umi cist zaplati + povinne testy cteni" :)

ani ja s tym nesuhlasim. ale ked uz sa z nasich dani financuje kadeco, tak preco nie knihy? a ziadne "kdo umi cist zaplati", zaplatili by vsetci zarobkovo cinni vo forme akejsi "kniznej dane".
a pokial ide o dojnu kravu :lol: , uvediem jeden priklad: tohto roku v sr pripadol tzv. den danovej slobody na 3.juna, ak sa nemylim. to znamena ze slovensky obcan zaplati polovicu svojho celkoveho rocneho prijmu statu. kto je tu potom dojna krava? neviem ako je to tam u vas, ale predpokladam, ze aj vy platite nejake dane. myslis, ze by nastal kolaps statnej ekonomiky, keby sa z tych penazi vyclenilo nieco cisto len na knihy?

Mudrc

Příspěvekod Sosie » 16 čer 2009 15:35

A veris snad tomu ze ak by sli taketo peniaze cez statny aparat a urady, by sa na koniec dostali tam kam maju? Ja o tom veeeeeeeeeeelmi silno pochybujem. Nasa statna sprava uz davno dokaza vytvorit to coho sa ludia okolo LHC velmi boja...malej ciernej diery na nasej planete(v tomto pripade len na peniaze).
Ak mi chcete podakovat, tak prispejte na chod tohto fora. Viac info tu.
Kto nevie ako na TRANCE, nech klikne na tento link.
Nebudte lenivi!!! POUZITE HLEDAT!!!!!
Search (vyhľadávací) plugin pre Firefox 2+ a IE7+ na Ebookforum.

Knihovník

Příspěvekod lazy dog » 16 čer 2009 18:31

jasne, ze tomu velmi neverim :wink: preto som aj napisal, ze je to utopia.
nejde ani tak o to, ze by sa peniaze dostali tam, kam nemaju - ved by ani neslo o nejake velke sumy.

problem je v tom, ze knihy su dnes na okraji zaujmu.
nemam nejaky racionalny dovod k tomu, preco by stat mal podporovat viac knihy ako napriklad televiziu. nemam rad dristy , ze citanie povznasa ducha a televizia ho ubija, ze ludia by mali viac citat, atd. nevidim dovod, preco by mali ludia citat, ked ich to nebavi. poznam kopu ludi, co necitaju, a pritom su vpohode, nie su sprosti ani obmedzeni.
pritom ja osobne tiez rad pozeram telku.

ale ked bol onehdy ten cirkus okolo koncesionarskych poplatkov, tak padali take argumenty, ze verejnopravna televizia sluzi vsetkym, vzdelava, zabava, rozvija kulturu a ze kulturny narod(to akoze my, Slovaci :wink: ) by si mal preto verejnopravnu televiziu vazit a nalezite ju ocenit. a uvadzali priklady, kolko ludia platia v Britanii BBC a ze tie nase poplatky su v porovnani s tym smiesne. ale ja nemam pocit, ze by som sa pri sledovani nasej milovanej tv nejako zvlast vzdelaval alebo skulturnoval a uz vobec nie, ze pozeram BBC. uprimne, nevidim rozdiel medzi nou a komercnymi televiziami, akurat mozno v pocte reklam.
je mi jasne, ze nemozno vyhoviet vsetkym a ze sa vzdy najde niekto, komu sa nepaci to ci ono. niekto by povedal, ked sa ti to nepaci, tak to nepozeraj. lenze vtip je vtom, ze ja to nepozeram a platim :D

aby bolo jasne, ja nie som v principe proti koncesionarskym poplatkom.
vezmi si ale takuto hypoteticku situaciu: mesacne koncesionarske poplatky by sa zvysili o 1 euro(alebo koruna denne). slovensko ma cca 5 mil. obyvatelov, z toho je nejaka cast deti, dochodcovia, nezamestnani, atd. pre jednoduchost predpokladajme, ze po odratani vsetkych tych ludi nam ostane 1 milion platicov. to zvysenie o 1 euro mesacne prinesie 12 mil. euro rocne. dalej predpokladajme, ze u nas vyjde 1000 knih rocne(znacne prehnany odhad, ale dajme tomu, ze by v tom boli vsetky nove knihy-beletria, technicka literatura, rozne manualy, ucebnice, skratka vsetko okrem periodik). keby sa teraz zobrali tych 12 millionov a za kazdu vydanu knihu by vydavatel dostal prispevok 2000 euro, ako tu niekto spominal, to je dokopy 2 miliony. zvysnych desat by sa vyuzilo na
zaplatenie rezijnych nakladov. mysllis, ze by tych 2000 euro dokazalo pokryt vydavatelovi naklady spojene s vydanim e-booku, pripadne aj nejaku stratu? papierove knihy by prirodzene predaval dalej.

nehovorim, ze by to tak malo byt, toto je len velmi velmi velmi zjednoduseny pohlad na vec. v reali je to ovela komplexnejsie a ja s mojou minimalnou inteligenciou nedovidim do vsetkych dosledkov, preto neber tento priklad doslovne.

aby som sa konecne dostal k podstate: chcel som tym povedat, ze peniaze by nemuseli byt az taky problem, ak by bola vola ludi nieco na sucasnej situacii zmenit.

Knihovník

Příspěvekod lazy dog » 16 čer 2009 18:32

muhaha pekne som vam to tu zaspamoval :lol:

Pisálek

Příspěvekod Maxicek » 16 čer 2009 18:42

Presne tak jsem to myslel. Nevidim duvod proc prisypavat dalsi penize do cerne diry, ktera schlamstne tolik, kolik do ni nasypete a ani se nezacervena :)
Mimochodem den danove svobody v CR je pozdeji nez u vas (13. cervna).
Ale nechme toho a vratme se ke kniham.

Podle hlasovani by nas zatim koupilo ebook 46 vs 4 nekupujici. Asi tady nejsme zrovna transparentni vzorek. Navic statisticky je takovy maly vzorek nepouzitelny, ale zatim vychazi 92% kupujicich proti 8% nekupujicich, což je velmi pekny výsledek.

Jako nejvetsi problem tedy zustava
  1. nechut nakladatelu k ebookum
  2. nejednotnost formatu a neexistence skutecneho souboroveho standardu pro eknihy
  3. vysoke naklady na zavedeni nove formy distribuce
  4. stale male rozsireni ctecek ebooku

Nejcastejsi duvody pro neexistenci ceskych ebooku
  1. jsme maly trh a nezaplati se to
  2. jakmile se vyda ebook lidi ho ukradou a uz nebudou platit
  3. zakaznici to nechteji
  4. papir je prece papir, tak proc ebooky

Nejvetsi plusy ebooku
  1. ebook je levnejsi
  2. ebook se da snadno zalohovat
  3. při stejne vaze ctecky muzete mit sebou ebooku celou knihovnu
  4. rychlejsi distribuce
  5. nedojdou jako papirove vytisky
  6. fultextove vyhledavani a spoluprace s vykladovymi slovniky (pokud to umoznuje SW)

Jak zavest ebooky?

1. budeme platit koncesionarske poplatky a za to budeme mit pristup ke vsem kniham "zdarma"
  2. automaty na pujcovani a specializovane zarizeni na cteni, placeni mincemi
  3. do zarizeni vejde omezene mnozstvi knih, nahranim dalsi smazu jinou
  4. bezny eshop s DRM vsichni vydavatele v jednom
  5. eshop bez DRM vsichni vydavatele v jednom
  6. Kazdy nakladatel na vlastni pest = hrozny gulas
  7. svobodne vydavani knih primo autory (placene i zdarma) (autorsky portal)
  8. komunita se na knihy bude skladat a budou vydany az kdyz budou pokryty naklady na jejich nakup
  9. bohaty sponzor zasponzoruje nakup prava na vydani knihy zdarma, nebo za reklamu
  10. knihy budeme dale prevadet svepomoci a nic se nezmeni
Naposledy upravil Maxicek dne 16 čer 2009 19:17, celkově upraveno 1
Není důležité vyhrát, ale přežít. I když vyhrát je taky fajn. Obzvlášť, když vyhraju já. (Patejl)
jak jsem četl? - papír - PC - Franklin Ebookman 901 - palm Tungsten T - Palm Treo 650 - Sony PRS-505

Knihovník

Příspěvekod lazy dog » 16 čer 2009 19:10

pekne zhrnutie :shock:

Analfabet

Re: Jak by měl vypadat český obchod s ebooky a ebooky samotné?

Příspěvekod ahalya » 10 zář 2009 21:45

Mozno je to blba otazka, ale preco sa aspon nezavedie predavanie ebookov u knih, ktore su uz vypredane a ani sa nechysta dotlac?

Pisálek

Příspěvekod Maxicek » 13 zář 2009 10:05

Ptas se dobre, ale na spatnem miste. Precti si tohle vlakno a mozna pochopis. :)

Pisálek

Příspěvekod rakesh » 16 zář 2009 20:05

Kniha na cd alebo na dvd,platilo by sa nakladatelstvu alebo poskytovatelovi sluzby.Cena mensia ako na papieri,setrime lesy,no nie?
Cogito ergo sum.
Obrázek
Obrázek

Analfabet

Příspěvekod spike-cz » 19 zář 2009 20:49

Spíš než na cd-dvd je lepší stáhnutí z netu, dovedu si představit placení cca 50,-kč za e-book. Tím spíš, že papírové věci se často nedají sehnat a když, tak jen na aukru a za mazec -cenu.
Úplně vidím, jak si stahuju pěkně zpracovanou a zaplacenou antologii o Koniášovi. Včetně chronologického očíslování.
HTC Artemis @ Mobipocketreader

Pisálek

Příspěvekod Maxicek » 20 zář 2009 08:24

spike-cz píše:Spíš než na cd-dvd je lepší stáhnutí z netu, dovedu si představit placení cca 50,-kč za e-book. Tím spíš, že papírové věci se často nedají sehnat a když, tak jen na aukru a za mazec -cenu.
Úplně vidím, jak si stahuju pěkně zpracovanou a zaplacenou antologii o Koniášovi. Včetně chronologického očíslování.

Souhlasim, ovsem vidim to pouze jako sen, protoze u nas se ebooky nikdy prodavat nebudou. :)

Čtenář

Příspěvekod Petule_K » 20 zář 2009 21:06

Ja bych za e-book dala tak 50-70 kacek, vice ne, na to mam zas rada opravdove papirove knihy. Ale spis kdyby tistene knihy byly levnejsi, lide by se tolik nezamerovali na e-booky a kupovali by je. Stat kniha 100-150 ja si je klidne koupim a pak je dam treba do antikvariatu (ale mne by jich bylo lito je dat pryc, alespon oblibene bych si nechala) a jeste k ty knize koupeny bych pridala treba pravo si to knihu alespon jednou, dvakrat precist i elektronicky na cesty...

Knihovník

Příspěvekod Ara » 21 zář 2009 07:12

Knihovny jsou v jiném režimu, v paragrafu 37 jsou vyjmenovány vyjímky, kdy se užití díly nepovažuje za zásah do autorských práv...
V sousislosti se zákonem je zajímavé, že za zásah do autorských práv se nepovažuje ani zapůjčení. Týká se to originálu i kopie. Pokud ovšem nejde o výdělečnou činnost. To že mě napadlo, zřídít "půjčovnu" ebooků :D

S prodejem elektronických knih to nevidím růžově. Trh je možné rozdělit na tři skupiny. Jedna skupina si neumí představit číst knihu z něčeho jiného než papírů, druhé to problémy nedělá, ale pokud si může knihu "sehnat", nevidí důvod za ní platit. Třetí, bílé vrány, ochotná platit je. Ale je jich jak šafránu - sám si nejsem jist, jestli bych zaplatil za něco, co je ke stažení.

A je třeba platit za práva, překlady, korektury a co já vím, co je spojeno s vydáváním knih. Proto třeba jsem nakloněn hájení nových knih, jak je to zavedeno tady na fóru...

Mudrc

Příspěvekod misa1989 » 21 zář 2009 08:43

Ara: Ebook je vlastně jako půjčená kniha. Když si půjčíš knihu, přečteš jí a vrátíš. Nic materiálního ti nezůstane, jen duchovní obsah. Ebook taky není materiální, v podstatě máš na HDD jen obsah... :D
Jsem Michal...
My jsme ti Odlišní. Technické krysy, brodící se v oceánu informací.
Na Xtrance tudy...

Obrázek

PředchozíDalší

Zpět na Obecné diskuze