Jak by měl vypadat český obchod s ebooky a ebooky samotné?

Ring volný... (General Discussion)

Moderátor: Knihovníci

Koupil bych si elektronickou knihu kdybych měl tu možnost

Ano
76
76%
Ano, ale za určitých podmínek, které jsem specifikoval v tomto vláknu
14
14%
Ne
10
10%

Celkem hlasů : 100
Pisálek

Jak by měl vypadat český obchod s ebooky a ebooky samotné?

Příspěvekod Maxicek » 03 čer 2009 20:26

Zatím neexistuje, ale třeba jednou bude. Pokusme se tedy definovat pár požadavků, které máme.

Požadavky na obchod:
  • Přehledný obchod se širokým sortimentem s možnostmi vyhledávání a zákaznických recenzí či diskuzí.
  • Možnost vytváření uživatelských skupin a vyhledávání uživatelú dle žánru četby + nějaké možnosti komunikace mezi nimi.
  • Možnost elektronické mikroplatby za ebooky (paypal, mpeníze atd.) Podotýkám, že ne jeden druh mikroplatby, ale pokud možno všechny dostupné.
  • Po nákupu a zaplacení okamžitá reakce a doručení/stažení knihy ve formátu, který si zákazník zvolí.
  • Možnost elektronické knihovničky, kde budou "navěky" archivovány všechny daným uživatelem zakoupené knihy, aby o ně nemohl přijít když si jako všichni také nezálohuje data.
  • Stále bude možnost stáhnout verzi pro jiné zařízení než původní (koupím si novou čtečku)

Požadavky na ebooky
  • Knihy správně typograficky upravené
  • Knihy se správně vyplněnými metadaty
  • Knihy bez DRM
  • Ebook bude levnější, než papírová verze
  • Dostupnost ve všech formátech používaných běžně dostupnými čtečkami (ePub, LRF, PDF MobiPocket, navrhněte další...)

Nejčastější námitky nakladatelství.
Bojíme se pirátů - jakmile budou knihy k dispozici v jakékoli elektronické formě - zkrachujeme.
Pirátství nezastavíte lidi prostě kradou - umožněte slušným lidem zaplatit si za ebook a získáte více peněz než nyní. Knihy stejně po internetu kolovat budou. Lze také uvažovat o jistém zpoždění vydání ebooku proti papírové verzi. (Z mého pohledu je to však zbytečnost. Papírovou verzi si koupí vždy ten, kdo preferuje papír. Mnoho lidí nikdy nechce a nebude v dohledné době číst elektronicky z různých důvodů)
Elektronickou knihu si nikdo nekoupí. Možná to bude právě naopak pokud poskytnete lidem pohodlný přehledný a rychlý systém, který bude "prostě fungovat".

Vím, že si kladu téměř nesplnitelné požadavky, nebo snad dokonce požadavky úplně nesplnitelné. Někde se však začít musí. :)
Budu rád za všechny připomínky v tomto vláknu.
Není důležité vyhrát, ale přežít. I když vyhrát je taky fajn. Obzvlášť, když vyhraju já. (Patejl)
jak jsem četl? - papír - PC - Franklin Ebookman 901 - palm Tungsten T - Palm Treo 650 - Sony PRS-505

Knihomol

Příspěvekod SuE » 03 čer 2009 20:58

klidně i DRM - ale v tom přípaě více formátů - .prc, .pdb. .pdf aspoň

cena o něco nižší než papír - ať mám nějakou motivaci to koupit místo knížky

u obchodu prohledávání, rozdělení na žánry, možnost třídění podle data vydání, autora atd , viz např fictionwise.com

platba kartou

argumenty vydavatelů: hmm, a co baen free library? - mají tam free knížky na podporu prodeje a doporučuju tenhle pamflet omlátit o hlavu vydavatelům, kteří si myslí, že internet škodí : http://baen.com/library/
minulý rok Tor hodili na půl roku asi 20 knížek free a zjistili, že jim těžce stouply prodeje papírových knih - lidi zjistili, o co jde, a pak kupovali papír

Analfabet

Re: Jak by měl vypadat český obchod s ebooky a ebooky samotn

Příspěvekod Kayinka » 03 čer 2009 21:09

Maxicek píše:Zatím neexistuje, ale třeba jednou bude. Pokusme se tedy definovat pár požadavků, které máme.

Vím, že si kladu téměř nesplnitelné požadavky, nebo snad dokonce požadavky úplně nesplnitelné. Někde se však začít musí. :)
Budu rád za všechny připomínky v tomto vláknu.

Myslím, že takový obchod by byl fajn nápad. Pokud by eknihy byly levnější než v papírové podobě (konec konců i náklady by byly nižší - ušetřilo by se na tisku, distribuci....), mohla by se opakovat situace, kdy se začala prodávat levná DVD a spousta půjčoven skončila, protože se lidem už nevyplatilo si disk za podobné peníze jenom půjčit nebo pálit kopie.

Pokud se týká formátů ebooků, vyhovoval by mi pdb, případně i txt. Čtu na pda a i když mají oba formáty své nedostatky, zvyk je železná košile. :roll:

Pro placení by mi kromě mikroplateb vyhovovala i možnost předplatit si určitou částku na účet a po vyčerpání doplnit.

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 03 čer 2009 22:09

ja by som bol za nejaku symbolicku cenu
povedzme 5 Sk -max 10 Sk za knihu
mozno aj menej
za cenu 1 Sk by sa mi neoplatilo stahovat z for, lebo by som mal poruke rychle a kvalitne to co prave potrebujem
holt kvalitna databaza ma svoje caro....
plus zalohovanie .....
a knihy by sa aj tak predavali aj v papierovej podobe

je zaujimava aj verzia platit podobne ceny ako v kniznici ale asi troska viac lebo kniha mi ostane
cize pausal na rok a kazdy tyzden si mozem stiahnut pat knih
nestiahnute sa presuvaju do dalsieho tyzdna a pricitavaju sa ...
(podobnost s DIGI nie je ciste nahodna :-D ...)

pred par dnami som oplieskal v lacnych knihach asi 1000 Sk za knihy ktore som poznal a viem ze su dobre ...
papier je papier
Neviete ako spravit kvalitny ebook? Citajte!
tlacitko HLADAT
podporujem dobu hajenia tri roky pre povodne CZ SK knizky, pre preklady pol roka
digitalizujte prednostne starsie tituly

Mudrc

Příspěvekod lenivec » 03 čer 2009 22:24

Podľa mňa by čiste elektronická kniha nebola bezpodmienečne lacnejšia ako papierová. Určité náklady sú viacmenej fixné: práva, prekladateľ, redaktor a ďalší ľudia okolo. No predaj by bol podľa mňa iba 1-10% porovnaní s papierovou knihou. A nie je isté, že je to rentabilné.
Takže skôr by ma zaujímalo, aké knihy by sa tam predávali, ak odmyslíme elektronickú verziu papierovej knihy ako doplnok.

Moderátor

Příspěvekod misojogi » 04 čer 2009 00:34

usetril by si na tlaci (cena papiera, cena matric, cena prace a stroja) a samozrejme marza tlaciara

a usetril by si za distribuciu
(rozvoz knih, marza knikupectiev)

a urcita praca by sa usetrila aj vo vydavatelstve (vid polozky vyssie) takze stacilo by o jedneho cloveka menej (netreba kontrolu tlace a manazment distribucie)

takze na cele vydavatelstvo by stacili jeden dvaja ludia
(korektor-zalamovac textu a manazer ktory zadava pracu externym prekladatelom a dohaduje zmluvy so zahranicnymi autormi)

a hlavne domaci autori by si mohli vydavat knihy aj sami ... s minimalnymi nakladmi
Neviete ako spravit kvalitny ebook? Citajte!
tlacitko HLADAT
podporujem dobu hajenia tri roky pre povodne CZ SK knizky, pre preklady pol roka
digitalizujte prednostne starsie tituly

Mudrc

Příspěvekod Phobia » 04 čer 2009 07:47

misojogi píše:ja by som bol za nejaku symbolicku cenu
povedzme 5 Sk -max 10 Sk za knihu
mozno aj menej
za cenu 1 Sk by sa mi neoplatilo stahovat z for, lebo by som mal poruke rychle a kvalitne to co prave potrebujem

:shock: Levnější než papír určitě, ale 5 kaček? Tak velká čtenářská základna v ČR a SR není, aby se vydavatelům vyplatily až tak levné e-booky :wink:. Za sebe můžu říct, že by pro mě bylo věcí osobní cti koupit si třeba za padesátku originál e-book, než "krást" pirátské verze. Byly doby, kdy jsem kupovala i 8 knih měsíčně, ale momentálně mi finanční situace a hlavně skladovací kapacita neumožňují jít nad 2 knížky. E-booky jsou v tomhle směru výborná volba, v papíru bych pak kupovala jen špičkové knihy.
Nikdy neměj strach ze stínů. Prostě znamenají, že někde nablízku svítí světlo. (Ruth Rendell)
Databáze sci-fi a fantasy literatury - včetně hodnocení a komentářů - na www: legie.info
DOBA HÁJENÍ - co znamená, k čemu je, jak dlouho trvá atd. si můžete přečíst zde: http://www.ebookforum.cz/viewtopic.php?t=10483

Pisálek

Příspěvekod Tadi » 04 čer 2009 09:02

Pro mě by akceptovatelná cena ebooku byla min. 5x nižší oproti ceně papírové verze. Holt když už teda nemám ten papír, který můžu vždycky použít v nouzi jako briketu. Na druhou stranu by pak obchod mohl nabízet dokoupení papírové verze za nižší cenu. Za symbolickou cenu bych bral třeba verze v anglickém jazyce, protože čekat na český překlad se občas nehodí.

Knihovník

Příspěvekod Uran » 04 čer 2009 09:54

Byl bych schopen akceptovat cenu na cca 25% papiroveho vydani.
Vlastnim elink, kdybych ho nemel tak by o koupi knih v epodobe ani neuzvazoval.
Jednou jsem ho videl na vanoce:

Gold "3-Ethyl-1,2,2-trimethyl-bicyclo[2.1.0]pentane"

Pisálek

Příspěvekod Maxicek » 04 čer 2009 10:42

Uran píše:Byl bych schopen akceptovat cenu na cca 25% papiroveho vydani.
Vlastnim elink, kdybych ho nemel tak by o koupi knih v epodobe ani neuzvazoval.

Já bych akceptoval kolem 50% ceny papirove verze a u opravdu dobrych knih az 70% ceny. Samozrejme vyzadoval bych vyse zminene benefity. Protoze chapu, ze vydani knihy neco stoji, a take autor musi dostat sve. Ani by mne nenapadlo chtit ebooky za korunu. I kdyz bych si dokazal predstavit nejake cenove zvyhodnene balicky ruznych spisovatelu ve stylu Kupte si celou pentalogii a usetrite 30% ceny. :)
Jak jsem uz psal ti kteri za knihy nebudou chtit platit tak si je stejne upirati, tak nebo tak, nebo si je pujci v knihovne. Ja povazuju elektronickou verzi knihy v tuto chvili pro mne daleko prinosnejsi nez papirovou, proto jsem za ni ochotny zaplatit. Platím za hry, za filmy a tak nevim proc bych nemel platit za ebooky.
Není důležité vyhrát, ale přežít. I když vyhrát je taky fajn. Obzvlášť, když vyhraju já. (Patejl)
jak jsem četl? - papír - PC - Franklin Ebookman 901 - palm Tungsten T - Palm Treo 650 - Sony PRS-505

Mudrc

Příspěvekod lenivec » 04 čer 2009 23:08

Keď tak na tým uvažujem, najlepšiu štartovaciu pozíciu na legálny e-book shop. Má toto fórum. Tipujem, že viac ako 90% percent ľudí ochotných čítať pravidelne e-booky sú už u nás na fóre.

Knihovník

Příspěvekod Turgon » 05 čer 2009 07:55

MYslím, že nejjednodušší způsob platby by byl přes SMS. Telefon má prakticky každý, nic se nemusí nikam převádět, prostě poslat SMS a z kreditu se odečte třeba 70,-Kč. Hotovo.

Pokud by to bylo takto jednoduché, věřím, že by se to chytlo, protože člověk je tvor líný a raději nacvaká jednu SMSku, než aby to hledal po různých fórech. Samozřejmě cena musí být úměrná. Pokud vezmu v potaz, že by to pak mohla v jeden okamžik číst třeba i celá rodina, aniž bychom si museli půjčovat tištěnou knížku....

Mudrc

Příspěvekod idle » 05 čer 2009 09:52

Turgon píše:MYslím, že nejjednodušší způsob platby by byl přes SMS. Telefon má prakticky každý, nic se nemusí nikam převádět, prostě poslat SMS a z kreditu se odečte třeba 70,-Kč. Hotovo.

Nejjednodušší možná jo, ale rozhodně ne nejlevnější - na platebních SMSkách nejvíc vydělá operátor :/
Můj zápisník je vyroben z recitovatelného papíru.

Mudrc

Příspěvekod Sosie » 05 čer 2009 10:26

Ja by som to s e-book shopom nevidel az tak ruzovo.
Pokial by mal shop poskytovat aj knihy od inych vydavatelstiev tak by sa s nimi usel dohodnut na nejakych pravidlach a sumach. Minimalne koli tomu ze vydavatelstva zainvestovali do prekladatela, prav atp. Takmer urcite by vyzadovali prisne DRM prave z dovodu znemoznenia dalsieho sirenia.Dalsim problemom by bola digitalizacia. Ak by mali byt pouzite uz zdigitalizovane knizky tak by urcite vyvstal problem, ako odmenit digitalizatorov. Kazdy kdo aspon raz digitalizoval vie, ze to robi zadarmo a preto aby sa s ostatnymi podelil o dobru knihu. Avsak mnohych ludi by asi nasralo ze na mojej praci sa bude obohacovat niekto iny. Alebo to jednoducho zdigitalizovat znova na vlastne naklady?
Alebo sa moze taky shop uplne vyklaslat na uz existujuce preklady a kupit si opat prava a zaplatit prekladatela a korektora a vydat to na vlastne naklady a tisko dufat ze sa preda dostatok ebookov na to aby sa to oplatilo.
Napriklad na slovensku uz existuje predaj ebookov, ale vybrali si tu najnevhodnejsiu moznu cestu. Predavaju len vlastne autorske knihy.
Kód: Vybrat vše
http://www.ebook.sk/
Ak mi chcete podakovat, tak prispejte na chod tohto fora. Viac info tu.
Kto nevie ako na TRANCE, nech klikne na tento link.
Nebudte lenivi!!! POUZITE HLEDAT!!!!!
Search (vyhľadávací) plugin pre Firefox 2+ a IE7+ na Ebookforum.

Analfabet

prodejna ne bo pujčovna

Příspěvekod helldog » 05 čer 2009 11:21

nevím jesli je dnes prodej možný bez investice do specifického sw a otázka zní:
a) nestačilo by přesvědčit nějakého velkého prodejce aby ČR a SL zahrnul do svého prodeje např. mobipocket
b) proč by si měl člověk knihu v elektornické verzi kupovat když si ji chce jen přečíst. A po koupení mu hrozí její poškození, ztráta, krádež.

Myslím si proto že pujčovna by mohla být lepší variantou, včetně poplatků za přečtení knihy.

Další

Zpět na Obecné diskuze