Jak by měl vypadat český obchod s ebooky a ebooky samotné?

Ring volný... (General Discussion)

Moderátor: Knihovníci

Koupil bych si elektronickou knihu kdybych měl tu možnost

Ano
76
76%
Ano, ale za určitých podmínek, které jsem specifikoval v tomto vláknu
14
14%
Ne
10
10%

Celkem hlasů : 100
Pisálek

Příspěvekod Maxicek » 05 čer 2009 11:28

Sosie píše:Ja by som to s e-book shopom nevidel az tak ruzovo.
Pokial by mal shop poskytovat aj knihy od inych vydavatelstiev tak by sa s nimi usel dohodnut na nejakych pravidlach a sumach. Minimalne koli tomu ze vydavatelstva zainvestovali do prekladatela, prav atp. Takmer urcite by vyzadovali prisne DRM prave z dovodu znemoznenia dalsieho sirenia.Dalsim problemom by bola digitalizacia. Ak by mali byt pouzite uz zdigitalizovane knizky tak by urcite vyvstal problem, ako odmenit digitalizatorov. Kazdy kdo aspon raz digitalizoval vie, ze to robi zadarmo a preto aby sa s ostatnymi podelil o dobru knihu. Avsak mnohych ludi by asi nasralo ze na mojej praci sa bude obohacovat niekto iny. Alebo to jednoducho zdigitalizovat znova na vlastne naklady?
Alebo sa moze taky shop uplne vyklaslat na uz existujuce preklady a kupit si opat prava a zaplatit prekladatela a korektora a vydat to na vlastne naklady a tisko dufat ze sa preda dostatok ebookov na to aby sa to oplatilo.
Napriklad na slovensku uz existuje predaj ebookov, ale vybrali si tu najnevhodnejsiu moznu cestu. Predavaju len vlastne autorske knihy.
Kód: Vybrat vše
http://www.ebook.sk/

Digitalizaci knih platit nemusis, protoze ta nakladatelstvi, ktere do prodeje pujdou maji vzdy knihu v e-podobe. Ani mne nenapadlo, ze by se platilo druhotnym digitalizatorum. Tito by v podstate uz nemeli co a proc digitalizovat. Predpokladam, ze original verze by byla podstatne lepsi.

Nakladatelstvi, ktere prodava pouze vlastni autorske knihy je sice hezke (jako prvni vlastovka) ale v podstate je to k nicemu protoze jakou muze mit nabidku?
Eshop by mel byt spise rozhranim mezi nakladateli a ctenari. takze by muselo dojit k dohode o vydavani e-podob knih, ktere vlastni ruzna nakladatelstvi. S pristupem soucasnych nakladatelstvi toto vubec nevidim jako realne. Proste se naprosto opakuje situace jaka tu byla s hudbou a filmy. Jenze nekteri nakladatele jsou holt slepi. A bojim se, ze pokud s tim neco nebudou delat, vzbudi to jeste spoustu zle krve a bude je to stat spoustu penez.
Není důležité vyhrát, ale přežít. I když vyhrát je taky fajn. Obzvlášť, když vyhraju já. (Patejl)
jak jsem četl? - papír - PC - Franklin Ebookman 901 - palm Tungsten T - Palm Treo 650 - Sony PRS-505

Pisálek

Příspěvekod Maxicek » 05 čer 2009 20:09

locomachine píše:Mne by se (z pohledu vydavatele) líbilo jednoúčelové zařízení (pro čtení ebooks) s vlastním formátem a pamětí na pevně stanovené množství knih - maximálně 30. Knihy by se tedy ne kupovaly ale spíše půjčovaly, protože jakmile byste zaplnili kapacitu přístroje každá další stažená kniha by tu nejstarší vymazala. Distribuce by mohla probíhat připojením k jednoúčelovému automatu a platbou v hotovosti v mincích.

Pokud by zarizeni nebylo drahe a pokud by byla opravdu siroka nabidka ceskych ebooku z me oblasti a nebyla jina moznost nakupu ceskych eknih, asi bych si takove zarizeni poridil. Ale zda se mi to velmi omezujici. Uz tak se ctecka eknih poradne na nic jineho nehodi. A omezovat to jeste poctem knih ci formatem je dost silne kafe. Uvedomuji si vsak, ze nejak se zacit musi. Tve zarizeni by myslim bylo uzasnym resenim pro knihovny, ktere by takto mohly velmi dobre rozsirit svuj fond i moznosti pujcovani knih a konecne nalakat ctenare, protoze budou schopny poskytnout novinky. Platbu v mincich nevidim jako realnou. Prece si nebudu kupovat e-ctecku (pohodli) abych nekam chodil a nahraval si knihy, platil mincemi. Jednou z velkych vyhod elektronickeho prodeje je prave to, ze clovek pro knihu nikam nemusi jit. Cim vice budou nakladatele platici lidi omezovat a trapit je, tim mene lidi si neco takoveho koupi a zvoli radsi cestu nejmensiho odporu a vsichni vime jaka cesta to je.
Není důležité vyhrát, ale přežít. I když vyhrát je taky fajn. Obzvlášť, když vyhraju já. (Patejl)
jak jsem četl? - papír - PC - Franklin Ebookman 901 - palm Tungsten T - Palm Treo 650 - Sony PRS-505

Mudrc

Příspěvekod idle » 07 čer 2009 09:33

Ale půjčování e-booků už existuje - u nás ne, ale v USA a myslím pár dalších zemích to ale některé knihovny nabízejí. Je potřeba, aby čtečka e-booků uměla měřit čas, a knížky se půjčují na určitou omezenou dobu, potom soubor přestane fungovat.
Můj zápisník je vyroben z recitovatelného papíru.

Knihomol

Příspěvekod SuE » 07 čer 2009 10:42

ještě by mě zajímalo, kdo z vás kupuje e-booky v angličtině?
Ono to je tam tak, že ebook stojí stejně jako papír, podle toho, jestli se váže k paperbacku nebo hardcoveru. Pro mě je to výhodné kupovat, když to stojí 6-7 dolarů, protože s balným a poštovným by to vyšlo skoro dvakrát víc.
Ovšem když knížka vyjde jako hardcover za 25 dolarů a oni totéž chtějí i za ebook .. to už nedám, počkám a "hledám" ...
Jenže ten trh v angličtině je tak velký, že se tam uživí oboje.

V češtině by se to určitě neuživilo se stejnýma cenama, ale kdyby dávali ebooky taky za těch 6 dolarů (120 Kč), to už by se o tom uvažovat dalo, když paperback u fantasy se teď pohybuje okolo 300 :(

Knihovník

Příspěvekod Uran » 08 čer 2009 18:13

jery01 píše:Asi budem zase osamotený so svojim názorom, :) ale mne lepšie vyhovuje súčasný stav. Pripadá mi to ako také prvotné nadšeno-amatérske obdobie tvorby ebookov... Momentálne, ak chceš ebook, chce to od digitalizéra trochu námahy a nejak viac si výsledný produkt váži, keď vie, čo to dalo práce svojpomocne to vytvoriť. Proste stav, na ktorý po masovom rozšírení ebookov budeme s nostalgiou spomínať, ako sme skenovali, robili OCR a tak...
Ak sa raz distirbúcia ebookov začne zo strany vydavatelstiev vo veľkom realizovať, behom chvíľky to bude štýl warfóra - všetko bez problémov zadarmo na fórach na nete, bez akejkoľvek námahy, maximálne si bude treba zaplatiť premium account na rapidshare.. :D
A nepresvedčujte ma že nie, že ebookari sú iní... Však si povedzme úprimne - koľkí z nás sú registrovaní na warfórach a sťahujú si programy, hudbu, filmy...? :)

No asi jsi zaspal dobu, ale v soucasne chvili je nekolik desitek jedincu (prehanim):) co scanuji knizky a siroka masa, ktera je schopna pripojit se na trance nebo jen dohledat linky na tomto foru z toho tezi.
Timto nechci nejak znevazovat cinost techto lidi (velmi si ji vazim - bez ni bych nemel ja naglicky negramot na svem cybooku co cist).

Add rapidshare vetsina linku je na free nebo na v jine snadno dohledatelne databazi.

Jinak k softwaru obecne pouzivam "gnu/linux" a jedine co "nelegalne" stahuji jsou prave ceske ebooky.

Co se tyce hudby tak tu prece mohu podle dnesnich zakonu stahovat legalne. Nebo ne?
Jednou jsem ho videl na vanoce:

Gold "3-Ethyl-1,2,2-trimethyl-bicyclo[2.1.0]pentane"

Knihovník

Příspěvekod 4belard » 08 čer 2009 23:05

Osobne si myslím, že k vydávaniu ebookov sa tunajší (českí/slovenskí) vydavatelia uchýlia až v krajnom prípade, teda keď už v celej Európe budú ebooky trendom a väčšina literatúry bude vychádzať v tejto podobe.
Takže domáca literatúra sa ešte dlho-predlho bude skenovať a shareovať ako doteraz, takže, jery01, nemáš sa čoho báť, ani tú nostalgiu si ešte tak skoro neužiješ. :)
A teraz rationale prečo si to myslím. Náš trh (CZ/SK) je malý, ak by sa u nás nezmenila atmosféra a väčšina ebookov by sa nekupovala, ale sťahovala, pri súčasnom obchodnom modeli by vydavateľstvá rýchlo zanikli, pretože predaje a príjmy by im klesli.
Takže vidím dve cesty: buď sa zmení povedomie ľudí o hodnote duševnej práce autorov diel a ich duševného vlastníctva, resp. zmení sa spôsob odmeňovania autorov. Alebo vydavatelia prídu s nejakým ťažkotonážnym DRM zabezpečením, ktoré bude problematické ostripovať, prípadne sa bude pravidelne obmieňať.
Dovtedy budú u nás ebooky ťažko marginálna záležitosť.

Ergo celá táto debata o tom ako by mal u nás vyzerať obchod s ebookmi je predčasná. Predtým treba vyriešiť veľa fundamentálnejších problémov, to ako má vyzerať obchod je v porovnaní s tým kozmetická otázka.

"Nezlobte se na mě,ale ten kdo neví co chce číst,
ať se na to vysere a pustí si televizi."
(Maragen)

Analfabet

Příspěvekod TuLenka » 11 čer 2009 10:51

Myslím si, že když jsme my, čtenáři ebooků, tak malá skupina, že se vydavatelům nevyplatí pro ně zakládat nějakou distribuci elektronických knih, nemusíme se starat ani o nějakou pofiderní "dobu hájení".
V mém případě, kdy sice mám velký byt, ale papírové knihy mě z něj pomalu začínají vytláčet, si stejně oblíbené elektronické koupím i v papírové podobě, protože prostě neodolám a vlastně zatím nemám jinou možnost jak finančně podpořit oblíbeného autora.
Taky si myslím, že když by se distribuce ebooků rozběhla dostatečně masově (viz DVD na novinových stáncích), cena by byla přijatelná a lidi by byli líní obtěžovat se masovým pirátstvím.

Analfabet

Příspěvekod helldog » 11 čer 2009 15:32

souhlasím s tím že zatím není moc velká vůle vydavatelů i prodejců cokoli měnit. I světový prodej ebook za 30$ a podobně mě neláká. Cena počítana dle jednoducheho vzorce (autorske odměny *4 = cena knihy *4 (pirátství) *2 (novinka)) dle vyjadření mobipocket.
Myslím si že za tím není ani vůle na tomto stavu něco měnit. Stačí se podívat na ceny čteček ebook, kdy cena je podobná nejlevnějšímu notebooku.

Mudrc

Příspěvekod lenivec » 14 čer 2009 23:01

Tak som sa zamyslel ešte raz na predajom e-bookov. Tak prvá možnosť je predaj aj e-book a papierovej knihy. Každý očakáva nižšiu cenu aj náklady ako pri knihe papierovej. No ja vychádzam z predpokladu, že väčšina kníh vydavateľstvá už vlastnia ak nejde o dotlač. V tom prípade ak e-book stojí dvadsať percent ceny je pre vydavateľstvo nevýhodný (stratový), ak by predával knihy v horšom pomere ako 1 ku 5. A kto si myslí, že vydavateľstvo predá skôr 500 e-bookov ako 100 kusov, ktoré im ležia skladom. Samozrejme sú tu aj iné náklady ako poštovné pri papierovej knihe. Papierové knihy treba niekde skladovať, takže to znova znižuje výhodnosť predaja e-bookov.

Ak si odmyslíme papierové knihy, tak ma napadlo aké náklady by mala čiste elektronická kniha. Mám známeho, ktorý robí prekladateľa technickej literatúry. A ten mi tak zbežne (nič oficiálneho, ani veľký prieskum) zistil, že kvalitný prekladateľ berie asi 5 euro za stránku.
Aby sa ľahšie rátalo zoberiem si 200 stránkovú knižku. Tak to máme 1.000 euro za preklad. Tipoval by som, že práva zaberú ďalších 1.000. O ostatných nákladoch nechcem špekulovať. (Korektor, obálka alebo grafická úprava..) Tak vychádzajme len z nákladov 2.000 euro.
Predajnú cenu knižky som stanovil na 2 euro. Verí niekto tomu, že by sa z jednej knižky predalo tisíc kusov alebo viac, ak by sme predávali lacnejšie. Nie každý asi súhlasí, ale na rozdiel od hier je aj kvalitatívny rozdiel medzi klasickou a elektronickou knižkou.

Posledný problém je distribúcia. Teraz nemám na mysli PayPal a ostatné veci, ktoré sa tu riešili. Na tie existujú zavedené spôsoby, ktorými sa treba inšpirovať.
Vytvoriť e book a následne predávať je asi ekonomická samovražda, ale to je jedna z možností.
Druhá možnosť je podobná, treba si vybrať/ vytvoriť sériu (poprípade autora) a vydanie ďalšieho dielu podmieniť predajom určitého počtu (v modelovom prípade tisíc kusov).
Tretiu možnosť som nazval systém Radiohead, vydať knižku, a ak sa nazbiera dostatok prostriedkov pokračovať v ďalšom vydávaní. Osobne neverím, že by systém mohol fungovať dlhodobo.
Štvrtá možnosť je zasponzorovať vydanie knihy z priloženej reklamy. Zohnať 2.000 euro my príde málo pravdepodobné. Ostáva ešte možnosť vydávať knižku na pokračovanie. Osobne mi príde reálnejšie zohnať 10*200 euro. Ostáva ešte možnosť priamo vytvoriť klasickú internetovú stánku a proste klasika reklama+etarget+banery+neviem čo ešte.
Piata možnosť je predpredaj. Ohlásiť/ inzerovať knižku a pustiť ju medzi ľudí, keď budú náklady pokryté na 70 až 120% asi naj reálnejšia možnosť bojovať proti pirátstvu.
Siedma možnosť ma nenapadla, ak nerátam s kombináciami predchádzajúcich možností.

Posledná otázka je už len tak na zamyslenie. Vie niekto o zaujímavej alebo nedocenenej sérii, ktorá sa ešte nevydáva v CZ/SK. Či pokračovať vo vydávaní už raz neúspešných projektoch séria Xant alebo Majipoor, či niečo iné.
Budem rád ak sa niekto vyjadrí k mojej úvahe.

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 15 čer 2009 06:59

jery01:
Ak sa raz distribúcia ebookov začne zo strany vydavatelstiev vo veľkom realizovať, behom chvíľky to bude štýl warfóra - všetko bez problémov zadarmo na fórach na nete, bez akejkoľvek námahy, maximálne si bude treba zaplatiť premium account na rapidshare

cha cha cha :)
dnes velakrat ani samotne vydavatelstva nemaju v elektronickej podobe svoje vlastne starsie knizky ...
uz som takto robil par veci (sken +OCR) na objednavku vydavatelstva ci autora publikacie ...

mne sa skor paci cesta CPRESS ktoru teraz skusilo:
Ked sa kniha v papierovej podobe vypreda, tak ju daju na web v elektronickej podobe zdarma

zial mozu to urobit len s ceskymi autormi, kedze v pripade zahranicnych autorov su viazani roznymi zmluvami
Neviete ako spravit kvalitny ebook? Citajte!
tlacitko HLADAT
podporujem dobu hajenia tri roky pre povodne CZ SK knizky, pre preklady pol roka
digitalizujte prednostne starsie tituly

Knihovník

Příspěvekod lazy dog » 15 čer 2009 16:18

teraz mozno trochu utopisticka vizia: co keby sa do toho vlozil stat a prispieval vydavatelstvam nejakou sumou z penazi danovych poplatnikov?
nieco na sposob koncesionarskych poplatkov. kazdy obcan by platil povedzme 10 euro mesacne, bez ohladu na to, ci knihy cita, alebo nie.
tym padom by sa knihy dali stiahnut kvazi zadarmo a aj papierove by boli lacnejsie(mozno).

aby sa zabranilo zneuzitiu roznymi pokutnymi "vydavatelstvami", tieto by museli splnovat nejake podmienky, napr. urcite mnozstvo vydanych papierovych knih, pripadne spatna vazba citatelov(ale to by nemalo byt hlavne kriterium, aby tu zase nevychadzali len same daniely steelove). ale na druhej strane, kto by to kontroloval? asi by na to bol potrebny nejaky kontrolny urad a ti jeho zamestnanci by asi tiez chceli poberat nejaky ten plat... a navyse by sa to len zbytocne zbyrokratizovalo... no skratka, bolo by to treba este cele trochu premysliet :D .

ale ako napad to nie je zle, co vy na to?
ved ked z tych koncesionarskych poplatkov moze vyzit nasa milovana verejnopravna televizia(samozrejme, ma este aj reklamu-ale nemoze ju strkat priamo do programov, na rozdiel od tych komercnych;a okrem toho, vacsinu casu tam davaju len same kraviny(samozrejme, cest vynimkam a samozrejme, ze je to len moj osobny nazor, proti gustu ziaden disputat)), tak preco by z toho nemohli vyzit vydavatelstva?: zase az tak vela ich tu nemame-a ked uz nie vyzit, mohlo by im to prinajmensom vykryt nejake naklady..

je tu ale jeden VELKY problem-neochota zo strany statu, potreba vhodnej legislativy, atd. vid pripad digitalizacie televizneho vysielania..

ako to vidite vy, je to realne alebo som prestrelil?

Pisálek

Příspěvekod Maxicek » 15 čer 2009 17:46

TO Lazydog: Zasadne nesouhlasim s tim, aby zase vsichni platili za neco, co pouziva jen nekdo. Stat neni dojna krava, at jiz si nekteri lide mysli cokoli. Neber to prosim jako utok na svou osobu. Ale to by stat za chvili prispival uplne na vsechno, ale predtim by ti z kapsy vytahl 2x-3x tolik, aby to mohl spravne prerozdelit. Uz vidim ty paskvily typu kdo ma doma knihu, bude platit 10Kc mesicne, nebo jeste lepe "kdo umi cist zaplati + povinne testy cteni" :)

TO Lenivec Velmi pekne si rozebral moznosti distribuce e-booku. Vzhledem k strachu nakladatelu by bylo asi nejlepsi, aby jista skupina "zastresila" nakup prav od autora a jednim z tebou jmenovanych obchodnich modelu zajistila distribuci.
Uvadis cenu knihy technicke literatury cca 2000 Euro. Zajimalo by mne kolik si rekne znamy autor (Dejme tomu Kulhanek - nebo dopln libovolneho jineho) za prava ke knize (vydani jako ebook) Nedokazu vubec odhadnout sumu.
Jak zde jiz nekdo upozornoval, tak nakladatelstvi uzaviraji prava pouze na vydani papirove verze knihy a prava na ebook vetsinou nejsou vubec osetrena. Mozna by nebylo spatne dohodnout se, nabidnout nekterym autorum odkoupeni prav na ebook, a ten pak vydat (zase takovou formou, aby byly pokryty naklady na prava a distribuci). Byl bych ochoten se na takoveto veci podilet. Asi to je jen dalsi utopisticky pohled, ale mozna je to cesta. Oslovit primo autory.

Knihovník

Příspěvekod 4belard » 15 čer 2009 18:01

lazy dog píše: co keby sa do toho vlozil stat a prispieval vydavatelstvam nejakou sumou z penazi danovych poplatnikov?
nieco na sposob koncesionarskych poplatkov.

Televiziu vobec nepozeram, osobne by som teda ovela radsej platil za nieco co pouzivam, teda napriklad knihy.

Maxicek píše:Mozna by nebylo spatne dohodnout se, nabidnout nekterym autorum odkoupeni prav na ebook, a ten pak vydat (zase takovou formou, aby byly pokryty naklady na prava a distribuci).

Aj ked vydavatelstvo nevlastni prava na ebook, je mozne, ze v zmluve je zahrnute, ze taketo prava autor nesmie postupit tretej strane. Respektive, aj keby to v zmluve nebolo a autor by predal prava na ebook niekomu inemu, mohlo by sa stat, ze by to bola posledna zmluva, ktoru s vydavatelstvom mal.

"Nezlobte se na mě,ale ten kdo neví co chce číst,
ať se na to vysere a pustí si televizi."
(Maragen)

Pisálek

Příspěvekod Maxicek » 15 čer 2009 18:32

4belard píše:mohlo by sa stat, ze by to bola posledna zmluva, ktoru s vydavatelstvom mal.

Vsechno zalezi na penezich - pokud dostane dostatecne zaplaceno, treba radsi uzavre smlouvu se zastupci ebookaru, nez s nakladatelstvim. Alespon na nova dila, pokud by ta stara bylo pravnicky nemozne ziskat k vydani jako ebook. Ja ty smlouvy nevidel, ty ano? Zajimala by mne nejaka. Neco jsem nasel na internetu, ale neni to nic konkretniho.
Proto se take ptam na konkretni sumu.

Mudrc

Příspěvekod lenivec » 15 čer 2009 22:41

To Maxicek:
Ja som nehovoril o technickej literatúre ale beletrii. Písal som, že môj známi prekladá technickú literatúru. On mi ceny zisťoval na beletriu.
Ale na druhej strane beriem to na seba mohlo to byť napísané presnejšie.
Za preklad technickej literatúry sa berie viac.

PředchozíDalší

Zpět na Obecné diskuze